Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plany na najbliższe 10 lat? Dwumiasto nie ma z tym problemów. Pomysłów nie brakuje

Redakcja
Frankfurt i Słubice obchodzą wspólnie Dzień Europy
Frankfurt i Słubice obchodzą wspólnie Dzień Europy Renata Hryniewicz
Radni Frankfurtu i Słubic planowali najbliższe 10 lat. Czy będzie wspólny budżet obywatelski, transgraniczna gazeta, dwujęzyczna strona internetowa dwumiasta i jeszcze profil na Facebooku?

Radni dwumiasta, czyli Słubic i Frankfurtu, tworzą wspólną komisję ds. integracji europejskiej. W środę późnym popołudniem mieli kolejną naradę w Słubicach. Na spotkaniu pracownicy Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji przedstawili najważniejsze wspólne zadania na kolejną dekadę. Pomysły, to pokłosie grudniowego spotkania przedstawicieli administracji, instytucji, firm, stowarzyszeń i mieszkańców obu miast podczas słubicko - frankfurckiego forum pomysłów 2030. Uczestnicy byli podzieleni na grupy, w których dyskutowano nad pomysłami.

Zrodziło się wtedy wiele pomysłów, np. wspólny budżet obywatelski, współpraca młodzieżowych rad miejskich Słubic i Frankfurtu, basen, transgraniczna gazeta, dwujęzyczna strona internetowa dwumiasta czy choćby dwujęzyczny profil na Facebooku.

Unia to lubi

- Teraz naszym zadaniem jest sprostać tym oczekiwaniom. Nie będzie to łatwe, bo marzenia zwykle są kosztowne - mówił burmistrz Mariusz Olejniczak. - Poszukamy wsparcia choćby Unii Europejskiej, która spogląda zawsze życzliwym okiem na te miasta, które wpisują się w ideę wspólnej Europy. My idziemy tą drogą od dawna i nie zamierzamy z niej schodzić - dodaje.

Jak przypomina rzeczniczka słubickiego urzędu Beata Bielecka, Słubicko-Frankfurcki Plan Działania jest przygotowywany po raz trzeci.

- Traktujemy Słubice i Frankfurt jako dwumiasto, dlatego wspólnie wyznaczamy kierunki rozwoju. Robimy to coraz śmielej i coraz bardziej perspektywicznie, bo pierwszy plan stworzyliśmy na cztery lata, drugi na sześć, a obecny obejmuje dziesięciolecie 2020-2030 - mówi burmistrz Olejniczak.

Nie tylko wspólne święta

Przykłady współpracy można mnożyć. Dzięki niej powstały Polsko - niemieckie przedszkola, w szkołach - wspólne klasy, przez Odrę w obie strony płynie energia cieplna, która umożliwia przekazywanie ciepła między miastami, transgraniczna linia autobusowa 98, wspólna informacja turystyczna i wspólne święta, np. Święto Hanzy czy Dzień Europy.

Święto Hanzy 2018

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto