Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowatorski zabieg kardiologiczny w gorzowskim szpitalu uratował serce pacjenta. Teraz bije jak u zdrowego człowieka!

OPRAC.: RED.
Dzięki temu serce pacjenta pracuje jak u zdrowego człowieka
Dzięki temu serce pacjenta pracuje jak u zdrowego człowieka WSzW w Gorzowie Wlkp.
Kardiolodzy z gorzowskiego szpitala przeprowadzili pierwsze zabiegi nowatorską metodą implantacji stymulatorów serca, czyli tzw. stymulacji pęczka Hisa. Dzięki tej technice serce pacjenta znowu pracuje jak u zdrowego człowieka.

Nowatorska operacja

- Ta metoda nie prowadzi do niewydolności serca, tak jak to zdarza się przy starej technice implantacji stymulatorów serca – tłumaczy dr n. med. Roman Mycka, kierownik oddziału kardiologii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie.

Na czym dokładnie polega różnica między tradycyjną a nową metodą? W tej drugiej elektroda nie jest umieszczana w komorze serca, ale w pęczku Hisa, który jest częścią układu przewodzącego impulsy elektryczne w sercu. - Dzięki temu serce kurczy się tak jak u zdrowego człowieka. W starej metodzie impuls musiał iść przez całe serce. W nowej staramy się odtworzyć fizjologię – mówi dr Roman Mycka.

Kardiolodzy tłumaczą, że obszar, w którym należy umieścić elektrodę, jest bardzo niewielki i trudność zabiegu polega właśnie na znalezieniu tego miejsca oraz jego odpowiedniej stymulacji.

Dla kogo zabieg?

Zabieg stymulacji pęczka Hisa jest przeznaczony dla pacjentów z niewydolnością serca, którzy łatwo się męczą oraz młodych pacjentów, którzy wymagają długiej stymulacji. Wskazania jednak są systematycznie rozszerzane.

Pierwsze zabiegi kardiolodzy z gorzowskiego szpitala wykonywali pod okiem dra Rafała Gardasa z Śląskiego Centrum Chorób Serca. Lada moment ma to być już standardowa procedura lecznicza w gorzowskim szpitalu. - Stymulację pęczku Hisa planowaliśmy wprowadzić w naszym szpitalu już dwa lata temu, jednak plany pokrzyżowała pandemia – mówi dr Roman Mycka.

Zabiegi stymulacji pęczka Hisa były wykonywane w Stanach Zjednoczonych już w latach dwutysięcznych. W Polsce ta technika rozpowszechniana jest od kilku lat. Obecnie wykonuje ją kilkanaście ośrodków w kraju. - I będzie się rozwijała, bo pozwala jak najmniej ingerować w naturę, za to najdokładniej odtworzyć fizjologiczną pracę serca – podkreśla dr Roman Mycka, kierownik gorzowskiej kardiologii.

Oddział kardiologii w Gorzowie

Oddział kardiologii w gorzowskim szpitalu zajmuje się chorobami wieńcowymi, zaburzeniami rytmu serca, wszczepianiem stymulatorów, kardiowerterów oraz zabiegami leczącymi arytmię. Na oddziale funkcjonuje pracownia badań USG, gdzie wykonuje się echo serca, badania EKG czy zakłada Holtery.

Oddział to też Pracownia Hemodynamiki i Chirurgii Naczyniowej, gdzie wykonywane są badania koronografii. Zaś w Pracowni Elektrofizjologii specjaliści gorzowskiej kardiologii wszczepiają stymulatory.

Kardiolodzy z gorzowskiego szpitala przeprowadzili pierwsze zabiegi nowatorską metodą implantacji stymulatorów serca, czyli tzw. stymulacji pęczka Hisa.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto