Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Procesja Bożego Ciała znów przejdzie ulicami Gorzowa

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Dwa lata temu w procesji w Gorzowie z Zawarcia na Stary Rynek szło kilka tysięcy wiernych
Dwa lata temu w procesji w Gorzowie z Zawarcia na Stary Rynek szło kilka tysięcy wiernych Tomasz Rusek
- Nie zdziwię się, gdy w czwartek na procesjach będą tłumy. Ludzie stęsknili się za Kościołem - słyszymy od duchownych. W Boże Ciało procesje znów przejdą po ulicach naszych miejscowości.

- W najbliższe Boże Ciało wiernych na procesjach może być więcej niż przed pandemią. Nie zdziwię się, gdy w czwartek na procesjach będą tłumy - mówił nam we wtorek 1 czerwca ks. Waldemar Kostrzewski, jeden z bardziej rozpoznawalnych duchownych w diecezji.
W zeszłym roku procesje Bożego Ciała mogły odbywać się co najwyżej wokół świątyń. W tym roku - tak jak przed pandemią - wierni będą mogli iść w procesji nawet po głównych ulicach miejscowości. W czwartek 3 czerwca tak będzie choćby w Gorzowie, gdzie procesji przewodniczyć będzie bp Tadeusz Lityński, ordynariusz zielonogórsko-gorzowski.

O której będą procesje?

Gorzowska procesja rozpocznie się po mszy, która o 10.30 zostanie odprawiona na placu przy katedrze. Wierni przejdą później ulicami: Sikorskiego i Warszawską w okolice kościoła Podwyższenia Krzyża przy ul. Warszawskiej, gdzie będzie ostatni czwarty ołtarz.

- Podczas procesji obowiązują ograniczenia związane z aktualną sytuacją epidemiczną. Wierni mają obowiązek zachowywania dystansu minimum 1,5 metra, a jeśli nie jest to możliwe, powinni zasłaniać nos i usta maseczką - mówi ks. Andrzej Sapieha, notariusz kurii zielonogórsko-gorzowskiej. W rozmowie z nami dodaje, że procesje na ulicach miast są możliwe ze względu na luźniejsze obostrzenia sanitarne - Podczas uroczystości religijnych na zewnątrz nie ma limitów wiernych - mówi ks. Sapieha.

Ludzie garną się do spowiedzi

Dlaczego na procesjach można spodziewać się tłumów? Z jednej strony Boże Ciało to jedna z tych uroczystości, która od lat przyciąga tłumy wiernych. Z drugiej widać powrót do wiernych do świątyń.
- Ludzie stęsknili się za Kościołem. Ja sam to widzę przez pryzmat konfesjonału, do którego ustawiają się kolejki - opowiada nam ks. Waldemar Kostrzewski. Przy okazji tłumaczy nam, skąd wzięła się uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, którą potocznie nazywa się Bożym Ciałem. - To uroczystość niejako przesunięta z Wielkiego Czwartku. Przy okazji Triduum Paschalnego bardziej jesteśmy skupieni na przeżywaniu Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa i nie za bardzo jest miejsce na dłuższą refleksję, że Bóg przyoblekł się w ciało - mówi ks. Kostrzewski.

To wielowiekowa tradycja

Procesje na Boże Ciało mają wielowiekową tradycję.
- Pierwsza procesja została odprawiona w 1246 r. w Liege w inicjatywy św. Julianny z Cornillon. Święto początkowo miało charakter lokalny, jednak już w 1264 r. pochodzący z Liege papież Urban IV wprowadził je w Rzymie. Dla całego kościoła w XIV w. zatwierdził je Jan XXII. Pierwsze procesje Bożego Ciała w Polsce odbyły się już w XIV w. w Płocku - mówi ks. Andrzej Sapieha.
Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy. Z kolei na piątek bp Lityński udzielił wszystkim diecezjanom i wiernym przebywającym na terenie diecezji dyspensy dotyczącej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Czytaj również:
Tak wyglądała ostatnia procesja Bożego Ciała przed pandemią

WIDEO: Procesja jest tego dnia najważniejsza. Znaczenie wspólnej drogi do ołtarzy wyjaśnia ks. Waldemar Kostrzewski

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto