Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Minister zabronił pieprzyć w barach mlecznych

Tomasz Rusek
Tomasz Rusek
Bar Agata przy ul. Sikorskiego czuć z kilkudziesięciu metrów. No, po prostu cudnie pachnie żarełkiem i tyle. Kiedyś jedli tu głównie studenci i biedniejsi mieszkańcy. Teraz też stanowią gros klientów, ale poza nimi jadają tutaj także ci, którzy ponad kebap czy inne obce „wynalazki” stawiają na starą, dobrą, polską kuchnię. A na dodatek jest smakowicie i tanio. Bary mleczne zbudowały popularność na klasycznych potrawach typu: naleśniki, kotlet z jajka oraz na niskich cenach, które umożliwiały dotacje z ministerstwa finansów.

Minęła 10.00. W barze już są pierwsi klienci. Klientem postanawiam być i ja. Zamawiam krokiety z pieczarkami. Panierka chrupiąca, naleśnik cieniutki jak należy, farszu sporo. Ale jakieś to takie niedoprawione. - Tam ma pan maggi - mówi jeden z klientów, pokazując na półkę barową. Przedstawia się jako „głodny Roman”. I mówi: - Ostatnio wszystko jest takie, no... dobre, ale czegoś brakuje - tłumaczy. To samo słyszę od Stanisławy Kraśnik. - Wzięłam na wynos naleśniki na słodko, bo reszta ciut niedoprawiona ponoć jest - mówi.

Nic dziwnego: od początku roku w barach mlecznych nie wolno używać do gotowania żadnych przypraw - poza solą. Nie, to nie żart. W grudniu ministerstwo finansów opublikowało listę produktów. Potrawy wykonane wyłącznie z nich dostają dotację. Są 73 pozycje, ale nigdzie nie ma przypraw. Ani ziela angielskiego, ani majeranku, ani pieprzu, ani gotowych mieszanek, ani kostki rosołowej. Nic, tylko sól. Jeśli bar użyje do gotowania czegokolwiek spoza listy, straci dotację. A dotacja dla barów mlecznych to podstawa niskich cen. Agata ma rocznie z tego źródła 50-70 tys. zł.
Jak się gotuje bez pieprzu? Jak robi się zupę na samej soli? - Jak? Niech pan zapyta kucharki - mówi Lidia Łukasiewicz. Agatę prowadzi od 1991 r. i od tego czasu zawsze używała przypraw. Teraz je pochowała. Na szafce przykleiła listę od ministra finansów, a na półkę, wysoko, wrzuciła suszone grzyby, bo ich przecież także nie może dodawać.

W kuchni uwijają się trzy kucharki. Marzena Koniuszy zajmuje się gotowaniem 37 lat. Barbara Brzozowska 15 lat, a Magdalena Krasoń siedem. Lepią akurat ruskie. - Jest zakaz, to nie używamy niczego poza solą. Tak szefowa kazała, tak robimy. Nikt nie chce tu problemów. A jak się tak gotuje? No, jak trzeba, to wszystko się zrobi bez przypraw. Ale to trochę bez sensu. I bez smaku. Z menu wypadnie pewnie kilka rzeczy. Bo jak zrobić grochówkę bez majeranku? - mówią panie i lepią dalej hit Agaty. Bo ruskie to bezsprzecznie jeden z symboli baru. Tylko że teraz są bez przypraw. - Klientom kupujemy więc maggi. Buteleczka stoi przy kasie i każdy może sobie doprawić według uznania - dodaje kierowniczka L. Łukasiewicz. W tej sytuacji są wszystkie bary mleczne w Polsce.

Kiedyś lista składników była podobna, ale inna była interpretacja przepisów. Dotacja była udzielana do potraw zawierających wymienione składniki, ale można było dodatkowo (choć bez dotacji, ale i bez konsekwencji!) dodać inne. I np. pieprz czy suszone grzyby bary dodawały na swój koszt. Teraz nie mogą.

Ale ministerstwo już zauważyło, że rozporządzenie, zamiast porządkować zasady, narobiło bałaganu. Wczoraj zapytaliśmy w resorcie ministra Mateusza Szczurka, czy to prawda, że będą „zmiany do zmienionego” w grudniu rozporządzenia.

Odpowiedziała nam rzecznik Wiesława Dróżdż. Zaznaczyła, że „celem nowelizacji z 9 grudnia było jedynie doprecyzowanie przepisów i wyeliminowanie oczywistych pomyłek, a nie zmiana wykazu surowców do sporządzania posiłków w barach mlecznych, do których mogą być udzielone dotacje”. Czyli nowe przepisy nieźle zamieszały w barach mlecznych. Potwierdza się, że ministerstwo zamierza naprawić błędy. - Odbyło się spotkanie konsultacyjne z grupą właścicieli barów mlecznych, w celu przyjęcia wspólnie uzgodnionych rozstrzygnięć. W najbliższym czasie znajdą one swoje miejsce w nowelizacji rozporządzenia - napisała nam wczoraj pani rzecznik...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto