Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mandaty są wyższe, ale jest ich mniej. Kierowcy nie chcą słono płacić

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Wyższe mandaty za przewinienia drogowe skutecznie dyscyplinują kierowców.
Wyższe mandaty za przewinienia drogowe skutecznie dyscyplinują kierowców. Fot. KMP w Gorzowie
Wraz z początkiem roku w życie wszedł nowy taryfikator mandatów, który zakłada wysokie kary dla kierowców łamiących przepisy. Wprowadzone zmiany miały raz na zawsze ukrócić pirackie zapędy i sprawić, że na drogach będzie bezpieczniej. Jak jest w rzeczywistości?

Bat na kierowców

Od stycznia kierowcy w całym kraju muszą się mieć na baczności. Kto nie jeździ ostrożnie i za nic ma obowiązujące przepisy ruchu drogowego, ten musi liczyć się z konsekwencjami. I to dotkliwymi, bo zgodnie z nowym taryfikatorem nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu może skutkować mandatem w wysokości półtora tysiąca złotych, a za znaczne przekroczenie prędkości trzeba zapłacić nawet o tysiąc złotych więcej. Wyższe kary miały zniechęcić kierowców do niebezpieczne jazdy. I jak pokazują policyjne statystyki na razie się to udaje.

Przeczytaj również: Z kamerą wśród... drogowych piratów. Do policji trafiła rekordowa liczba filmów!

Mandatów jest mniej

Kierowcy jeżdżą wolniej i rozważniej, bo nie chcą słono płacić. Widać to między innymi na drogach w regionie. Zdaniem lubuskich policjantów wpływ na to miał właśnie nowy taryfikator. Po jego wprowadzeniu zmotoryzowani zaczęli przykładać większą uwagę do przestrzegania zasad ruchu drogowego.

- Tym, co chyba najbardziej przemawia do rozsądku kierowców, jest nieuchronność kary. Mają już świadomość, że jeżeli zdarzy się im złamać przepisy - nawet te najbardziej łagodne - to zostaną ukarani. Drugi czynnik, który powoduje, że na drogach jest bezpieczniej, to wysokość mandatów. Wcześniej często było tak, że kierowca dostawał taki kilkusetzłotowy mandat, a za chwilę przechodził nad tym do porządku dziennego i wracał do starych nawyków. Nie było żadnej refleksji i żadnych wniosków, bo te osoby było na ten mandat po prostu stać. Teraz wygląda to zupełnie inaczej - mówi Marcin Maludy, rzecznik lubuskiej policji.

Ale o większej dyscyplinie kierowców mówią nie tylko policjanci. Świadczą o tym również konkretne liczby. W pierwszym kwartale tego roku mundurowi z lubuskiej drogówki wystawili w całym województwie ponad 13,5 tysiąca mandatów. To o półtora tysiąca mniej niż rok temu, gdy po bloczek sięgnęli ponad 15 tysięcy razy. W tym samym czasie mniej było również śmiertelnych wypadków.

- Priorytetem działań policjantów jest, aby jak najmniej ludzi ginęło na drogach, a najlepiej, gdyby nikt nie tracił w ten sposób życia. Ubiegły rok był pod tym względem wyjątkowy, bo był najbezpieczniejszym okresem w historii województwa lubuskiego. W 540 wypadkach zginęło 71 osób. Wciąż powtarzamy, że to o 71 za dużo, ale porównując pierwszy kwartału ubiegłego roku, to w tym roku życie straciły cztery osoby mniej - mówi Marcin Maludy.

I mniej jest brawury

Ruch wyraźnie zwolnił między innymi w Gorzowie. W miejskiej komendzie również potwierdzają, że wielu kierowców postanowiło ściągnąć nogę z gazu, co może być rezultatem nowego taryfikatora i wysokich mandatów. Z pierwszych tegorocznych statystyk wynika, że mniej jest szczególnie przypadków brawurowej jazdy.

- Przede wszystkim policjanci z gorzowskiej drogówki zauważyli, że rzeczywiście kierowcy jeżdżą wolniej i mniej jest przypadków przekroczenia prędkości. Mówimy tu zarówno o sytuacjach, kiedy te przekroczenia wynoszą kilka lub kilkanaście kilometrów na godzinę, ale również o tych najbardziej drastycznych przypadkach, czyli przekroczeniach prędkości o kilkadziesiąt kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym. Mamy nadzieję, że ta tendencja zostanie utrzymana - mówi Grzegorz Jaroszewicz, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie.

W pierwszym kwartale tego roku mundurowi odnotowali 1460 przypadków przekroczenia prędkości. To o ponad 300 mniej niż rok wcześniej. Kierowcy jeżdżą bezpieczniej, ale to nie oznacza, że drogowi piraci zupełnie zniknęli z dróg. Każdego dnia - tylko w Gorzowie i okolicach - za zbyt szybką jazdę zatrzymywanych jest średnio 16 kierowców.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto