Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orkan ,,Malik" w Lubuskiem. Wichura wyrządziła w Lubuskiem wiele szkód. Ale to nie koniec. Nadal ma mocno wiać

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Drzewo powaliło się na auto
Drzewo powaliło się na auto OSP Brzozowiec
Orkan ,,Malik" przechodzi przez województwo lubuskie. Strażacy interweniowali już 250 razy. Wyjeżdżali m.in. do połamanych gałęzi i drzew, zerwanych dachów i elewacji, ale też rozwozili agregaty do osób, u których zabrakło prądu, a są podłączeni do urządzeń podtrzymujących życie.

17.00

"Ponad 550 interwencji straży pożarnej w związku z wichurami na terenie Ziemi Lubuskiej. Strażacy wyjeżdżali do uszkodzonych/zerwanych dachów/poszyć dachowych, powalonych drzew, zerwanych linii energetycznych oraz zniszczonych/uszkodzonych samochodów przez upadające drzewa" komunikuje serwis Zjawiska Meteorologiczne - Lubuskie na FB.

16.00

IMGW przedłużyło ważność ostrzeżenia dotyczącego silnych wiatrów w województwie lubuskim. Niebezpieczna pogoda towarzyszyć nam będzie do wieczora - CZYTAJ WIĘCEJ:

15.30

W całym regionie wciąż mocno wieje. Czytelnicy wciąż przesyłają nam skutki wichury w regionie. Poniższe zdjęcie przedstawia wywrócone ogrodzenie w Zielonej Górze.

Skutki wichury w Zielonej Górze
Skutki wichury w Zielonej Górze Jacek Katos

13.25

W powiecie międzyrzeckim wieje silny wiatr. Z relacji Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzyrzeczu wynika, że między innymi w miejscowościach: Wiejce, Zemsko, Chociszewo, Kęszyca Leśna, Brzeźno, Żółwin doszło do zniszczenia budynków. Na szczęście obyło się bez ofiar w ludziach.

Więcej w naszym artykule:

13.20

W powiecie świebodzińskim sytuacja jest poważna. Z informacji udostępnionych przez świebodzińskich strażaków wynika, że na godzinę 12.00 świebodzińskie służby odebrały 51 zgłoszeń związanych z silnym wiatrem. W działaniach brały udział zastępy OSP i JRG Świebodzin. Oprócz połamanych i powalonych drzew blokujących drogi silny wiatr uszkadza budynki i pojazdy.

Zdjęcia i więcej informacji w naszym artykule:

13.00

Orkan dotarł również do powiatu krośnieńskiego. Postanowiliśmy sprawdzić, ile razy musieli interweniować strażacy z Krosna Odrzańskiego i Gubina oraz jakie były zniszczenia:

12.30

Jak informuje ZGK w Zielonej Górze - kilkanaście drzew nie wytrzymało naporu wiatru.

- Jesteśmy na pełnych obrotach i robimy wszystko, co w naszej mocy byście byli bezpieczni. Dziś dzień pracy, usuwania utrudnień na drogach, chodnikach i ścieżkach rowerowych. Bądźcie ostrożni. Jeśli potrzebujecie interwencji ZGK piszcie do nas w wiadomości, pozostawcie swój nr kontaktowy. Można również zgłaszać uszkodzenia na całodobowy nr telefonu #akcjizima: 68/322 91 33.
W sprawach szkód ubezpieczeniowych z uwagi na uszkodzenia przez drzewa prosimy o kontakt od jutra pod nr telefonu: 68/322 91 92 oraz @ na adres: [email protected] - czytamy na stronie ZGK.

11.30

Wiatr jest na tyle silny, że w wielu miastach odwołano wydarzenia związane z WOŚP, które miały odbywać się na dworze. Chodzi m.in. o 16 Bieg WOŚP “Policz się z cukrzycą".

Więcej w naszym artykule:

10.40

W wielu miejscach brakuje prądu. Taka sytuacja jest m.in. w Żabicach (gmina Górzyca), gdzie mieszkańcy pozostają bez prądu od godz. 23.

Kumulacja orkanu i najsilniejsze podmuchy wiatru przewidywane są w godzinach 12-14. Jeśli nie musicie - nie wychodźcie z domu. Uważajcie na siebie!

8.45

Jak informuje nas rzecznik prasowy Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, strażacy w Lubuskiem odnotowali do tej pory około 250 zdarzeń.

- Były to głównie powalone drzewa, gałęzie, zerwane elementy dachu, anteny telewizyjne. Występowały również przerwy w dostawach prądu. Strażacy musieli wozić agregaty, ponieważ dostaliśmy informacje o osobach, które podłączone są do respiratorów i innych maszyn, które utrzymują Lubuszan przy życiu - podkreśla mł. bryg. mgr inż. Dariusz Szymura.

Rzecznik wśród poważniejszych zdarzeń odnotowanych w naszym regionie wymienia:
- zerwaną część dachu na urzędzie miejskim w Świebodzinie,
- zerwany kawałek dachu w Słubicach,
- zerwaną elewację jednego z budynków w Żarach.

- Na szczęście nie mamy informacji o osobach poszkodowanych - dodaje Szymura.

Zobaczcie WIDEO: Skutki Orkanu Malik w Żarach

Orkan "Malik" w Lubuskiem

Na terenie województwa lubuskiego silny wiatr zaczął wiać w sobotę, 29 stycznia, w godzinach wieczornych. Wkrótce do akcji musieli wkroczyć m. in. strażacy. Zgłoszenia o powalonych drzewach i połamanych konarach drzew mnożyły się z minuty na minutę. Napływały też zgłoszenia o przerwach w dostawach prądu. Tak było m. in. w Kostrzynie nad Odrą, gdzie część firm była zmuszona wstrzymać produkcję ze względu na spadki napięcia. Powalone drzewa usuwali strażacy z dziesiątek jednostek na terenie Lubuskiego. Do akcji wyjechali strażacy z OSP Witnica, którzy usuwali powalone drzewo w okolicy cmentarza, blokujące drogę w kierunku Mosiny. Z kolei druhowie z OSP Brzozowiec usuwali drzewo na drodze dojazdowej do ich miejscowości. Do naszej redakcji docierają też informacje o przerwach w dostawach prądu. Tak jest w niektórych miejscach Słubic i Kostrzyna nad Odrą.

Wideo: Niedziela z dużym zachmurzeniem i silnym wiatrem. Na początku tygodnia wróci mróz

Mocno wieje, wiatr wyrządza szkody

"Czeka nas bardzo niebezpieczna noc z soboty na niedzielę oraz niedziela" - informują Lubuscy Łowcy Burz na swoim profilu facebookowym. Za pogodowy armagedon w naszym regionie odpowiedzialny jest niż "Malik" z systemem frontów atmosferycznych, który podczas wędrówki nad Skandynawią i Bałtykiem ulegnie znacznej intensyfikacji, a ciśnienie w jego centrum osiągnie zaledwie około 960hPa. "Podczas apogeum wichury porywy wiatru dochodzić będą w naszym województwie oraz praktycznie w całej Polsce do aż 95-100km/h, a na wybrzeżu i w górach prędkość wiatru może przekroczyć nawet 110km/h!! Nie wykluczamy silniejszych porywów! To są niebezpieczne wartości, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu i życiu!" - czytamy na profilu "Łowców".

Pogoda na żywo - wiatr w Lubuskiem:

Przypomnijmy, w związku z silnym wiatrem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia, które obowiązuje od godz. 16.00 (29.01.2022) do godz. 17.00 (30.01.2022). "Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 100 km/h, w drugiej części nocy i nad ranem lokalnie osiągającego w porywach do 115 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Miejscami możliwe burze" - czytamy w komunikacie IMGW.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Orkan ,,Malik" w Lubuskiem. Wichura wyrządziła w Lubuskiem wiele szkód. Ale to nie koniec. Nadal ma mocno wiać - Gazeta Lubuska

Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto