Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac w Mierzęcinie - powiat strzelecko-drezdenecki

red.
Romantyczne czasy perełki angielskiego neogotyku w Mierzęcinie miały się skończyć bezpowrotnie w 1945 r., wraz z przejęciem majątku rodziny von Waldow przez Skarb Państwa. A jednak lepszy los był pisany pałacowi. W sprywatyzowanym u schyłku XX wieku zabytku mieści się dziś centrum hotelowo-konferencyjne.

Okres wojenny pałac i budynki folwarku przetrwały w niemal nienaruszonym stanie. Polska historia majątku w Mierzęcinie początkowo znaczona była działalnością dobroczynną. W pierwszych latach powojennych mieścił się tutaj dom dla dzieci upośledzonych, prowadzony przez siostry zakonne, a później – do roku 1959 - Państwowy Dom Dziecka. Pegeerowska rzeczywistość zamieniła następnie pałacowe pokoje w biura, mieszkania, przedszkole i pomieszczenia gospodarcze. Kiedy skończyły się PGR-y, a w konsekwencji likwidacji uległo w 1992 r. przedszkole, opuszczony budynek przez blisko sześć lat czekał na nowego właściciela. Zniszczoną i zaniedbaną posiadłość zakupiła w lipcu 1998 r. firma należąca do dwóch przedsiębiorczych Wielkopolan. Cztery lata później nastąpiło oficjalne otwarcie zrekonstruowanego Pałacu Mierzęcin, nawiązującego architektonicznie do rezydencji wzniesionej między 1861 a 1863 rokiem przez Roberta Friedricha von Waldow.

Pałac wraz z przylegającym do niego parkiem jest klasycznym przykładem rezydencji romantycznej, wzniesionej w stylu neogotyku angielskiego. Bryła budowli składa się z wydłużonego, piętrowego korpusu, podkreślonego wyższymi ryzalitami na osi budowli, oraz wysokiej, oktagonalnej wieży. Powtarzające się elementy elewacji stanowią ośmiokątne wieżyczki w narożach, krenelażowe attyki, geometryczne fryzy dekoracyjne oraz portyk wejściowy z arkadowymi łukami Tudorów. Ozdobą tarasu są figury orłów na bocznych słupkach balustrady i kartusz z herbem rodziny von Waldow.
Na osobną uwagę zasługuje odrestaurowany przez obecnych właścicieli park. W części wschodniej jest krajobrazowym ogrodem angielskim, w którym ogromne drzewa i krzewy eksponowane są na równo przyciętym trawniku. Spotkamy tu dorodne buki, dęby, platany, lipy, graby i wiązy, a wśród nich ponad dwadzieścia pomników przyrody. Po stronie północno-wschodniej i głównej alei parkowej znajduje się podłużna polana widokowa z altaną lipową na skraju. W części wschodniej parku usytuowany jest cmentarz rodowy z mogiłami ostatnich właścicieli z rodziny von Waldow. Od strony zachodniej park opada tarasami ku stawowi i rzece. Powstał tutaj ogród japoński ze stylową architekturą i wyspą, na której stoi latarnia.

Pałac Mierzęcin, Mierzęcin 1, 66-520 Dobiegniew, tel. 95 71 31 500, 71 31 625, e-mail: [email protected].

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto