Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto gorzowscy stypendyści artystyczni. Co przygotują dla mieszkańców? Książki, muzykę czy film

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Stypendia artystyczne i twórcze wręczano w Filharmonii Gorzowskiej.
Stypendia artystyczne i twórcze wręczano w Filharmonii Gorzowskiej. Łukasz Kulczyński/Urząd Miasta w Gorzowie
Przyznano doroczne stypendia artystyczne prezydenta Gorzowa. Szesnaście osób dostało od 4,5 tys. do 12 tys. zł. Kto je dostał i na co zamierza je przeznaczyć?

Stypendia artystyczne i twórcze prezydenta Gorzowa przyznawane są od 1996 roku. Dotychczas przyznano ich prawie trzysta. W tym roku dostało je szesnaście osób w sześciu dziedzinach kultury.

- Stypendia to przede wszystkim wyróżnienia dla artystów, którzy w wyjątkowy sposób wyróżniają się swoimi twórczymi pomysłami. Dla nas to jest wielkie wydarzenie, bo mówimy o artystach tworzących gorzowską kulturę, o osobach, które tworzą sztukę dla gorzowian, dzielą się nią z nami – mówił przy okazji wręczania stypendiów prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
W tym roku o stypendia ubiegało się 29 kandydatów, dostało je 16 osób. Wynoszą od 4,5 tys. do 12 tys. zł. Łącznie na ten cel przeznaczono 110 tys. zł. Kto je dostał?

Dominika Muniak-Szadej (dziedzina: film)
Tworzy filmy animowane, reżyseruje filmy dokumentalne i teledyski, jest pedagogiem i animatorką kultury, promującą działania z zakresu sztuki filmowej. Stypendium przeznaczy na realizację filmu wykonanego metodą animacji poklatkowej, wycinankowej paper cut. Film opowiadać będzie o historii i życiu codziennym mieszkańców dawnego Landsberga.
**
Grzegorz Tobis (muzyka)
Klarnecista, aranżer, kompozytor, muzyk Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej, odznaczony medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Stypendium przeznaczy na wyposażenie pracowni muzycznej** według autorskiej koncepcji, umożliwiającej połączenie brzmienia klarnetu z innymi instrumentami oraz efektami elektronicznymi, co pozwoli na tworzenie i wykonywanie unikalnej muzyki. Dzielenie się tą twórczością i propagowanie nowatorskiego podejścia do muzyki wzbogaci ofertę kulturalną w Gorzowie.

Adam Matykiewicz (muzyka)
Student Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu – studia II stopnia na kierunku jazz i muzyka estradowa, w klasie saksofonu jazzowego, członek zespołu Filary Jazz Big Band. Stypendium przeznaczy na dofinansowanie zakupu saksofonu sopranowego, co będzie miało znaczący wpływ na jego rozwój artystyczny. Stypendium pozwoli na zrealizowanie szeregu wydarzeń muzycznych, dedykowanych gorzowianom w ramach występów z zespołem, jak również w realizacji autorskich projektów.

Paulina Wesołowska (literatura)
Autorka ilustracji dla dzieci, ilustracji kobiecych i dotyczących rozwoju osobistego, współtworzy kwartalnik „Kompas dla kobiet”, prowadzi kreatywne warsztaty w filiach miejskich Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Stypendium przeznaczy na wydanie swojej książki z autorskimi ilustracjami, dedykowanej dzieciom w wieku 6-10 lat, uczącej podtrzymywania wartości takich jak rodzina i przyjaźń.

Monika Błaszczak (sztuki wizualne)
Tancerka i choreografka, przygodę z tańcem rozpoczęła w gorzowskim Zespole Tańca „Aluzja”, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu oraz Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance w Londynie, obecnie studentka Uniwersytetu w Nowym Jorku, na kierunku Performance Studies. Stypendium umożliwi jej podniesienie umiejętności, dalszy rozwój twórczy, pracę nad autorską metodą taneczną, a także promowanie polskiej kultury i sztuki na międzynarodowej arenie artystycznej podczas ostatniego semestru studiów. Zwieńczeniem programu stypendialnego będzie przeprowadzenie warsztatów tanecznych w Gorzowie.

Bartosz Baran (muzyka)
Fagocista, muzyk Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej, współpracował z licznymi orkiestrami, realizuje się również w obszarze muzyki kameralnej, ogromny pasjonat swojego instrumentu. Stypendium przeznaczy na zorganizowanie koncertu muzyków Stowarzyszenia Fagocistów w siedzibie Filharmonii Gorzowskiej, podczas którego zaprezentuje publiczności autorską aranżację jednego z utworów.

Robert Piotrowski (opieka nad zabytkami)
Kulturoznawca, od lat zajmuje się historią Gorzowa i jej popularyzacją, autor licznych publikacji, wystaw, organizator spotkań i działań edukacyjnych. Stypendium przeznaczy na autorskie opracowanie i wydanie w formie książkowej tłumaczenia z języka niemieckiego tekstów Eduarda Boasa (znanego mieszkańca Landsberga) dotyczących historii naszego miasta.

Tymoteusz Zalewski (muzyka)
Student Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, na kierunku jazz i muzyka estradowa, laureat wielu prestiżowych nagród muzycznych, uczestnik licznych gorzowskich projektów kulturalnych. Stypendium przeznaczy na dofinansowanie zakupu instrumentu klawiszowego, niezbędnego do ćwiczeń, rozwijania techniki gry oraz tworzenia nowych, autorskich kompozycji. Dysponowanie własnym instrumentem ułatwi również możliwości koncertowania.

Hanna Kaup (literatura)
Dziennikarka, redaktorka, blogerka, pisarka, absolwentka filologii polskiej oraz studiów podyplomowych z zakresu wiedzy o kulturze. Stypendium przeznaczy na wydanie ilustrowanej książki z opowiadaniami dla dzieci w wieku 4 -12 lat odnoszącymi się do ważnych życiowych wartości oraz zorganizuje spotkanie autorskie.

Hilary Kalisiak (sztuki wizualne)
Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku komunikacja wizerunkowa oraz kursu fotografii, pasjonat Gorzowa, miasta które chętnie uwiecznia na swoich zdjęciach. Stypendium przeznaczy na przygotowanie autorskiego albumu fotograficznego dotyczącego Gorzowa, z którego zdjęcia będą również prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Maciej Grygiel (muzyka)
Muzyk i pedagog, członek Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej, nauczyciel w gorzowskich szkołach muzycznych, odznaczony medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej. Stypendium przeznaczone będzie na dofinansowanie zakupu wysokiej jakości instrumentu lutniczego – skrzypiec. Zakup instrumentu pozwoli na prezentowanie przez stypendystę muzyki na wyższym poziomie zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych mieszkańców Gorzowa.

Natalia Ślizowska (sztuki wizualne)
Magister sztuki, absolwentka Politechniki Łódzkiej, projektantka z pasji i wykształcenia, autorka licznych kolekcji, w Gorzowie prowadzi swoje atelier, organizuje warsztaty i wydarzenia kulturalne. Stypendium przeznaczy na stworzenie kolekcji ubiorów unikatowych, inspirowanych twórczością Władysława Hasiora. Prezentacja kolekcji nastąpi w formie pokazu mody w Miejskim Ośrodku Sztuki, gdzie znajduje się druga w Polsce pod względem wielkości kolekcja dzieł artysty.

Mateusz Kwiatkowski (muzyka)
Absolwent PWSZ w Nysie, kierunek jazz i muzyka estradowa, specjalizacja: realizacja dźwięku, doświadczenie zawodowe zdobywał w TVP Gorzów, Teatrze im. J. Osterwy, aktualnie w Filharmonii Gorzowskiej, gra na gitarze basowej, współpracuje z lokalnymi zespołami i formacjami. Stypendium przeznaczy na dokupienie sprzętu potrzebnego do realizacji zajęć teoretycznych i praktycznych dla uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. T. Szeligowskiego w Gorzowie i innych chętnych osób, z zakresu technik i sposobów realizacji dźwięku oraz pracy z nagłośnieniem.

Krzysztof Motyl (opieka nad zabytkami)
Historyk, autor opracowań naukowych dotyczących różnych dziedzin architektury obronnej. Stypendium przeznaczy na przeprowadzenie badań fortyfikacji w rejonie Gorzowa, wykonanie rekonstrukcyjnych rysunków technicznych wybranych budowli i przygotowanie autorskiego opracowania.

Bartosz Słomiński (muzyka)
Student Akademii Sztuki w Szczecinie, specjalność: instrumentalistyka/trąbka, członek zespołu Filary Jazz Big Band. Stypendium zostanie przeznaczone na rozwój artystyczny poprzez udział w prywatnych lekcjach gry na trąbce jazzowej i zakup potrzebnych materiałów. Stypendium obejmie również napisanie własnej harmonizacji standardu jazzowego i wykonanie go z zespołem.

Marcin Andrzejewski (sztuki wizualne)
Fotograf, absolwent Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze, członek Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Stypendium zamierza przeznaczyć na przygotowanie wystawy oraz publikacji z wykorzystaniem negatywów autorstwa Stanisława Niedźwieckiego dotyczących terenów Południowo – Zachodniej Polski (lata 1946-55).

Czytaj również:
Nowa scena Dobry Wieczór już robi wrażenie. A montują ją na razie na próbę

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto