Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubuskie. Onkologiczne tsunami. Po pandemii nowotwory uderzają ze zdwojoną siłą

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Przez pandemię ucierpiała profilaktyka. A przypadków raka jest coraz więcej.
Przez pandemię ucierpiała profilaktyka. A przypadków raka jest coraz więcej. Magda Marszałek
Choć żadnej innej choroby nie boimy się tak, jak nowotworu, to jednak pandemia koronawirusa zepchnęła leczenie pacjentów onkologicznych na dalszy plan. Utrudniony dostęp do lekarzy i zabiegów ma poważne konsekwencje w postaci wielu nierozpoznanych chorób. Taka sytuacja jest również w województwie lubuskim.

Onkologia mierzy się z falą pacjentów

Dwa lata przestoju w profilaktyce i diagnostyce chorób onkologicznych zrobiły swoje. Przeoczeni w czasie pandemii koronawirusa pacjenci teraz pojawią się u specjalistów z zaawansowanymi nowotworami wymagającymi skomplikowanego oraz wieloetapowego leczenia. To efekt utrudnionego dostępu do lekarzy, zabiegów i leczenia.

Zmniejszyła się liczba wizyt profilaktycznych, co przełożyło się na późniejsze rozpoznania. Pacjenci nie trafiali do specjalistów w początkowych stadiach choroby, a po tych kilkunastu miesiącach ona jest już często w formie rozsianej, gdzie możemy zaproponować jedynie lecenie paliatywne. Dostrzegliśmy również taką zależność, że u pacjentów, którzy tuż przez rozpoznaniem choroby nowotworowej przeszli koronawirusa lub zachorowali na niego już po zdiagnozowaniu nowotworu, ta choroba nowotworowa stawała się bardziej agresywna i trudniejsza do opanowania - mówi dr hab. n. med. Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus, kierownik Kliniki Hematologii, Onkologii i Radioterapii w gorzowskim szpitalu.

Największe zaniedbania widać w nowotworach ginekologicznych. Z tym kłopot był już wcześniej, bo choć o cytologii czy mammografii powinna pamiętać każda kobieta, to jednak badania te regularnie wykonuje zaledwie kilkanaście procent pań. A pandemia ten problem tylko pogłębiła.

Wciąż jeszcze pokutuje w naszym społeczeństwie taki pogląd, że jak się nie zbadam, to mi nic nie znajdą. Widać to w naszym województwie, bo tych zmian nowotworowych jest bardzo dużo. Mimo, że cytologia czy mammografia są szybkimi i praktycznie bezbolesnymi badaniami, które powinny być wykonywane przynajmniej raz w roku, to wiele pań nie wykonuje ich przez lata. W czasie pandemii wykrywalność nowych zachorowań na raka znacząco spadła, co teraz skutkuje tym, że tych przypadków nowotworów wśród pań jest o trzydzieści procent więcej niż wcześniej - mówi Katarzyna Czapla, kierownik pracowni ginekologicznej w szpitalu.

W województwie lubuskim dużo więcej jest także przypadków raka płuc, trzustki czy jelita grubego.

Najlepszą terapią jest ta kompleksowa

Szansą dla chorych jest poprawienie wczesnej diagnostyki oraz dostęp do nowoczesnych i skutecznych metod leczenia. Te zapewnić ma działające od maja Gorzowskie Uniwersyteckie Centrum Onkologii. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie pacjentom z chorobami nowotworowymi kompleksowej pomocy.

Przez lata było tak, że pacjent onkologiczny był w pewien sposób zagubiony i musiał błądzić praktycznie po całym województwie w poszukiwaniu pomocy. W jednym szpitalu miał wykonywane badania, w innym był operowany, w kolejnym otrzymywał chemioterapię, a w jeszcze innym naświetlania. Mówiąc po ludzku - musiał mieć zdrowie, żeby chorować. Idea, jaka nam przyświecała była taka, aby pod jednym dachem stworzyć miejsce, które będzie świadczyło kompleksową pomoc i w którym te standardy diagnostyki oraz leczenia będą ujednolicone. Teraz pacjent nie musi już krążyć pomiędzy różnymi specjalistami i po różnych placówkach, bo wszystko, czego potrzebuje do terapii znajdzie tutaj - tłumaczy dr hab. n. med. Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus.

W ramach Gorzowskiego Uniwersyteckiego Centrum Onkologii działa między innymi Zakład Radioterapii skupiający wszystkie poradnie związane z leczeniem onkologicznym oraz Klinika Hematologii z pododdziałami leczenia ostrych białaczek i przeszczepowym. To również Zakład Medycyny Nuklearnej i Bank Komórek Macierzystych, który pozwala na kompleksowe leczenie pacjentów walczących z chorobami układu krwiotwórczego oraz Dzienny Oddział Chemioterapii przeznaczony dla chorych, którzy wymagają podania leków cytostatycznych, ale ich stan nie wymaga hospitalizacji.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto