Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Debrzna zaniepokojeni pracami leśnymi w okolicach jeziora Staw Miejski

Dariusz Stanecki
Dariusz Stanecki
fot. Dariusz Stanecki
Las okalający jezioro Staw Miejski należy do Nadleśnictwa Lipka. Mieszkańcy Debrzna powiadomili naszą redakcję o wycince drzew, która prowadzana jest w tym rejonie. Prace mają potrwać do 26 czerwca br. Pojawiły się pytania, czy w tym miejscu będzie budowana droga. Leśnicy wyjaśniają.

Cięcia nad Jeziorem Żuczek są prowadzone zgodnie z zadaniami zapisanymi w Planie Urządzenia Lasu, który jest ustalany na 10 lat, przez firmę zewnętrzną i podpisywany przez Ministra Środowiska.

Jeżeli chodzi o prace leśne wykonywane w okolicach jeziora Staw Miejski w Debrznie, jest to zwykła trzebież, czyli zabieg pielęgnacyjny wykonywany w drzewostanach dojrzewających, który polega na usuwaniu wyznaczonych drzew z drzewostanu. W tym przypadku poprawi to także bezpieczeństwo osób spacerujących w tym rejonie. Jeżeli chodzi o okres lęgowy, to – zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody - gospodarka leśna jest z tego wyłączona. Nadleśnictwo prowadzi cięcia przez cały rok

– mówi Janusz Grabowski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Lipka

Pozyskanie drewna w Nadleśnictwie Lipka Lasy Państwowe odbywa się zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, a także katalogiem dobrych praktyk w leśnictwie.
Na każdej pozycji przewidzianej do pozyskania leśnicy wyszukują drzewa dziuplaste, które oznaczają literką „E”, w celu zachowania ich jako miejsca bytowania ptaków. Dzięki temu pracownicy Zakładów Usług Leśnych wiedzą, że te drzewa nie podlegają ścince.

Rozmawiałem z panem nadleśniczym Grabowskim. Zapewniał mnie, że jest to trzebież - czyli uporządkowanie drzewostanu. Zapewnił mnie, że nie ma powodu do niepokoju, są to normalne działania związane z gospodarką leśną

– mówi Wojciech Kallas, Burmistrz Miasta i Gminy Debrzno.
 

Leśnicy z Nadleśnictwa bardzo cenią bogactwo przyrodnicze, dlatego m.in. powołują i utrzymują strefy ochrony czynnej dla zwierząt chronionych m.in. bociana czarnego, bielika, rybołowa. Leśnicy na bieżąco zgłaszają ich występowanie i dążą do uznawania nowych stref dla gatunków chronionych

– mówi Dominika Nadolna, rzecznik prasowy, Specjalista Służby Leśnej ds. Informacji i Komunikacji Społecznej.

To w Nadleśnictwie Lipka została udostępniona pierwsza w Polsce transmisja na żywo z gniazda rybołowów. Nadleśnictwo Lipka dba również o zatrzymywanie wody w lesie budując - już od ponad 20 lat (zanim to było modne) - urządzenia retencyjne, mające na celu zatrzymanie lub spowolnienie odpływu wody. W leśnictwie Gronowo w zeszłym roku (październik/listopad) Nadleśnictwo Lipka odtworzyło 3 zarośnięte śródleśne oczka, które już tętnią życiem. Można tam spotkać bobry, żurawie, kaczki, lisy, całą gamę płazów, owadów i innych ptaków. Zachodzą tam dziki, sarny, daniele i jelenie.
Nadleśnictwo Lipka dąży również do zwiększania powierzchni leśnej zalesiając grunty porolne. Tylko w 2019 roku posadzono nowy las na powierzchni prawie 37 ha

– wyjaśnia Dominika Nadolna.

Wśród wielu zadań nałożonych na Lasy Państwowe jest godzenie trzech podstawowych funkcji: ochronnej, społecznej i gospodarczej. Jednym z ważnych aspektów jest dostarczanie drewna. Drewno ma ponad 30 tys. zastosowań i jest najbardziej ekologicznym surowcem. Pozwala nam żyć i wygodnie funkcjonować w naszych domach, ogrzewa nas i daje wytchnienie. Wykorzystujemy drewno do produkcji leków, kosmetyków, a nawet ubrań. Dzięki zastosowaniu drewna możemy tworzyć sztukę czy posłuchać muzyki. Drewniane meble i zabawki służą nam od narodzin. Korzystamy z nich przez całe życie.
Prowadzenie racjonalnej gospodarki leśnej, zgodnej z zachowaniem ładu przestrzennego i zrównoważonego rozwoju, wymaga od leśników prowadzenie cyklicznych cięć w lasach gospodarczych. Pozwala to na dostarczenie drewna na rynek krajowy, dzięki czemu zapewnione jest miejsce pracy dla ok. 350 tys. osób (Polska jest na III miejscu eksporterów mebli drewnianych na świecie). Większość drewna (ok. 70 %) pochodzi z cięć pielęgnacyjnych (trzebieżowych). Drewno pozyskane w LP to 45 – 70 % masy, która przyrasta w trakcie 1 roku. Dzięki temu co roku zwiększa się zapas drewna na pniu (w ciągu roku przyrasta w lesie od 30 do 55 % m3 drewna).
Dzięki prowadzeniu racjonalnej gospodarki leśnej Lasy Państwowe zapewniają drewno na bieżące potrzeby społeczeństwa jednocześnie zachowując lasy dla przyszłych pokoleń.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto