Poznań zdobyty po ciężkim boju. Koszykarki z Gorzowa trzeci raz z rzędu wygrały na wyjeździe

Cezary Konarski
Chloe Bibby (nr 55) rozegrała w Poznaniu pełne 40 minut meczu, zdobyła dla gorzowskiej drużyny 24 punkty. FIBA
Trudną przeprawę miały gorzowskie koszykarki w Poznaniu, w kolejnym wyjazdowym meczu Orlen Basket Ligi Kobiet. Po ciężkim boju wygrały 87:72.

ENEA AZS POLITECHNIKA POZNAŃ - POLSKASTREFAINWESTYCJI ENEA AJP GORZÓW WLKP. 72:87

• Kwarty: 23:19, 16:23, 13:13, 20:32.
  • Enea AZS Politechnika: Skobel 24 (2x3, 9/13 z gry, 11 zbiórek), Popović 19, Rogozińska 6, Pokk 4, Puc 0 oraz Vaughn 12, M. Piasecka 5 (1x3), Piechowiak 2, Jarecka 0, A. Piasecka 0.
  • PolskaStrefaInwestycji Enea AJP: Bibby 24 (3x3, 8 zbiórek), Telenga 19 (8/10 z gry), Tsineke 7 (1x3), Wentzel 7 (1x3), Pszczolarska 5 (1x3) oraz Jones 14 (9 zbiórek), Jakubiuk 9 (1x3), Kuczyńska 2.

Gorzowianki rozegrały trzeci z rzędu mecz na wyjeździe, ale w odróżnieniu od dwóch poprzednich pojedynków, nie było to spotkanie z ligowym słabeuszem. Po zamykających tabelę zespołach z Bydgoszczy i Pruszkowa, podopiecznych trenera Dariusza Maciejewskiego czekała konfrontacja z drużyną środka tabeli, niewygodną ekipą nawet dla czołowych zespołów ligi. Przekonały się o tym m.in. koszykarki Zagłębia Sosnowiec, które tuż przed nowym rokiem przegrały w Poznaniu, a najlepszą zawodniczką kolejki wybrana została liderka AZS-u Jovana Popović.

Serbka kapitalnie rozpoczęła mecz z gorzowiankami. Zdobyła pierwsze pięć punktów w meczu. Następnie trzy dołożyła Agnieszka Skobel (grała kiedyś w Gorzowie, przez trzy sezony w latach 2010-2013), dzięki czemu po niespełna dwóch minutach spotkania gospodynie prowadziły 8:0. Sygnał do odrabiania strat dała Chloe Bibby. Australijka trafiła m.in. dwa razy za trzy punkty i w 5 min było 14:10. Gorzowianki jednak nie szły za ciosem, a grające agresywną i dynamiczną koszykówkę poznanianki jeszcze dwa razy w pierwszej kwarcie uciekły na osiem „oczek”. W tej części spotkania trafiały lepiej od rywalek - z 52-procentową skutecznością, a gorzowianki tylko z 33-procentową.

W drugiej kwarcie zawodniczki z Gorzowa poprawiły celowniki i m.in. po „trójkach” Anny Jakubiuk i Chloe Bibby dogoniły zespół gospodarzy (29:29 w 5 min), a po trzypunktowym rzucie Nory Wentzel po raz pierwszy w meczu objęły prowadzenie – 32:31. Później aż ośmiokrotnie przechodziło ono z rąk do rąk, ale po serii czterech celnych rzutów osobistych gorzowianki schodziły na przerwę przy trzypunktowym prowadzeniu (42:39).

Po zmianie stron zespół gości powiększył przewagę (46:41), by bardzo szybko ją stracić. W 26 min znów wygrywały poznanianki (52:49), ale od tego momentu, do końca kwarty, punktów już nie zdobyły. Trafiały za to zawodniczki trenera Dariusza Maciejewskiego, które osatnią odsłonę meczu rozpoczynały przy skromnym prowadzeniu 55:52.

W ostatniej kwarcie, po wyrównanym początku, górę zaczęła brać lepiej zorganizowana gra gorzowianek oraz ich doświadczenie i przewaga fizyczna. W 33 min było jeszcze 60:64, ale kolejne dziewięć punktów zdobyły przyjezdne, które odjechały na 13 „oczek” – 73:60. Poznanianki próbowały jeszcze poderwać się do odrabiania strat, ale na niewiele się to zdało.