Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gorzowie znajduje się wielki skarb. Inne miasta mogą nam zazdrościć! Byliście tutaj?

red.
Niesamowite zdjęcia znad Muraw Gorzowskich. Przepiękne ujęcia z lotu ptaka wykonał Grzegorz Walkowski. Prezentujemy też fotografie z ziemi. Zobaczcie, ile tutaj miejsc do spacerowania!
Niesamowite zdjęcia znad Muraw Gorzowskich. Przepiękne ujęcia z lotu ptaka wykonał Grzegorz Walkowski. Prezentujemy też fotografie z ziemi. Zobaczcie, ile tutaj miejsc do spacerowania! Grzegorz Walkowski/arch. GL
Jest w Gorzowie skarb, którego nie da się przeliczyć na pieniądze. To niezwykłe miejsce: Murawy Gorzowskie. Kto tutaj był, ten wie, że lepszego miejsca na spacer się nie znajdzie!

Gorzowskie Murawy zajmują aż 78 hektarów. To miejski skarb. Prawdziwy! Jest prawnie chronionym obszarem. Leży na gruntach miasta (między osiedlem Słonecznym a Wieprzycami), a nadzór nad nim sprawuje konserwator przyrody. O rezerwacie pisaliśmy wiele razy. Ale przypomnijmy wszystkie najważniejsze informacje.

BY MURAWY WCIĄŻ ZACHWYCAŁY, musimy je szanować. Jak?
Chodźmy i śmigajmy rowerami WYŁĄCZNIE po wskazanych trasach.
Nie zjeżdżajmy tam zimą na sankach.
Nie śmiećmy!
A najlepiej podczas spaceru zabierzmy znalezione śmieci ze sobą.
Pamiętajmy też, że nie wolno na terenie rezerwatu rozpalać ognia, nie wolno rozbijać biwaków, a rozłożenie koca jest w teorii możliwe wyłącznie w wyznaczonych miejscach na oznakowanej trasie spacerowej (a najlepiej korzystajmy z ławek).

Gorzowskie Murawy: tak do nich trafisz

Najłatwiej tam się dostać, dochodząc do końca ul. Plac Słoneczny – wejście na murawy jest bez problemu widoczne między blokami. To znakomite miejsce na spacery, nordic walking i bieganie, a dla nieco bardziej zaprawionych w bojach – również na rower. PO WYZNACZONYCH TRASACH!

Kompleks muraw w rezerwacie należy do najcenniejszych tego typu obiektów w Polsce Zachodniej. Bogactwo gatunków roślin oraz stan zachowania zbiorowisk roślinnych sprawiają, że obszar ten jest pod względem przyrodniczym niezwykle atrakcyjny. Jak podaje internetowa Wikipedia, murawa ostnicowa (Potentillo – Stipetum capillatae) należy do najcenniejszych zbiorowisk roślinnych na terenie rezerwatu. Występuje na stromych stokach o ekspozycji południowej, południowo-zachodniej, południowo-wschodniej, na glebach o odczynie zasadowym. Dominują tu trawy kępowe takie jak ostnica włosowata, kostrzewa szczeciniasta, tymotka Boehmera. Licznie występują tu także dwuliścienne gatunki ciepłolubne takie jak: szałwia łąkowa, pięciornik piaskowy, krwawnik panoński.

Gorzowskie Murawy: cenne rośliny

Najciekawszy fragment tych muraw znajduje się w części południowo-zachodniej rezerwatu. Oprócz muraw ostnicowych na terenie rezerwatu występują jeszcze murawy: kłosownicowa oraz szczotlichowa. Za gatunki specjalnej troski na obszarze rezerwatu uznać należy rzadkie i zagrożone gatunki kserotermicznych roślin – pajęcznica liliowata, ostnica włosowata, ostrołódka kosmata, dzwonek syberyjski, kruszczyk szerokolistny, goździk piaskowy, paprotka zwyczajna, pierwiosnek lekarski, kocanka piaskowa, kruszyna pospolita, bluszcz pospolity, są to rośliny objęte ochroną gatunkowa ścisłą i częściową.

Celem objęcia muraw ochroną jest - jak czytamy w Wikipedii - „zachowanie zbiorowisk roślinności kserotermicznej, szczególnie muraw ostnicowych, kłosownicowych i szczotlichowych oraz stanowisk gatunków roślin i zwierząt, między innymi ostnicy włosowatej, pajęcznicy liliowatej, dzwonka syberyjskiego, ostrołódki kosmatej, świergotka polnego i ślimaka żeberkowanego”.

Zdjęcia zachodu słońca nad murawami wykonał Grzegorz Walkowski. Pozostałe pochodzą z archiwum GL.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Murawy Gorzowskie: idealne na spacer i randkę. Ale tutaj pięknie!

Najfajniejsze miejsca w Gorzowie. Byłeś? Widziałeś? Nie? To zobacz koniecznie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto