Największa farma fotowoltaiczna w Polsce będzie koło Gorzowa. Aż trudno sobie wyobrazić, jaka ma być wielka!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek

Wideo

Udostępnij:
W pow. gorzowskim zbudowana została gigantyczna farma fotowoltaiczna. Tworzy ją ponad 160 tysięcy paneli! A to wszystko 25 km od Gorzowa.

Na farmie w Białczyku pod Witnicą jest ponad 160 tysięcy paneli fotowoltaicznych produkujących zieloną energię. Każdy z nich ma dwa metry długości i jeden metr szerokości. Farma słoneczna ma mieć moc około 65 megawatów, co oznacza, że będzie ponad 16 razy większa od mocy największej działającej obecnie w naszym kraju elektrowni fotowoltaicznej w Czernikowie. Rocznie wyprodukuje tyle prądu, ile zużywa ponad 20 tysięcy gospodarstw domowych.

To przełomowy projekt dla naszej gminy i niezwykle ważna inwestycja, która pozwoli dostarczać najefektywniejszą energię, jaka jest obecnie możliwa do uzyskania w kraju. To bardzo ważny krok - mówi burmistrz gminy Dariusz Jaworski.

Inwestycja warta ponad 40 milionów euro

Tereny pod budowę elektrowni fotowoltaicznej wydzierżawiła od gminy niemiecka firma BayWa. To jeden z liderów na rynku energii odnawialnej. Farmę wybudowała bez żadnego dofinansowania, a zainwestowała krocie, bo ponad 170 milionów złotych. Według szacunków właściciela firmy - wszystko ma się zwrócić za kilka lat.

Farma fotowoltaiczna pod Witnicą. To największa elektrownia słoneczna w Polsce!
W Białczyku pod Witnicą powstaje największa farma fotowoltaiczna w Polsce! Mirosław Sztogryn

Skorzysta firma, gmina i mieszkańcy

Wybudowanie farmy fotowoltaicznej oznacza korzyści nie tylko dla samej firmy BayWa. Zyska również gmina, która zarobi na dzierżawie gruntu i podatkach.

- To dla nas spory zastrzyk gotówki. Obecnie do gminy spływa prawie 350 tysięcy złotych rocznie za dzierżawę gruntu, a dodatkowo firma będzie też płacić podatek od instalacji, czyli w sumie budżet gminy wzbogaci się o około milion złotych rocznie - dodaje Dariusz Jaworski.

Przeczytaj też:

Skorzystają też mieszkańcy, bo pieniądze z dzierżawy gruntu i podatków, które płacić będzie niemiecki inwestor, gmina zamierza przeznaczyć między innymi na inwestycje drogowe i budowę nowych mieszkań. Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości energią wytwarzaną na farmie w Białczyku zasilane będą także gminne obiekty użyteczności publicznej.

Farma ruszy za niecałe dwa miesiące

Farma zostanie uruchomiona kiedy tylko zakończy się budowa rozdzielni. Pełną parą zacznie działać pod koniec marca. Wtedy energia z paneli trafi do konwerterów, a stamtąd - już jako prąd zmienny - popłynie kablami do rozdzielni. Stamtąd trafi do głównego punktu zasilającego, gdzie zostanie wpuszczona do ogólnopolskiej sieci. Firma BayWa zamierza też wybudować podobną farmę fotowoltaiczną w Kamieniu Małym. Elektrownia słoneczna ma powstać także w Mościcach. Zostaną wybudowane na ponad 300 hektarach terenów, które BayWa wydzierżawi od tamtejszych rolników.

Polecamy wideo: Miejskie autobusy w Poznaniu jeszcze przyjaźniejsze środowisku. Na dachach montowane są panele słoneczne

Dodaj ogłoszenie