Mamy w Gorzowie prawdziwy cud natury. To miejsce wygląda jak z bajki. Zobaczcie te zdjęcia

red.
Niesamowite zdjęcia znad Muraw Gorzowskich. Przepiękne ujęcia z lotu ptaka wykonał Grzegorz Walkowski. Prezentujemy też fotografie z ziemi. Zobaczcie, ile tutaj miejsc do spacerowania!
Niesamowite zdjęcia znad Muraw Gorzowskich. Przepiękne ujęcia z lotu ptaka wykonał Grzegorz Walkowski. Prezentujemy też fotografie z ziemi. Zobaczcie, ile tutaj miejsc do spacerowania! Grzegorz Walkowski/arch. GL
Udostępnij:
Skarb! Prawdziwy skarb. A do tego jeszcze cud natury. Tak, w dużym skrócie, można opisać Gorzowskie Murawy. Uwierzycie?! Są gorzowianie, którzy nigdy tutaj nie byli!

BY MURAWY WCIĄŻ ZACHWYCAŁY, musimy je szanować. Jak?
Chodźmy i śmigajmy rowerami WYŁĄCZNIE po wskazanych trasach.
Nie zjeżdżajmy tam zimą na sankach.
Nie śmiećmy!
A najlepiej podczas spaceru zabierzmy znalezione śmieci ze sobą.
Pamiętajmy też, że nie wolno na terenie rezerwatu rozpalać ognia, nie wolno rozbijać biwaków, a rozłożenie koca jest w teorii możliwe wyłącznie w wyznaczonych miejscach na oznakowanej trasie spacerowej (a najlepiej korzystajmy z ławek).

Gorzowskie Murawy zajmują aż 78 hektarów. To miejski skarb. Prawdziwy! Jest prawnie chronionym obszarem. Leży na gruntach miasta (między osiedlem Słonecznym a Wieprzycami), a nadzór nad nim sprawuje konserwator przyrody. O rezerwacie pisaliśmy wiele razy. Ale przypomnijmy wszystkie najważniejsze informacje.

Gorzowskie Murawy: tak do nich trafisz

Najłatwiej tam się dostać, dochodząc do końca ul. Plac Słoneczny – wejście na murawy jest bez problemu widoczne między blokami. To znakomite miejsce na spacery, nordic walking i bieganie, a dla nieco bardziej zaprawionych w bojach – również na rower. PO WYZNACZONYCH TRASACH!

Kompleks muraw w rezerwacie należy do najcenniejszych tego typu obiektów w Polsce Zachodniej. Bogactwo gatunków roślin oraz stan zachowania zbiorowisk roślinnych sprawiają, że obszar ten jest pod względem przyrodniczym niezwykle atrakcyjny. Jak podaje internetowa Wikipedia, murawa ostnicowa (Potentillo – Stipetum capillatae) należy do najcenniejszych zbiorowisk roślinnych na terenie rezerwatu. Występuje na stromych stokach o ekspozycji południowej, południowo-zachodniej, południowo-wschodniej, na glebach o odczynie zasadowym. Dominują tu trawy kępowe takie jak ostnica włosowata, kostrzewa szczeciniasta, tymotka Boehmera. Licznie występują tu także dwuliścienne gatunki ciepłolubne takie jak: szałwia łąkowa, pięciornik piaskowy, krwawnik panoński.

Gorzowskie Murawy: cenne rośliny

Najciekawszy fragment tych muraw znajduje się w części południowo-zachodniej rezerwatu. Oprócz muraw ostnicowych na terenie rezerwatu występują jeszcze murawy: kłosownicowa oraz szczotlichowa. Za gatunki specjalnej troski na obszarze rezerwatu uznać należy rzadkie i zagrożone gatunki kserotermicznych roślin – pajęcznica liliowata, ostnica włosowata, ostrołódka kosmata, dzwonek syberyjski, kruszczyk szerokolistny, goździk piaskowy, paprotka zwyczajna, pierwiosnek lekarski, kocanka piaskowa, kruszyna pospolita, bluszcz pospolity, są to rośliny objęte ochroną gatunkowa ścisłą i częściową.

Celem objęcia muraw ochroną jest - jak czytamy w Wikipedii - „zachowanie zbiorowisk roślinności kserotermicznej, szczególnie muraw ostnicowych, kłosownicowych i szczotlichowych oraz stanowisk gatunków roślin i zwierząt, między innymi ostnicy włosowatej, pajęcznicy liliowatej, dzwonka syberyjskiego, ostrołódki kosmatej, świergotka polnego i ślimaka żeberkowanego”.

Zdjęcia zachodu słońca nad murawami wykonał Grzegorz Walkowski. Pozostałe pochodzą z archiwum GL.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Murawy Gorzowskie: idealne na spacer i randkę. Ale tutaj pięknie!

Najfajniejsze miejsca w Gorzowie. Byłeś? Widziałeś? Nie? To zobacz koniecznie!

OWCE NA MURAWACH!

Wideo

Dodaj ogłoszenie