Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubuskie. W szkołach trwa pełna mobilizacja. Placówki szykują się na powrót uczniów i akcję szczepień

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Szkoły przygotowują się na powrót uczniów w czasie wciąż trwającej pandemii.
Szkoły przygotowują się na powrót uczniów w czasie wciąż trwającej pandemii. Pexels
Uczniowie wracają do szkół, a te przygotowują się na ich przyjęcie w czasie wciąż trwającej pandemii. W placówkach trwa pełna mobilizacja, bo w połowie września mają się tam rozpocząć szczepienia nastolatków przeciw koronawirusowi.

Szczepienia dla chętnych

To, że uczniowie w środę powrócą do szkół, a zajęcia będą się odbywały w trybie stacjonarnym jest już pewne. Ale, w których placówkach takie mobilne punkty szczepień powstaną - to wciąż wielka niewiadoma. Wszystko będzie uzależnione od liczby chętnych do zaszczepienia.

- Część rodziców już wcześniej podjęła decyzję o zaszczepieniu swoich dzieci, ale ci którzy dotąd się na to nie zdecydowali, teraz będą mieli taką możliwość. Szczepienia mają być prowadzone w szkołach i obejmą uczniów od dwunastego roku życia - mówi Ewa Rawa, lubuska kurator oświaty.

Mała dawka... niezgody

Według statystyk resortu edukacji - w grupie dzieci od 12 do 18 roku życia zaszczepiło się już 30 procent nastolatków. Im młodsi, tym statystyki wyglądają gorzej. Szczepionkę ma za sobą już 41 procent osiemnastolatków i 29 procent piętnastolatków, ale zaledwie 18 procent dwunastolatków. Powód? Szczepienia najmłodszych wciąż wywołują sporo kontrowersji. Specjaliści przekonują jednak, że dzieci też chorują, a u niektórych objawy okazują się poważne. Skutki uboczne choroby mogą więc być o wiele gorsze niż ewentualne skutki szczepienia.

Przeczytaj też: Spadek zachorowań w Gorzowie. Wskaźniki zakażeń |31 SIERPNIA

Akcja w kilku etapach

Cały proces szczepień w szkołach został podzielony na kilka etapów. Nowy rok szkolny ma się zacząć od specjalnej akcji informacyjnej. Na pierwszy tydzień września zaplanowano lekcje o zdrowiu i spotkania z rodzicami. W drugim tygodniu zostaną zebrane deklaracje i zgody, tak aby w trzecim tygodniu września ruszyć ze szczepieniami uczniów.

- Resort edukacji przygotował rekomendacje dotyczące organizacji punktów szczepień w szkołach. Przede wszystkim dyrektor zbierze informacje o tym, ile osób jest chętnych do zaszczepienia i na tej podstawie zdecyduje o ewentualnym zorganizowaniu takiego punktu w szkole. Wszystko będzie zależało od liczby zgłoszeń - dodaje Ewa Rawa.

W szkołach trwają przygotowania

Szczepienia mają być prowadzone w szkołach, ale dyrektorzy będą mogli także zorganizować dojazd uczniów do punktu szczepień. Do akcji przygotowuje się już Szkoła Podstawowa nr 2 w Gorzowie.

- Poprzez dziennik elektroniczny wysłaliśmy już do rodziców specjalne wiadomości ze wszystkimi niezbędnymi informacjami. Na początku września zorganizujemy też obowiązkowe zebranie i wtedy spróbujemy zrobić rozeznanie, ile osób byłoby zainteresowanych takim szczepieniem. Dopiero wtedy będziemy podejmować konkretne decyzje - mówi Katarzyna Gromiec, dyrektor szkoły.

Podobnie sytuacja wygląda w nowosolskiej "jedynce". Jak przyznaje dyrektor szkoły - przygotowanie szeroko zakrojonej akcji szczepień to spore wyzwanie. Ale o wiele większym była ubiegłoroczna nauka zdalna, dlatego przekonuje, że udział w szczepieniach jest ważny, aby nie musieć już do niej wracać.

- Jeśli mamy w szkole uczyć również odpowiedzialności, to nie tylko tej za siebie, ale też za drugiego człowieka. Przyjęcie szczepionki jest największym wyrazem takiej odpowiedzialności, bo zabezpiecza nie tylko nas samych, ale również naszych rodziców, dziadków i przyjaciół. Myślę, że nie należy tego rozpatrywać w kategoriach chcę - nie chcę, ale właśnie jako wyraz troski o innych - mówi Paweł Juckiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowej Soli.

Kasa za szczepienia

O krok dalej poszła natomiast dyrekcja zielonogórskiego trzeciego ogólniaka. Już nie tylko namawia uczniów do szczepień, ale przygotowała dla nich także dodatkową - finansową zachętę. Tam klasa z najwyższym współczynnikiem szczepień otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych.

- Przede wszystkim chcemy uniknąć nauczania zdalnego, bo jako szkoła bardzo boleśnie odczuliśmy jego skutki. Wysoką cenę zapłacili choćby tegoroczni maturzyści, bo mieliśmy kilkanaście przypadków niezdanych egzaminów. Wcześniej, żeby otrzymać taką liczbę musielibyśmy zsumować wyniki matur z kilku lat. Nie da się efektywnie uczyć przez internet. Dlatego, aby ta sytuacja się już nie powtórzyła, wspólnie z radą rodziców wymyśliliśmy konkurs z nagrodami pieniężnymi, w którym wygra klasa z najwyższym współczynnikiem zaszczepienia - mówi Zbigniew Kościk, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze.

W trzecim ogólniaku akcja szczepień odbędzie się 9 września. Do udziału w niej szkoła namawia nie tylko uczniów, ale także ich bliskich.

Dystans, dezynfekcja, higiena

Już na początku sierpnia do szkół trafiły wytyczne przeciwepidemiczne. Zalecenia zostały podzielone na kilka części, w których szczegółowo opisano między innymi sposób organizacji zajęć w szkole, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz zasady postępowania w razie podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły. W najbliższym czasie do placówek trafią także środki ochrony osobistej - rękawiczki, maseczki oraz stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury przed wejściem do budynku.

WIDEO : Dzieci już za kilka dni wrócą do szkoły. Dowiedzcie się co zrobić, aby zadbać o ich bezpieczeństwo w czasie pandemii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto