Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa kampania społeczna w Bytomiu: Nie biję. Nie poniżam. Chcę być dobrym rodzicem!

MM
UM Bytom
W Bytomiu powstanie nowa kampania społeczna "Nie biję. Nie poniżam. Chcę być dobrym rodzicem!". Będzie to część projektu "Drogowskaz dla rodzin", na realizację którego miasto otrzymało dofinansowanie ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Kampania społeczna ma zwiększyć świadomość skutków, jakie niesie za sobą stosowanie przemocy wobec dzieci. Warto dodać, że według statystyk, około jedna czwarta Polaków uznaje bicie za właściwą metodę wychowawczą, a jedynie co trzeci Polak wie o prawnym zakazie bicia. - Poziom społecznej akceptacji na stosowanie kar fizycznych w wychowaniu na przestrzeni lat spada, ale powoli – mówi Marta Szmelcer, przewodnicząca Interdyscyplinarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

Dodatkowo dla rodziców oraz opiekunów i rodziców zastępczych zostaną przygotowane warsztaty. Dzięki udziałowi w pięciu warsztatach rodzice będą mogli podnieść swoje kompetencje rodzicielskie. Ponadto w Biurze Promocji Bytomia w ramach spotkań z ekspertem będzie można skorzystać z porad dotyczących wychowania.

- Bezradność, niewydolność opiekuńczo-wychowawcza, uzależnienia często współtowarzyszą przemocy domowej – mówi Marta Szmelcer. - Agresja bywa dla dorosłych niejednokrotnie jedynym sposobem odreagowania i zamanifestowania swojego „autorytetu”. Dzieci wychowywane w rodzinach, gdzie występuję przemoc, mają „podcięte skrzydła”, niskie poczucie wartości, a kiedy dorosną, mogą przenieść wzorce zachowań na grunty własnych rodzin - dodaje.

Ekspertka podkreśla także, że wychowanie dzieci nie musi być bezstresowe. Rodzice powinni stawiać dziecku granice dające mu poczucie bezpieczeństwa w oparciu o system pochwał i kar. Muszą także uświadamiać im konsekwencji niewłaściwego zachowania.

- Chcemy pokazać, że przemoc uczy zachowań przemocowych i tym samym sprzyja bezradności rodziców w procesie wychowywania. Bicie dziecka jest porażką wychowawczą dorosłego, przegraną rodzica z własną frustracją i jednocześnie świadectwem braku jego kompetencji wychowawczych. W polskim prawie istnieje zapis zakazujący stosowania kar cielesnych.– zaznacza.

Marta Szmelcer wskazuje, że właściwą drogą do wychowania i dobrych relacji w rodzinach jest rozmowa, zadbanie o potrzeby dziecka oraz okazywanie szacunku dziecku i zrozumienie. - Bardzo często mamy też do czynienia z przemocą psychiczną wobec dzieci. Dorośli niejednokrotnie wciągają dzieci we własne rozgrywki, wpędzają w poczucie winy, obarczają obowiązkami dorosłych. Dlatego, też podczas kampanii chcemy promować pozytywne rodzicielstwo, gdzie rodzic potrafi radzić sobie z dzieckiem w sposób bezprzemocowy, ucząc odpowiedzialności i poszanowania praw każdego człowieka - wyjaśnia.

W związku z realizowanym projektem, w mieście już niedługo pojawią się plakaty, ulotki z informacjami jak reagować na przemoc i gdzie szukać pomocy. Materiały informacyjne będą kolportowane w miejskich instytucjach, szpitalach, przychodniach oraz sklepach, organizacjach pozarządowych.

W realizację przedsięwzięcia włączą się przedstawiciele: Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Urzędu Miejskiego w Bytomiu, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Towarzystwa Rozwijania Aktywności Dzieci „Szansa”, Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Uzależnieniom, Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "ARKA-MED" Sp. z o. o. w Bytomiu, Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Bytomiu, Komendy Miejskiej Policji oraz Szpitalem Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto