Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa biografia Herberta trafiła do każdej filii biblioteki w Gorzowie

Redakcja
Dyrektor Sławomir Szenwald: - Chcemy organizować głośne czytanie Herberta.
Dyrektor Sławomir Szenwald: - Chcemy organizować głośne czytanie Herberta. Jarosław Miłkowski
Za nami pierwsza edycja Gorzowskiej Herbertiady. Dyrektor biblioteki im. Herberta zapowiada, że cykl spotkań i wydarzeń kulturalnych poświęconych Zbigniewowi Herbertowi będzie każdej jesieni, ale z twórczością poety będzie można zetknąć się częściej.

- Mamy zamiar to wydarzenie powtarzać co roku w okolicy rocznicy urodzin poety – mówi nam Sławomir Szenwald, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Rozmawiamy z nim wczesnym piątkowym popołudniem. Tuż po warsztatach dla młodzieży, a jeszcze przed zaplanowanymi na później wykładami i recytacją wierszy przez Ewę Dałkowską, aktorkę warszawskiego Teatru Nowego.

Wszystko to, a także m.in. ubiegłotygodniowe spotkanie z Rafałem Żebrowskim, siostrzeńcem poety, było częścią pierwszej w naszym mieście Gorzowskiej Herbertiady. Poświęcona ona jest Zbigniewowi Herbertowi, patronowi biblioteki.
Dyrektor Szenwald ma już w planach dalsze upowszechnianie twórczości poety.
- Kolejna Herbertiada będzie za rok i będzie ona pewnie jednodniowa, ale chcemy jak najczęściej organizować głośne czytanie twórczości poety. Do recytowania będziemy zapraszać aktorów i z Gorzowa, i z całego kraju – mówi Szenwald. Zdradza, że w przyszły roku będzie to być może Mariusz Benoit.

Na poznawanie życiorysu i twórczości Herberta nie trzeba jednak czekać do przyszłego roku. – Nowa biografia poety jest w każdej z 12 naszych filii w mieście – mówi dyrektor. Dwa wydane w tym roku tomy dzieła „Herbert. Biografia” – „Niepokój” i „Pan Cogito” napisał znany z „Tygodnika Powszechnego”, radiowej Dwójki czy TVP Kultura Andrzej Franaszek (on też został zaproszony na piątkową odsłonę Herbertiady). Poza tym o poecie można poczytać choćby na 20 tablicach, które są zawieszane na ścianach wewnątrz biblioteki na roku ulic: Sikorskiego i Kosynierów Gdyńskich. Wiele książek można też wypożyczyć w bibliotece i jej filiach w całym mieście.
A gdyby komuś jeszcze było mało, dyrektor Szenwald podpowiada: - Herbert lubił pisać pocztówki do ludzi. Kilka z nich jest w archiwum biblioteki Akademii im. Jakuba z Paradyża

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie nosi imię Zbigniewa Herberta od 2009 r. W uroczystości nadania imienia uczestniczyła Katarzyna Herbert, wdowa po poecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowa biografia Herberta trafiła do każdej filii biblioteki w Gorzowie - Plus Gazeta Lubuska

Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto