Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogromny dźwig rozpoczął prace przy gorzowskim szpitalu [zdjęcia, wideo]

Artur Szymczak
W środę (16 września) przed szpital wojewódzki przy ul. Dekerta przyjechał największy dźwig w Polsce. W tym samym dniu przywieziono też elementy konstrukcyjne, które powiększą zasięg tej maszyny. Dźwig będzie montował blok operacyjny, który złożony będzie z ośmiu modułów.

- To jedna z największych maszyn samojezdnych na świecie. Razem z pełnym ramieniem kratownicowym może mieć nawet ponad 100 metrów długości - mówi Piotr Dębicki, zastępca dyrektora szpitala do spraw lecznictwa. Moduły bloku operacyjnego zostały złożone na parkingu przyszpitalnym. Jutro 13-tonowe moduły „powędrują” nad salami pacjentów i osiądą w środkowym szpitalnym „patio”.

Po zmontowaniu dźwig będzie miał zasięg 70 metrów, a wysokość na dźwigu teleskopowym wyniesie blisko 80 metrów. - Do niego będzie dobudowywana kratownica, która zapewni wszystkie niezbędne parametry dla poprawnej pracy dźwigu. Jeśli chodzi o maksymalny zasięg tego dźwigu, to dopiero można go określić po zabudowie balastów i wysięgu - mówi Tomasz Dybała, kierownik budowy.

Blok szpitalny będzie składał się z ośmiu modułów. Znajdą się tam trzy sale operacyjne, dwie sale przygotowania lekarza, dwie sale magazynowe i śluza korytarzowa. Każda z części bloku operacyjnego ma wagę 9-13 ton i ma rozmiar 12x3,3x4,5 m. - Po zmontowaniu modułów będziemy mieć pełną konstrukcję sal operacyjnych z wstępnym wykończeniem. Będą one wtedy gotowe do tego by zamontować w nich sprzęt medyczny - dodaje T. Dybała.

Moduły są już wyposażone we wszystkie mocowania kolumny medycznej, lamp medycznych oraz mocowania pod sufity laminarne. - Sale operacyjne powinny zacząć funkcjonować do końca tego roku. Będą wyposażone w nowoczesny sprzęt, w tym również sprzęt do edukacji - dodaje Piotr Dębicki.
Pewną nowinką będzie to, że z sal operacyjnych nowego bloku operacyjnego będzie przekaz wideo na salę konferencyjną. - Tam studenci wydziału lekarskiego Uniwersytetu Zielonogórskiego będą mogli śledzić operację na bieżąco, a także kontaktować się z zespołem operacyjnym - mówi Piotr Dębicki.
Wartość całego projektu związanego z rozbudową bloku operacyjnego to 8,5 mln zł. Dofinansowanie unijne z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wyniosło 85 proc.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto