Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowoczesna pracownia żywienia pozajelitowego już działa. To jedyne takie miejsce w regionie

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
W szpitalu w Gorzowie rozpoczęła działalność pierwsza w naszym regionie pracownia żywienia pozajelitowego.
W szpitalu w Gorzowie rozpoczęła działalność pierwsza w naszym regionie pracownia żywienia pozajelitowego. Magda Marszałek
To była długo wyczekiwana i bardzo ważna inwestycja. Szpital w Gorzowie uruchomił jedną z niewielu w kraju i pierwszą w województwie lubuskim pracownię żywienia pozajelitowego. Dzięki niej pacjenci, którzy wymagają podawania pokarmu dożylnie, będą mogli otrzymywać pożywienie ściśle dostosowane do ich potrzeb.

Wyposażona w najnowsze technologie

Nowoczesna pracownia została wyposażona w dwie komory do przygotowywania posiłków, które umożliwiają zachowanie najwyższych standardów sanitarnych. Sporządzaniem specjalistycznych mieszanek zajmuje się wyszkolona kadra szpitalnych farmaceutów.

- Leczenie żywieniowe jest uzupełnieniem leczenia farmakologicznego, a należy pamiętać, że pacjent prawidłowo odżywiony lepiej rokuje i szybciej dochodzi do zdrowia - wyjaśnia Karolina Gaweł, kierownik apteki w gorzowskim szpitalu.

W nowoczesnej pracowni powstają mieszanki do podania pozajelitowego dla pacjentów z niewydolnością wątroby, nerek czy chorobami nowotworowymi, których żywienie przez przewód pokarmowy jest całkowicie niemożliwe lub niewystarczające.

- W takich mieszankach znajdują się wszystkie niezbędne składniki, czyli przede wszystkim węglowodany, białka, tłuszcze oraz mikroelementy i witaminy - dodaje Karolina Gaweł.

Skorzystają najmłodsi pacjenci

Jednak przede wszystkim specjalistyczne mieszaniny będą trafiać do najmłodszych pacjentów, czyli wcześniaków przebywających na noworodkowym oddziale intensywnej opieki medycznej. To bardzo ważne, bo gdy dziecko rodzi się przedwcześnie musi być żywione tak samo intensywnie jak w brzuchu mamy, ale nie można karmić go droga przewodu pokarmowego, bo często jest on jeszcze niedojrzały.

Naszymi pacjentami będą głównie noworodki urodzone przedwcześnie, które na świat przychodzą z bardzo niską masą urodzeniową i z powodu braku odruchu ssania trzeba je odżywiać dożylnie. Wcześniej takie żywienie odbywało się bezpośrednio na oddziale, a wszystkie składniki były podawane noworodkom osobno. Tutaj przygotowujemy mieszaniny all-in-one, czyli taki mały pacjent dostanie wszytko w jednym woreczku do żywienia - mówi Karolina Gaweł.

WIDEO: 14-miesięczna dziewczynka połknęła magnetyczne kulki, konieczna była operacja!

Utworzenie specjalistycznej pracowni żywienia pozajelitowego w gorzowskim szpitalu kosztowało ponad 700 tysięcy złotych.

Zobacz również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto