Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niewybuchy leżą w ziemi przez lata. Wciąż są śmiertelnie groźne [ZDJĘCIA]

oprac. (pik)
To, co przez lata skrywa ziemia w Lubuskiem, może być śmiertelnie groźne. Mowa o pociskach, minach i innych niewypałach i niewybuchach, które znajdowane są praktycznie na terenie całego województwa.

Saperzy w Lubuskiem co roku mają pełne ręce roboty. To dlatego, że przy okazji wielu remontów i budów, znajdowane są niechlubne pamiątki po krwawym okresie II wojny światowej. Przez nasz region przetoczył się front, w wielu miejscach prowadzono ciężkie walki, po których pozostałościami są właśnie granaty, pociski, amunicja, miny i inne niebezpieczne przedmioty.



Wiele niewybuchów znajdowanych jest w lasach. Czasem leżą pod gołym niebem, w innych przypadkach schowane są pod cienką warstwą ziemi. Należy pamiętać, że w przypadku natknięcia się na takie znalezisko, nie należy niebezpiecznego przedmiotu dotykać. Trzeba zawiadomić policję i dopilnować, żeby nikt postronny nie zbliżył się do niewybuchu do czasu przyjazdu patrolu. Najczęściej to właśnie policjanci lub strażnicy miejscy pilnują niewybuchów do czasu, aż zostaną one zabezpieczone i zabrane przez saperów. Tego typu przedmioty są zabierane na poligon i detonowane. Saperzy potwierdzają, że mimo, iż niewybuchy przeleżały w ziemi dziesiątki lat, to wciąż są śmiertelnie niebezpieczne. Czasem wystarczy jeden nieostrożny ruch, aby doszło do tragedii.

Zobacz też: Amunicja, miny i hełmy z czasów II wojny światowej znalezione w Gorzowie
To, co przez lata skrywa ziemia w Lubuskiem, może być śmiertelnie groźne. Mowa o pociskach, minach i innych niewypałach i niewybuchach, które znajdowane są praktycznie na terenie całego województwa. Saperzy w Lubuskiem co roku mają pełne ręce roboty. To dlatego, że przy okazji wielu remontów i budów, znajdowane są niechlubne pamiątki po krwawym okresie II wojny światowej. Przez nasz region przetoczył się front, w wielu miejscach prowadzono ciężkie walki, po których pozostałościami są właśnie granaty, pociski, amunicja, miny i inne niebezpieczne przedmioty. Wiele niewybuchów znajdowanych jest w lasach. Czasem leżą pod gołym niebem, w innych przypadkach schowane są pod cienką warstwą ziemi. Należy pamiętać, że w przypadku natknięcia się na takie znalezisko, nie należy niebezpiecznego przedmiotu dotykać. Trzeba zawiadomić policję i dopilnować, żeby nikt postronny nie zbliżył się do niewybuchu do czasu przyjazdu patrolu. Najczęściej to właśnie policjanci lub strażnicy miejscy pilnują niewybuchów do czasu, aż zostaną one zabezpieczone i zabrane przez saperów. Tego typu przedmioty są zabierane na poligon i detonowane. Saperzy potwierdzają, że mimo, iż niewybuchy przeleżały w ziemi dziesiątki lat, to wciąż są śmiertelnie niebezpieczne. Czasem wystarczy jeden nieostrożny ruch, aby doszło do tragedii. Zobacz też: Amunicja, miny i hełmy z czasów II wojny światowej znalezione w Gorzowie archiwum "GL"
To, co przez lata skrywa ziemia w Lubuskiem, może być śmiertelnie groźne. Mowa o pociskach, minach i innych niewypałach i niewybuchach, które znajdowane są praktycznie na terenie całego województwa. Saperzy w Lubuskiem co roku mają pełne ręce roboty. To dlatego, że przy okazji wielu remontów i budów, znajdowane są niechlubne pamiątki po krwawym okresie II wojny światowej. Przez nasz region przetoczył się front, w wielu miejscach prowadzono ciężkie walki, po których pozostałościami są właśnie granaty, pociski, amunicja, miny i inne niebezpieczne przedmioty. Wiele niewybuchów znajdowanych jest w lasach. Czasem leżą pod gołym niebem, w innych przypadkach schowane są pod cienką warstwą ziemi. Należy pamiętać, że w przypadku natknięcia się na takie znalezisko, nie należy niebezpiecznego przedmiotu dotykać. Trzeba zawiadomić policję i dopilnować, żeby nikt postronny nie zbliżył się do niewybuchu do czasu przyjazdu patrolu. Najczęściej to właśnie policjanci lub strażnicy miejscy pilnują niewybuchów do czasu, aż zostaną one zabezpieczone i zabrane przez saperów. Tego typu przedmioty są zabierane na poligon i detonowane. Saperzy potwierdzają, że mimo, iż niewybuchy przeleżały w ziemi dziesiątki lat, to wciąż są śmiertelnie niebezpieczne. Czasem wystarczy jeden nieostrożny ruch, aby doszło do tragedii.
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto