Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

OSOBOWOŚĆ ROKU 2018 Kultura? U nas ma wiele imion i znaczeń. Zobacz wszystkich kandydatów [GALERIA]

Redakcja
1. Nela Mitukiewicz (pedagog tańca, instruktor baletu w Akademii Tańca i Baletu FRU w Gorzowie) - 1.131 głosów. Żeby na nią zagłosować, wyślij SMS o treści: LOK.46 na numer 72355. Koszt wysłania wiadomości to 2,46 zł z VAT.
1. Nela Mitukiewicz (pedagog tańca, instruktor baletu w Akademii Tańca i Baletu FRU w Gorzowie) - 1.131 głosów. Żeby na nią zagłosować, wyślij SMS o treści: LOK.46 na numer 72355. Koszt wysłania wiadomości to 2,46 zł z VAT. archiwum prywatne
Grają, uczą, tańczą, śpiewają, komponują, organizują imprezy i propagują sztukę - tacy są nasi kandydaci do tytułu Osobowość Roku 2018 r. kategorii Kultura. Wyniki na 14 lutego, na godzinę 12.00.

Nela Mitukiewicz została nominowana za „talent do zarażania pasją do tańca klasycznego gorzowskich dzieci ze szczególnym uwzględnieniem 2,5-latków oraz gorzowskiej młodzieży” oraz za „umiejętność zapewnienia dzieciom odpowiednich warunków do rozwoju”. Nie kryje, że jest dumna i z nominacji, i z - aktualnie - świetnego miejsca w naszym plebiscycie. I to już w etapie wojewódzkim! - Wspierają mnie bliscy, przyjaciele, znajomi, rodzice dzieci, które uczę tańca - mówi reporterowi.
Wspierają skutecznie. Dzięki nim pani Nela już ma ponad tysiąc głosów i zaczyna uciekać rywalom. A przecież w Lubuskiem, a dokładnie w Gorzowie, jest dopiero od dwóch lat. Od tego też czasu działa jej Akademia Tańca i Baletu Fru. Tym bardziej cieszy się ze znakomitej pozycji. A o udziale w naszym plebiscycie mówi tak: „To wielkie wsparcie dla mnie i mojej działalności artystycznej i edukacyjnej w Gorzowie”.

TU ZAGŁOSUJESZ NA KANDYDATÓW

Zakochani w muzyce

Jakub Kotowski w kategorii „kultura” zajmuje aktualnie drugą lokatę. W nominacji czytamy, że ten „muzyk, aranżer, kompozytor, koncertmistrz Filharmonii Zielonogórskiej” został doceniony m.in. za to że „we wrześniu 2018 r. w zabytkowym kościele w Klępsku pod Sulechowem – perle architektury – miały miejsce prawykonania skomponowanych przez J. Kotowskiego dzieł: Symfonia Niepodległości Klępskiej Orkiestry Aniołów i Psalm 150”.
Pytam go więc, kim jest przede wszystkim: muzykiem? Aranżerem? Kompozytorem? A może koncertmistrzem Filharmonii Zielonogórskiej?
- Bardzo trudne pytanie! Odpowiem, że muzykiem, bo wszystko inne wzięło się właśnie z tego. Miałem bardzo pracowity rok. Cieszę się, że zostało to zauważone, docenione – odpowiada po sekundzie namysłu. On też mówi wprost, że nominacja w plebiscycie i kolejne głosy wsparcia to dla niego wielka radość. A znajomym na swoim facebookowym profilu napisał tak: „Moi drodzy, jest to dla mnie bardzo ważne wyróżnienie, a także potężna mobilizacja do dalszej pracy twórczej dla mojej ukochanej Ziemi Lubuskiej”.
Trzecie miejsce wczoraj zajmował Zbyszko Jatczak. W Cybince człowiek – instytucja. Jest muzykiem, nauczycielem, organizatorem imprez kulturalnych i szefem w Społecznym Ognisku Muzycznym. – Kultura jest ważna i potrzebna ludziom. Jednak by odczuwali potrzebę kontaktu z nią, muszą mieć dobrą ofertę. Staramy się o to od lat. Przy okazji mam z tego wielką frajdę, mogę poznawać wspaniałych, utalentowanych młodych ludzi i tworzyć z nimi przeróżne wydarzenia, koncerty. To dzięki nim: uczniom, ich rodzicom i znajomym mogę liczyć na kolejne głosy. Wielkie dzięki! – mówił wczoraj Z. Jatczak.
TU ZAGŁOSUJESZ NA KANDYDATÓW

Każdy głos na wagę złota

Co ważne, pomiędzy kandydatami do tytułu w kategorii kultura aktualne różnice w liczbie głosów są niewielkie. Dlatego każdy głos jest teraz na wagę złota.
Urszulę Chorążyk, nauczycielkę w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Elektryk” w Nowej Soli od Iwony Klameckiej (to instruktorka zespołów „Rezonans” z Nietkowa, „Melodia” z Płotów, „Pod Wiatrakiem” z Leśniewa Wielkiego oraz „Gama” z Leśniowa Małego) dzieliły wczoraj zaledwie dwa głosy.
Ponad 300 „oczek” do tej pory ma na konie także Ryszard Dubik. To filmowiec z Kostrzyna. Jego przykład pokazuje, jak pojemna jest nasza kategoria „kultura”. Bo R. Dubik popularyzuje historię. Jest m.in. twórcą cyklu „Küstrin, Kostrzyn zabytki (nie)znane”. Pomysł był prosty. Chodziło o to, żeby w zwięzły i przystępny sposób pokazać i opowiedzieć historię zabytków obecnego Kostrzyna i niegdysiejszej części miasta, która obecnie znajduje się po drugiej stronie Odry. W trakcie realizacji jest kolejny odcinek, pokazujący historię byłego budynku Wyższej Szkoły Zawodowej w Kostrzynie. Poza tym Ryszard Dubik ocalił i upublicznił unikatowe zdjęcia Kostrzyna i jego mieszkańców robione w latach 1960-1980. Autorem zdjęć jest Bolesław Nikrotowicz. Zmarł jakiś czas temu. Nie pozostawił po sobie rodziny. W jego mieszkaniu znaleziono negatywy zdjęć. Trafiły do R. Dubika i tak ujrzały światło dzienne.
Za to kompletnie odlotowym kandydatem jest Ryszard Chwalisz. Dlaczego odlotowym? Bo to pilot i organizator pikników lotniczych w Trzebiczu Nowym. Przyciągają tysiące widzów. I są świetną promocją i dla regionu, i dla lotnictwa. On też zaraz będzie miał 300 głosów.
TU ZAGŁOSUJESZ NA KANDYDATÓW

Wszyscy są wyjątkowi

Wesprzeć możecie także wielu innych wyjątkowych Lubuszan! Pochodzącego z Sulęcina Łukasza Łyczkowskiego - muzyka z zespołu Łukasz Łyczkowski i 5 Rano, który zajął drugie miejsce w telewizyjnym show „The Voice of Poland” i promował miasto i woj. lubuskie podczas programu, a także po jego zakończeniu. Albo Renatę Sypień, która kieruje Państwową Szkołą Muzyczną I stopnia w Świebodzinie. Dzięki uporowi i zaangażowaniu R. Sypień placówka zmieniła się nie do poznania, jest świetnie wyposażona, a jej uczniowie widoczni w regionie.
Na wasze głosy czeka też Małgorzata Gołębiewicz. Doceniliśmy jej zaangażowanie w propagowaniu sztuki nowoczesnej wśród mieszkańców powiatu żarskiego. Z kolei muzyk Zdzisław Musiał w zeszłym roku zorganizował wiele koncertów i wydarzeń artystycznych, m.in. w Kaławie, Bledzewie, Bukowcu i Międzyrzeczu. Ma też na koncie autorską płytę „Autoportret”.
Na liście kandydatów znajdziecie także Urszulę Drożdżyńską. To nauczycielka ze Sławy, która jak nikt krzewi kulturę. W ciągu roku zorganizowała wyjazdy do teatru i opery dla około 700 osób zarówno z placówki, w której pracuje jak i ludzi z terenów gminy! Organizuje też spotkania z aktorami i ludźmi świata sztuki. Dzięki niej mieszkańcy mieli okazję spotkać m.in. Emilię Krakowską.
Z kolei Edmunda Rodziewicza trzeba docenić za… wszechstronność. To nauczyciel muzyki, który wypuścił spod swoich skrzydeł wielu utalentowanych trębaczy, ale i propagator historii (polecamy facebookowy profil „Historia miejscowości regionu Gubina”, gdzie są zamieszczane albumy dotyczące historii poszczególnych miejscowości z gminy Gubin, obejmujące lata przedwojenne oraz powojenne) a także pasjonat pszczelarstwa i wędkarstwa, który przy okazji pokazuje, jak piękny jest nasz region, zamieszczając zdjęcia na stronie „Niesamowite Lubuskie”.
Chcemy też docenić Monikę Jóźwik ze Szprotawskiego Domu Kultury. „Ogarnia od A do Z imprezy kulturalne nie tylko w SDK, ale i na świętach lokalnych w całej gminie. Sama staje na scenie, wszystko zapina na ostatni guzik. Prowadzi zespół Tulowianki w Borowinie, jako wolontariuszka prowadzi zajęcia w przedszkolu Pod Dębami w Szprotawie. Współpracuje też z sekcją Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy SZDK prowadząc tam zajęcia muzykoterapii”. Kobieta – orkiestra, można by rzec!

TU ZAGŁOSUJESZ NA KANDYDATÓW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: OSOBOWOŚĆ ROKU 2018 Kultura? U nas ma wiele imion i znaczeń. Zobacz wszystkich kandydatów [GALERIA] - Gazeta Lubuska

Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto