Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubuskie. Musimy zrobić tak, by Covid-19 traktować jak grypę i odbudować zdrowie. Wojewoda: "Apeluję do wszystkich Lubuszan: Szczepmy się!"

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
W debacie pn. „ Pacjent po pandemii ?” udział wzięli: Adam Niedzielski - minister zdrowia, Bartłomiej Chmielowiec - rzecznik praw pacjenta, ks. Arkadiusz Nowak - prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Filip Nowak - p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Paulina Zamlewska - Lipiec - psycholog dziecięcy.
W debacie pn. „ Pacjent po pandemii ?” udział wzięli: Adam Niedzielski - minister zdrowia, Bartłomiej Chmielowiec - rzecznik praw pacjenta, ks. Arkadiusz Nowak - prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Filip Nowak - p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Paulina Zamlewska - Lipiec - psycholog dziecięcy. Mariusz Kapała / GL
Pacjent po pandemii? Jak było, jak jest, co nas czeka? - na te i wiele innych pytań starali się odpowiedzieć uczestnicy środowej debaty, zorganizowanej przez lubuski NFZ i Stowarzyszenie Dziennikarzy Lubuskich. Wśród gości był minister zdrowia Adam Niedzielski.

Czas pandemii koronawirusa był dla wszystkich zaskoczeniem. Trzeba się było odnaleźć w nowej rzeczywistości, a nie było to łatwe. Ale jak podkreślał wojewoda lubuski, Władysław Dajczak - zdaliśmy egzamin, dzięki współpracy i codziennym kontaktom.
- Dlatego serdecznie dziękuję za wspólne podejmowanie decyzji NFZ, samorządowcom, przedstawicielom szpitali, przychodni zdrowia, wszystkim, którzy przyczynili się, że wspólnymi siłami udało się nam przejść ten trudny okres - mówił wojewoda lubuski. I dodał: - Dziś też jesteśmy w ciągłym, dobrym kontakcie. Mimo że otwieramy się coraz bardziej. I będziemy mieli tylko 278 łóżek covidowych. Miejmy nadzieję, że więcej nie będzie już potrzeba. Dlatego apeluję do wszystkich Lubuszan: Szczepmy się! Obecnie jedną dawką zaszczepionych jest 49 procent mieszkańców naszego województwa, a drugą - 33 procent.

WIDEO: Debata NFZ w Zielonej Górze. Pandemia 2020 Lubuska Perspektywa

Człowiek potrzebuje drugiego człowieka - stąd też musimy mieć łatwiejszy dostęp do psychologów

Uczestnicy debaty odnieśli się do początku i późniejszych miesięcy pandemii na świecie.
- System ochrony zdrowia został wystawiony na bardzo poważną próbę Z jednej strony widzieliśmy zaangażowanie medyków, pielęgniarek na każdy etapie - mówi Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta. - Z drugiej strony co zaobserwowaliśmy - i to się utrzymuje - że część placówek nadal w większości udziela tylko teleporad. Pacjenci zgłaszają ten problem...

Ksiądz Arkadiusz Nowak zwrócił uwagę na lęk, jaki nam towarzyszył i którego tak szybko się nie pozbędziemy. Stąd potrzeba łatwiejszej dostępności do psychologów, psychiatrów.
- Człowiek potrzebuje drugiego człowieka - zauważyła Paulina Zamlewska - Lipiec - psycholog dziecięcy. Tymczasem tego kontaktu nie mieliśmy. Dzieci, młodzież z rówieśnikami, ale także pacjent z lekarzem rodzinnym. A bezpośrednie spotkanie to zupełnie coś innego niż on-line.

W debacie pn. „ Pacjent po pandemii ?” udział wzięli: Adam Niedzielski - minister zdrowia, Bartłomiej Chmielowiec - rzecznik praw pacjenta, ks. Arkadiusz
W debacie pn. „ Pacjent po pandemii ?” udział wzięli: Adam Niedzielski - minister zdrowia, Bartłomiej Chmielowiec - rzecznik praw pacjenta, ks. Arkadiusz Nowak - prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Filip Nowak - p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Paulina Zamlewska - Lipiec - psycholog dziecięcy. Mariusz Kapała / GL

Musimy doprowadzić do sytuacji, by covid-19 traktować jak grypę

Teraz sytuacja się poprawiła na tyle, że wracamy niemal w pełni do normalności. Ale pokonaniu koronawirusa nie możemy mówić, bo on już na zawsze z nami pozostanie i będzie mutował... Trzeba zrobić wszystko, by się przygotować na przyszłość. Skuteczną metodą walki są szczepienia.

- Najgorsze było podważanie wartości wiedzy w medycynie. To powodowało nieracjonalne zachowania - mówił ks. Arkadiusz Nowak. - Dziś też widoczny jest w przypadku szczepień brak odpowiedzialności. Wiele osób nie bierze pod uwagę dobra wspólnego..
Zdaniem ministra zdrowia - musimy doprowadzić do takiej sytuacji, która pozwoli nam traktować covid-19 jak grypę.
- Musimy zrobić wszystko, niezależnie od liczby dziennych zakażeń, żeby koronawirusa sprowadzić do zwykłej choroby - podkreślał Adam Niedzielski. - Bo mamy potężny deficyt zdrowotny do nadrobienia. Nie chodzi o rehabilitację pocovidową, ale o zwiększenie diagnostyki w innych chorobach, w tym nowotworowej. Trzeba odwrócić proporcję świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej.

Jeśli analizujemy sytuację i okazuje się, że 90 procent porad udzielanych jest przez telefon, to ocena tego stanu rzeczy może być tylko negatywna.

Czas na odbudowę zdrowia, programy profilaktyczne

Minister Adam Niedzielski podkreślał, że teraz jest czas odbudowy zdrowia, a jednym z jego elementów będzie program profilaktyczny, skierowany do Polaków, mających 40 i więcej lat. Wszyscy dostaną skierowania na badania, które będą mogli wykonać w przychodniach czy laboratoriach medycznych. Chodzi o to, by sprawdzić swój stan zdrowia, a wiadomo, że po ukończeniu 40 lat, kondycja już nie taka sama... Ośrodki medyczne też wracają do swych poprzednich funkcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto