Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Potrzebna pomoc dla radomskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Apel o przynoszenie niepotrzebnych rzeczy

Janusz Petz
Janusz Petz
Część piesków w radomskim schronisku dostała już siano i kołdry.
Część piesków w radomskim schronisku dostała już siano i kołdry. Wolontariusze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt
Wolontariusze działający w radomskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt apelują o pomoc. Chodzi o przynoszenie niepotrzebnych kołder, koców, ręczników, aby zwierzęta mogły przetrwać zimę.

Ciężki okres dla bezdomnych zwierząt

- Zaczyna się najtrudniejszy czas dla zwierząt w schronisku. Wiatr, deszcz, śnieg, niskie temperatury w dzień i bardzo mroźne noce. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłyby adopcje i kochający dom, ale nie zawsze jest to możliwe, dlatego chcemy pomóc przetrwać ten ciężki okres naszym pieskom. Nie wszystkie zwierzęta mieszkające w schronisku mają dostęp do ogrzewanego budynku. O te przebywające na zewnątrz już zadbaliśmy. Jak tylko dostaliśmy zielone światło od schroniska, szybko kupiliśmy siano i ociepliliśmy budy. Od soboty 11 listopada ta grupa naszych piesków już nie marznie. Zasłonimy im także wejścia do bud przed wiatrem. Teraz zaczynamy myśleć o pozostałych naszych podopiecznych. Część piesków ma dostęp do budynku. Ale te z kolei pieski mają tylko beton i gołą budę. Dlatego ruszamy z akcją „Ciepły koc dla pieska”. Zwracamy się z prośbą do wszystkich, którzy chcą pomóc, aby przywozili do schroniska koce, kołdry, ale – podkreślam – kołdry tylko bez pierza, ze sztuczną watoliną. Potrzebne są duże ręczniki i ewentualnie duże poszwy

– mówi Anna Pawlikowska, wolontariuszka w schronisku.

Oczywiście mowa jest o rzeczach używanych, ale nowe również są przyjmowane. Dary można przywozić do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Radomiu przy ulicy Witosa 96 od poniedziałku do soboty do godziny 15. „Jeżeli ktoś z państwa nie ma jak dojechać do Schroniska wolontariusze zawsze odbiorą rzeczy” – informują wolontariusze.

Wolontariusze proszą też o wsparcie w postaci dobrej jakości karmy. Może to być karma zarówno sucha jak i mokra, ale taka, która zawiera minimum 60 procent mięsa i nie zawiera zbóż. - bardzo prosimy, aby zwracać na to uwagę. Lepiej kupić mniej karmy, ale dobrej jakości, niż takiej, która szkodzi – mówi Anna Pawlikowska.

Jest też zachęta do wstępowania w szeregi wolontariatu. - Im będzie nas więcej tym pieski będą częściej wychodzić na spacery. Będą się szybciej socjalizować i zyskiwać szansę na adopcję. To bardzo dobry sposób na spędzanie wolnego czasu – mówi Anna Pawlikowska.

Kynolodzy przypominają, że zwierzęta mogą cierpieć z powodu hipotermii wywołanej przez długotrwałe przebywanie w niskich temperaturach. Jeżeli pies całą dobę przebywa głównie na dworze (na zewnątrz) należy sprawdzić czy ma on odpowiednie schronienie. Musi mieć gdzie się schować przed śniegiem, deszczem i wiatrem.

Naturalna temperatura ciała psa to około 38,5 stopnia dzięki czemu lepiej znosi zimno niż człowiek. Przeważnie posiada też tzw. podszerstek czyli wełniaste włoski wyrastające na zimę i pełniące rolę „futra”. Jest jednak wiele ras i pochodnych od nich, które podszerstka nie posiadają, dlatego zima to dla nich trudny okres.

Zima w schronisku to dla nich prawdziwe wyzwanie szczególnie jeżeli nie posiadają możliwości schronienia się w ogrzewanym budynku. To trudne miesiące dla tysięcy psów w gminnych schroniskach i przytuliskach. Organizm do pewnego stopnia uruchamia system adaptacyjny, jednak sroga zima może przyczynić się do wyższej niż normalnie śmiertelności zwierząt. Tym bardziej, gdy rozmiar kojca ogranicza ruch, a więc naturalny sposób podniesienia temperatury ciała. najmniej przystosowane i najbardziej narażone na hipotermie czyli szczupłe i gładkowłose oraz staruszki, którym trudno z racji przeżytych lat, bez względu na pogodę.

Trzeba pilnować by zwierzak miał zawsze świeżą i czystą wodę, nie może ona być zbyt zimna, gdyż będzie mu trudniej utrzymać stałą temperaturę ciała. Dlatego 2-3 razy dziennie należy podawać psom ciepłą wodę.
Zwierzęta przebywające w niskich temperaturach potrzebują dodatkowych porcji jedzenia, aby utrzymać stałą temperaturę ciała. Najlepiej, żeby jedzenie było wysoko energetyczne, czyli zawierało dużo białka.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto