Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Norman Davies honorowym obywatelem Gdyni? Złożono wniosek

OPRAC.:
Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Prof. Norman Davies honorowym obywatelem Gdyni?
Prof. Norman Davies honorowym obywatelem Gdyni? Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Gdyńscy społecznicy i stowarzyszenia zrzeszeni w Gdyńskim Dialogu chcą, aby kolejnym honorowym obywatelem Gdyni został prof. Norman Davies. Jako pierwszy pomysł ten zgłosił twórca i prowadzący od ponad 20 lat „Biesiady Literackie” Krystian Nehrebecki - gdynianin, aktor i menedżer kultury.

Złożono wniosek o nadanie prof. Normanowi Daviesowi honorowego obywatelstwa Gdyni

Podpisy zbierano m.in. podczas Biesiad Literackich, gdzie korzystając z licznej obecności gdynian, przybliżano postać profesora, przypominając dorobek autora, czyli ponad 20 książek przetłumaczonych na 40 języków oraz związki historyka z Gdynią.

Przypomnijmy, że formalnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, warunek ścisłych relacji kandydata z Gdynią nie jest wymagany, aby tytuł ten nadano kandydatowi do wyróżnienia.

– Podczas wielu spotkań w ramach wspomnianego wydarzenia kulturalnego widać było niezwykle pozytywny odzew wśród mieszkańców – mówi inicjator przedsięwzięcia Krystian Nehrebecki. – Nie pojawił się ani jeden głos sprzeciwu czy zawahania wśród gdynian poproszonych o złożenie podpisu. Wsparcie i zrozumienie okazały ważne postacie kultury, sztuki i dyplomacji o renomie ogólnopolskiej jak Anda Rottenberg, Krystyna Kurczab-Redlich, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Izabela Trojanowska czy Katarzyna Figura. Format, dorobek i doskonale rozpoznawalna osobowość brytyjskiego naukowca łączą i jednoczą – dodaje Nehrebecki.

Pod wnioskiem podpisała się również część pomorskich parlamentarzystów. Aby dopełnić wymogów formalnych, wniosek został złożony za pośrednictwem jednego z gdyńskich stowarzyszeń – stowarzyszenia Młodzi na Rzecz Gdyni – Gdynianka.

Prof. Norman Davies honorowym obywatelem Gdyni?
Prof. Norman Davies honorowym obywatelem Gdyni? Gdyński Dialog

Jak wskazują wnioskodawcy, losy prof. Daviesa splotły się z Gdynią. W okresie Praskiej Wiosny w roku 1968 w gdyńskim areszcie zatrzymano i osadzono Normana Daviesa wracającego z Krakowa do Wielkiej Brytanii. Służba Bezpieczeństwa zarejestrowała wyjazd z grodu Kraka młodego naukowca, wiążąc jego obecność w Polsce z działaniami opozycji demokratycznej obu krajów.

Tymczasowo zwolniony z gdyńskiego aresztu, Davies znalazł schronienie w gościnnych progach Konsulatu Królestwa Szwecji przy ulicy Jana z Kolna 25 – obecnie Konsulatu Kultury. Do końca lat siedemdziesiątych Norman Davies był częstym gościem w Gdyni, a pokoje szwedzkiego konsulatu pełniły rolę tymczasowego domu dla autora „Bożego Igrzyska".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Norman Davies honorowym obywatelem Gdyni? Złożono wniosek - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto