Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy mural w Gorzowie. Nawiązuje do historii miasta sprzed lat. Zobaczcie jak wygląda

(sndr) (jm)
Przy ul. Jerzego, tuż przy galerii Nova Park powstał mural, który przenosi nas do miasta sprzed 100 lat.

Zaczniemy od dobrej wiadomości: będą kolejne murale. Ten, który powstał na ul. Jerzego jest pierwszym z trzech murali, które zaplanowano na Zawarciu. Kolejne powstaną na ul. Przemysłowej i Kolejowej.

Mural w Gorzowie. Historia miasta uwieczniona na ścianach budynków

Te trzy murale powstają z inicjatywy Magdaleny Walentynowicz, która pomysł na ich stworzenie zgłosiła do budżetu obywatelskiego. Dodajmy też, że te trzy murale powstają w oparciu o rysunki Romana Picińskiego.

Pierwszy mural już jest gotowy i wykonał go Łukasz Karnacz wraz z trzema przyjaciółmi z Artoteki (Krzysztofem, Piotrem i Rafałem). Na kamienicy na ul. Jerzego 11 pojawił się mural przedstawiający m.in. popiersie Hermanna Paukscha, który w 1843 r. założył Zakład Budowy Maszyn i Odlewni na Zawarciu, a także ufundował fontannę, która stanęła na placu przy katedrze.

Popiersie Paukscha w latach 1901-1941 stało u wylotu z mostu przy Wale Okrężnym. Do dziś przetrwał jedynie cokół, który stoi przed wejściem do Spichlerza. Oprócz popiersia mural przedstawia także kamienicę aptekarza Gustawa Koppena.

Nowy mural w Gorzowie! Gdzie powstał? Na Osiedlu Słonecznym!

Murale w Gorzowie. Na Zawarciu powstaną kolejne cuda!

Kolejny mural powstanie na ul. Przemysłowej w sąsiedztwie II LO i będzie on przedstawiał projekt kamienicy z ul. Śląskiej 38 z 1908 roku.

Trwa głosowanie...

Czy podoba się Tobie mural przy ul. Jerzego?

Kamienica ta powstała w ramach budowy domów wielorodzinnych dla pracowników Jutefabrik, czyli późniejszej Silwany. Program budownictwa stworzył Max Bahr, przemysłowiec, który był właścicielem tkalni juty na Zawarciu.

Ostatni mural z serii wspomnianych trzech powstanie na ul. Kolejowej 2 i będzie on przedstawiał przedwojenną historię miasta. Ten mural z kolei przeniesie nas w czasie na ul. Przemysłową. Zobaczymy, jak wyglądała ona na przełomie XIX i XX wieku. Będzie na nim obraz budynków Mechanicznej fabryki Sieci z końca XIX wieku oraz pochodzący z 1913 r. budynek zakładów Gustawa Schroedera.

Wykonanie: Mein'art.

Sztuka na ulicach miasta. Gorzów Przystań kocha street art [ZDJĘCIA]

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto