Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepsi zawodnicy w Polsce wystartują w Gorzowie na mistrzostwach kraju seniorów w lekkiej atletyce w 2023 roku!

Alan Rogalski
Alan Rogalski
Jeszcze trochę i Gorzów będzie miał stadion lekkoatletyczny
Jeszcze trochę i Gorzów będzie miał stadion lekkoatletyczny UM Gorzów
To już oficjalnie! Najlepsi zawodnicy w Polsce wystartują w Gorzowie na mistrzostwach kraju seniorów w lekkiej atletyce w 2023 roku. Zawody odbędą się na nowo budowanym stadionie przy ul. Krasińskiego.

Na listopadowym spotkaniu w Warszawie Zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki wybrał Gorzów Wlkp. na gospodarza seniorskiego czempionatu w sezonie 2023.

– Gorzów Wielkopolski od lat jest obecny na lekkoatletycznej mapie Polski. Miejscowe kluby wychowały wielu zdolnych zawodników, tutaj przygodę z poważną lekkoatletyką zaczynała m.in. mistrzyni olimpijska w sztafecie Natalia Kaczmarek. Gorzowskim lekkoatletom brakowało jednak godnego miejsca do treningu. Teraz miasto wzbogaca się o piękny, kameralny, stadion, który będzie areną mistrzostw Polski. W sezonie 2023 zawody te będą kwalifikacją do mistrzostw świata w Budapeszcie, a nad Wartę przyjadą wszyscy najlepsi polscy lekkoatleci – powiedział prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki dr Henryk Olszewski, cytowany przez stronę internetową PZLA.

Dla miasta będzie to debiut w roli gospodarza mistrzostw Polski seniorów. To efekt rozmów gorzowskiego środowiska sportowego, działaczy klubów lekkoatletycznych i władz miasta z zarządem PZLA. O tym, że Gorzów będzie areną zmagań najlepszych polskich lekkoatletów mówiło się w mieście od kilku miesięcy.

– Dziękuję za zaufanie jakim obdarzyły nas władze Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W 2023 roku zadebiutujemy jako organizator mistrzostw Polski i to od razu tych najważniejszych. To oznacza, że do naszego miasta przyjadą najlepsi z najlepszych. Podczas tegorocznych igrzysk w Tokio lekkoatleci zdobyli aż 9 medali. I tych medalistów z Tokio za niespełna dwa lata będziemy mogli gościć w Gorzowie. To duże wyzwanie logistyczne, organizacyjne. Czeka nas wiele miesięcy wytężonej pracy. Jestem jednak przekonany, że dzięki owocnej kooperacji z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, którą właśnie zaczynamy, impreza będzie dużym sukcesem – przyznał prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.

W 2023 r., w drugiej połowie sierpnia, odbędą się mistrzostwa świata w Budapeszcie, więc mistrzostwa kraju w Gorzowie powinny być zaplanowane przed tym wydarzeniem. I tak jak w ubiegłych latach, tak i za dwa lata start w krajowym czempionacie powinien być ostatnim sprawdzianem polskich lekkoatletów przed występem na Węgrzech. A to oznacza, że w Gorzowie mieliby zaprezentować się medaliści mistrzostw świata, Europy czy igrzysk olimpijskich, bo takich w reprezentacji Polski nie brakuje.

Trwa głosowanie...

Cieszysz się, że w Gorzowie odbędą się mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce?

Można liczyć na to, że w naszym mieście ponownie będzie można zobaczyć m.in. wspomnianą wychowankę Tomasza Saski w ALKS AJP Gorzów, a więc Natalię Kaczmarek, złotą medalistkę igrzysk olimpijskich w sztafecie mieszanej 4x400 m oraz srebrną w biegu 4x400 m. Pochodząca z Górzyska k. Drezdenka 23-latka aktualnie jest zawodniczką AZS AWF Wrocław, a zmieniła barwy klubowe głównie ze względu na brak stadionu lekkoatletycznego. Byłyby więc to jej pierwsze zawody w Gorzowie, o ile nie wystartuje w takich wcześniej, gdyż w mieście myśli się też o innych mitingach na nowo budowanym obiekcie.

Stadion lekkoatletyczny w Gorzowie

Pracę na stadionie przy ul. Krasińskiego, które wykonuje firma Tamex Obiekty Sportowe z Warszawy mają planowo zakończyć się do połowy marca 2022 i przebiegają bez opóźnień. Budowa obiektu kosztuje ok. 18 mln zł.

W tym kompleksie będzie m.in.

  • ośmiotorowa, 400-metrowa bieżnia,
  • dwie skocznie do skoku wzwyż i o tyczce,
  • rzutnie do pchnięcia kulą, dyskiem i młotem
  • oraz tor do biegów przez płotki,

dzięki czemu będą mogły być rozgrywane nie tylko imprezy rangi ogólnopolskie, ale również tej międzynarodowej.

Do tego za 5 mln zł powstanie zaplecze socjalne z odnową biologiczną. Poza tym powstanie nowe przejście między tym stadionem a obiektem na ul. Wyszyńskiego, który ma służyć zawodnikom do rozgrzewki. Ma być tam min. 120-metrowa bieżnia tartanowa i rzutnie.

Stadion lekkoatletyczny w Gorzowie nabiera kształtów! Jest już zarys bieżni i boiska.

Na stadionie zaprojektowane jest też boisko piłkarskie, ale nieoficjalnie słyszy się, że miasto wolałby, aby piłkarze Warty, którzy do czasu rozpoczęcia inwestycji korzystali z tego obiektu, nie grali na tej murawie. Ostatnio warciarze rozgrywali mecze na stadionie OSiR-u przy ul. Olimpijskiej i tak miałoby pozostać. Zwłaszcza, że jest w planach etapowy remont tego stadionu.

Aktualnie przy ul. Krasińskiego trwa budowa nowej trybuny, która ma pomieścić ok. tysiąca widzów, oraz montowane są słupy oświetleniowe. Za to w środę ze względów bezpieczeństwa zamknięto ścieżkę przy Kłodawce na wysokości stadionu. Z powrotem zostanie otwarta w kwietniu.

Ostatni raz impreza rangi mistrzostw Polski seniorów gościła w naszym regionie w 1968 r., gdy MP zostały rozegrane w Zielonej Górze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto