Można zachwycić się pięknym widokiem
Lato nieuchronnie zbliża się ku końcowi. Pustoszeją pola, a na łąkach kwitnie coraz mniej roślin. To czas, kiedy w leśnym runie królować zaczynają różowofioletowe łany wrzosów. Tak jest między innymi w podgorzowskich Różankach, gdzie podziwiać można tak zwane suche wrzosowiska. W ostanie dni wakacji warto wybrać się do lasu, żeby zachwycić się delikatnymi kwiatami wrzosu!
Wrzosowiska to jedno z najbarwniejszych zbiorowisk roślinnych. Często występują w postaci małych płatów przy drogach lub pod liniami wysokiego napięcia. Większe pojawiają się w miejscach wylesionych, takich jak pożarzyska, poligony czy rolnicze nieużytki.
Z wrzosu powstaje aromatyczny miód
Wrzos jest rośliną miododajną, a miód wrzosowy należy do z najbardziej aromatycznych i wyjątkowo smacznych wśród miodów kwiatowych. Z jednego hektara wrzosowiska pszczoły mogą zebrać tyle pyłku, że wystarczy go do wyprodukowania dwustu kilogramów słodkiego nektaru. Miód wrzosowy ma ciemno-bursztynowy kolor. Jego charakterystyczny zapach, ze względu na naturalnie występującą dużą zawartość olejków eterycznych, jest niezwykle intensywny. Lekko gorzkawy smak jest ciekawym dodatkiem do wielu potraw. Dodawany do napojów ma właściwości rozgrzewające.
Wrzos ma też lecznicze właściwości
Wrzos ma wiele właściwości leczniczych. Działa przeciwzapalnie, przeciwreumatycznie i uspokajająco. Dlatego często bywa wykorzystywany w kosmetyce i zielarstwie. Napary z kwiatów i ziela wrzosu stosuje się przy przewlekłych nieżytach pęcherza, zapaleniu miedniczek nerkowych czy pęcherza moczowego. Ze względu na swoje walory estetyczne wrzos doczekał się natomiast wielu hodowlanych odmian ozdobnych, które na dobre zagościły w naszych ogrodach.
Zobacz również:

Mięso z laboratorium nie dla Włochów
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?