Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowi funkcjonariusze w szeregach lubuskiej policji. Na czterech łapach!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Lubuska policja ma kolejne dwa psy patrolowo- tropiące.
Lubuska policja ma kolejne dwa psy patrolowo- tropiące. Lubuska Policja
Mają doskonały węch, są zdyscyplinowane i szybko się uczą. Dwa owczarki niemieckie - Lafi i Dex - to nowi funkcjonariusze w lubuskiej policji. Zanim jednak na dobre zajmą się zatrzymywaniem przestępców czy tropieniem śladów, najpierw muszą przejść specjalistyczne szkolenie.

Policjant na czterech łapach

W lubuskiej policji służbę pełni obecnie trzydzieści czworonożnych funkcjonariuszy. To psy patrolowo tropiące, do wyszukiwania zapachu narkotyków oraz materiałów pirotechnicznych. Jest też pies bojowy, których w całym kraju jest zaledwie pięć.

Są to równoprawni gliniarze, którzy w wielu przypadkach są niezastąpieni i ratują ludzkie życie. Potrafią błyskawicznie dogonić przestępcę, precyzyjnie wskazać drogę ucieczki lub miejsce jego ukrycia - mówi Marcin Maludy, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.

Najpierw półroczne szkolenie

Niebawem służbę w lubuskim garnizonie rozpoczną kolejni psi funkcjonariusze. To dwa owczarki niemieckie, których głównym zadaniem będzie zapobieganie przestępstwom i wykroczeniom, a także podążanie za zapachem pozostawionym przez osobę zaginioną lub przestępcę. Wcześniej czeka ich jednak kilkumiesięczne szkolenie pod okiem ekspertów w jedynym w kraju ośrodku szkolenia policjantów przewodników psów służbowych w Sułkowicach.

To właśnie w tym miejscu od wielu lat do służby w policji pod okiem ekspertów szkolone są psy służbowe. Te wraz ze swoimi policyjnymi przewodnikami odbywają sześciomiesięczne szkolenie, podczas którego bardzo szczegółowo zapoznają się z tajnikami policyjnej misji i zadaniami, które po jego ukończeniu wspólnie będą musieli realizować - tłumaczy Marcin Maludy.

Takie szkolenie rozpoczynają właśnie Lafi z przewodniczką starszym posterunkowym Sandrą Rybką z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim oraz Dex z przewodnikiem sierżantem sztabowym Pawłem Siewierskim służącym w Zielonej Górze.

Uczą się tropienia śladów

Szkolenie jest bardzo intensywne. Psy ćwiczą między innymi posłuszeństwo, pokonywanie przeszkód, obronę przewodnika czy zatrzymywanie niebezpiecznego przestępcy oraz tropienie śladów ludzkich. Przewodnicy zdobywają natomiast wiedzę teoretyczną z zakresu taktyki i techniki użycia psów oraz poznają zasady właściwego szkolenia, pielęgnacji i żywienia swoich podopiecznych.

Za pół roku będą to dwa świetnie funkcjonujące duety, które rozumieją się bez słów. W pełni gotowe do podejmowania najtrudniejszych misji i zadań. Już w przeszłości psy służące w lubuskim garnizonie pokazywały, że ta szczegółowa selekcja nie była przypadkowa i ratowały ludzkie życie. Wierzymy, że Lafi i Dex również będą miały na koncie podobne osiągnięcia - dodaje Marcin Maludy.

Nie każdy pies potrafi sprostać policyjnym wyzwaniom. Dlatego jeszcze przed zakupem czworonogi poddawane są wstępnej kwalifikacji, która określa ich predyspozycje do pełnienia takiej służby. Z reguły ten etap przechodzi jedynie dziesięć procent z nich. Ale typowaniu poddawani są również sami przewodnicy. Tym procesem zajmuje się koordynator wojewódzki kynologii w policji.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto