Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pieniądze dla rodzinnych ogrodów działkowych. Do wzięcia nawet sto tysięcy złotych

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Trwa nabór wniosków o granty dla rodzinnych ogródków działkowych.
Trwa nabór wniosków o granty dla rodzinnych ogródków działkowych. Magda Marszałek
Są pieniądze na rozwój zielonych płuc miast, czyli rodzinnych ogródków działkowych. Te mogą się starać o środki między innymi na rozwój zielonej infrastruktury czy działania służące retencji wody. Do rozdania jest w sumie prawie pięćdziesiąt milionów złotych. Wnioski będą przyjmowane do końca września.

Finansowy zastrzyk dla działkowców

Pilotażowy program "Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych" jest wspólnym przedsięwzięciem kilku ministerstw i instytucji: resortu funduszy i polityki regionalnej, resortu klimatu i środowiska, resortu rolnictwa, a także Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego celem jest wsparcie działkowców w ich codziennym funkcjonowaniu oraz w działaniach na rzecz poprawy infrastruktury ogrodów działkowych.

Przeczytaj także: Kradną nawet krany i sadzonki! Złodzieje grasują na działkach

Kto może liczyć na finansowe wsparcie?

O przyznanie grantu mogą starać się zarejestrowane stowarzyszenia działające w formie rodzinnych ogrodów działkowych. Wartość dotacji dla jednego rodzinnego ogrodu działkowego wynosi nie mniej niż dziesięć tysięcy złotych i nie więcej niż sto tysięcy złotych. Musi dotyczyć inwestycji na częściach wspólnych, a więc nie może być przyznana na przedsięwzięcia realizowane na terenie indywidualnego ogródka działkowego.

Na co można przeznaczyć pieniądze?

Działkowicze pieniądze mogą wykorzystać przede wszystkim na przedsięwzięcia o charakterze prośrodowiskowym lub proklimatycznym. Chodzi między innymi o zwiększenie terenów zieleni, na poprawę zazielenienia, na zielone dachy, ekrany zielone, ale także na to, by na przykład obsiać działki roślinami miododajnymi, a nawet postawić ule. Ważny obszar to również zbiorniki retencyjne, które pozwolą działkowcom na zabezpieczenie i gromadzenie większej ilości wody. Pozyskaną dotacje można przeznaczyć także na działania ekologiczne ograniczające hałas lub zanieczyszczenie powietrza.

Inwestycje w działkową infrastrukturę

Część grantu można przeznaczyć natomiast na inwestycje infrastrukturalne realizowane na wspólnych częściach rodzinnych ogrodów działkowych. To na przykład zagospodarowanie terenu, budowa i modernizacja zbiorników na nieczystości ciekłe, budowa przydomowych oczyszczalni ścieków, modernizacja kanałów i rowów melioracyjnych oraz utrzymanie ich w stanie sprawności technicznej. Grant można otrzymać także na:

  • budowę placów zabaw dla dzieci
  • zakup niezbędnych narzędzi do prac działkowych
  • tworzenie punktów pierwszej pomocy, w których znajdą się apteczka, rękawiczki jednorazowe czy defibrylator

Rodzinne ogrody działkowe mogą składać wnioski o dotacje w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Będą one przyjmowane do końca września.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto