Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Możesz zostać terytorialsem. Właśnie trwa nabór do lubuskiego batalionu

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Trwa nabór do skwierzyńskiego batalionu lekkiej piechoty.
Trwa nabór do skwierzyńskiego batalionu lekkiej piechoty. Fot. 12 WBOT
Chętni do służby mogą wstępować w szeregi lubuskich terytorialsów. Nabór prowadzi skwierzyński batalion lekkiej piechoty. Co ważne, żeby zostać żołnierzem obrony terytorialnej, wcale nie trzeba rezygnować z dotychczasowej aktywności. To służba dla tych, którzy chcą połączyć życie osobiste ze służbą wojskową. Pełnić ją może prawie każdy.

Kto może wstąpić do służby?

151. batalion lekkiej piechoty w Skwierzynie wchodzi w skład 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej i jest pierwszą taką jednostką w województwie lubuskim. Obecnie służy w nim ponad czterysta osób. Docelowo ma być nawet sześćset.

W tej chwili podlegają nam trzy takie bataliony w województwie wielkopolskim i jeden właśnie w województwie lubuskim. Tam cały czas czekamy na chętnych, którzy zastanawiają się nad tym, czy włożyć żołnierski mundur i my bardzo do tego zachęcamy. O służbę może ubiegać się osoba pełnoletnia, która posiada polskie obywatelstwo, jest niekarana oraz zdrowa fizycznie i psychicznie - mówi ppor. Anna Jasińska Pawlikowska z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Rekrutacja przebiega na kilka różnych sposobów. Zainteresowani mogą złożyć wniosek o powołanie do służby w Wojskowej Komendzie Uzupełnień lub zarejestrować się poprzez Portal Rekrutacyjny Wojska Polskiego. Mogą też skorzystać z pomocy rekruterów działających w mobilnych zespołach rekrutacyjnych.

Rekrutrzy pomagają przejść całą procedurę administracyjną. Można się z nimi kontaktować telefonicznie lub mailowo, a nawet umówić na bezpośrednie spotkanie w dogodnym miejscu i czasie. Rekruter odpowie na wszystkie pytania, rozwieje każdą wątpliwość i opowie jak taka służba wygląda "od kuchni" - tłumaczy Anna Jasińska Pawlikowska.

Później trzeba przejść szkolenie

Po przejściu procedury rekrutacyjnej kandydaci na żołnierzy obrony terytorialnej muszą przejść specjalne szkolenie. Cały proces został zorganizowany w taki sposób, aby umożliwić pogodzenie życia osobistego i zawodowego ze służbą wojskową.

Kandydaci nie muszą rezygnować z dotychczasowych obowiązków, bo formacja umożliwia najbardziej optymalne połączenie dotychczasowej aktywności w życiu cywilnym ze służbą wojskową. Jest to możliwe dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - mówi rzeczniczka 12 WBOT.

Dla osób, które jeszcze nie miały do czynienia ze służbą wojskową organizowane jest szesnastodniowe szkolenie wstępne. Obejmuje ono między innymi naukę podstawowych umiejętności taktycznych i strzeleckich. Najbliższe zaplanowano na marzec. W tym roku takich szkoleń będzie jeszcze w sumie sześć. Ostatni dzień szkolenia podstawowego stanowi dzień złożenia przysięgi wojskowej. Z kolei do rezerwistów skierowane jest ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze.

Podsumowaniem szkolenia jest tak zwana pętla taktyczna, czyli pierwszy poważny sprawdzian efektów szkolenia. To szereg intensywnych zadań taktycznych, podczas których żołnierze muszą wykazać się nie tylko wiedzą i umiejętnościami praktycznymi, ale także odpowiednim przygotowaniem fizycznym i mentalnym - tłumaczy Anna Jasińska Pawlikowska.

Krzewią ducha patriotyzmu

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej. Stanowią one uzupełnienie potencjału obronnego naszego kraju. W czasie pokoju zadania terytorialsów to między innymi przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. Terytorialsi krzewią też ducha patriotyzmu, szacunku, honoru i dumy z naszych korzeni.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto