Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przed świtem ustawiają się w kolejce do wydziału komunikacji w gorzowskim starostwie

Redakcja
W wydziale komunikacji starostwa w Gorzowie od kilku dni działa już okienko tzw. szybkiej obsługi. Nie działały za to terminale i nie można płacić było płacić kartą. A kolejki do rejestracji aut nadal ustawiają się od 4.00 rano.

- Byłam o 5.00 i mam piąty numerek – mówi jedna z pań siedzących na korytarzu Starostwa Powiatowego w Gorzowie. Ona i dziesiątki innych osób czekają w kolejce do wydziału komunikacji. Opowiada, że przyjechała tu tak wcześnie, bo w ubiegłym tygodniu nie udało się dostać numerka do wydziału. Inna pani mówi, że przyszła już o 4.00. I tym sposobem jest pierwsza. Po godzinie udało się jej wszystko załatwić. Inna z kobiet, która była przed 8.00 również dostała numerek. Jest 20. Pan, który był przed 7.00 dostał numerek 9.

Limit numerków

Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu pisaliśmy o tym, że wiele osób chcących coś załatwić w wydziale komunikacji w gorzowskim starostwie odchodzi z kwitkiem. Wtedy słyszeliśmy od ludzi, że tak się dzieje przez to, że wydział zamknął specjalne okienko, które obsługiwało przedsiębiorców. A teraz ci są obsługiwani razem z indywidualnymi klientami. Przedsiębiorcy, o których mowa, to firmy przewozowe, dealerzy aut czy pośrednicy w rejestracji samochodów. Wtedy od naczelniczki wydziału Katarzyny Bieleckiej usłyszeliśmy, że okienko dla przedsiębiorców nie zostało zlikwidowane, ale zawieszone. Bo zwyczajnie nie spełniało swojej funkcji. Wystarczyło, że przyszedł pośrednik, żeby zarejestrować 12 aut i blokował pracę tego okienka na cały dzień. A pozostali przedsiębiorcy i tak trafiali do okienek z indywidualnym klientem. M. in. dlatego wprowadzony został limit numerków – jedna osoba może wziąć tylko cztery.

Od piątku w wydziale działa już zapowiadany przez naczelnik K. Bielecką Punkt Szybkiej Obsługi. Tam załatwimy wiele spraw bez numerka, ale tylko tych nie związanych z rejestracją aut. Ma to pomóc rozładować kolejki do rejestracji aut. - Niestety przy tak dużej ilości klientów jeszcze nie jest odczuwalne jego działanie. Ale miejmy nadzieję, że z czasem to się zmieni - mówi K. Bielecka. W ciągu dwóch miesięcy w Witnicy ma być utworzona filia wydziału, co również ma odciążyć te działające w Gorzowie i Kostrzynie.
Niestety od ubiegłej środy (26 luty) nie działały terminale płatnicze, wszystkie opłaty więc trzeba robić poza urzędem (bo w starostwie nie ma już kasy). - To była ogólnopolska wymiana terminali, zupełnie niezależna od nas. Dziś już jeden nam działa. Kiedy reszta, tego nie wiemy - informuje K. Bielecka. Dodaje, że wszelkie opłaty komunikacyjne można robić w dowolnym punkcie pocztowym bądź kasowym, a także przelewem internetowym.

Ruszył Punkt Szybkiej Obsługi

Problem z załatwianiem rejestracji zaczął się według urzędników z powodu nowych przepisów, które weszły w życie od stycznia. Przypomnijmy, ustawa wprowadza kary na osoby, które nie zarejestrują aut sprowadzonych zza granicy w ciągu 30 dni, nawet do 1 tys. zł. Taką samą karę może dostać osoba, która nie zawiadomi w tym terminie starostwa o kupnie lub sprzedaży samochodu na terenie kraju. – Nie wszyscy jednak wiedzą, że aut kupionych w Polsce nie trzeba rejestrować w ciągu 30 dni. I stąd te tłumy. A zawiadomić można zarówno drogą elektroniczną, jak i pocztą. I nie trzeba stać w kolejce – mówi naczelnik Bielecka.

Trwa głosowanie...

Czy miałeś problem z długimi kolejkami w wydziale komunikacji?

Punkt Szybkiej Obsługi (PSO), tam będzie można załatwić następujące sprawy: zbycie i nabycie pojazdów, odbiór zatrzymanego dowodu rejestracyjnego, wyrejestrowanie z powodu demontażu, kradzież itp., hak, gaz, taxi i nauka jazdy, dopisanie i wykreślenie oraz zamawianie wtórników tablic, nalepek kontrolnych.
Do Punktu Szybkiej Obsługi nie jest wymagane pobieranie numerków. Punkt Szybkiej Obsługi mieści się na parterze, w pokoju 012.

Podział spraw na numeratorze

W wydziale komunikacji obowiązuje nowa organizacja przydziału spraw. Wybierając na numeratorze pozycję „A” można załatwić następujące sprawy: rejestracja pojazdów, tablice wywozowe, wycofanie pojazdu z ruchu, przywrócenie pojazdu do ruchu, nabicie VIN, tabliczka znamionowa pojazdu niezarejestrowanego lub nieprzerejestrowanego,
uzyskanie nowych numerów tablic rejestracyjnych w przypadku kradzieży lub zgubienia poprzednich.

Wybierając na numeratorze pozycję „B” można załatwić następujące sprawy: wydawanie dowodów rejestracyjnych, wykreślenie/dopisanie współwłaściciela (pojazd zarejestrowany, wpis w środek dowodu rejestracyjnego), wykreślenie/dopisanie zastawu rejestrowego, wydanie wtórnika tablicy rejestracyjnej, nalepki kontrolnej, karty pojazdu, pozwolenia czasowego, decyzja na tabliczkę znamionową – pojazd zarejestrowany na tablice FGW, czy wymiana dowodu rejestracyjnego z powodu zapisania/zmiany nazwiska/zmiany adresu na terenie powiatu.

Wideo: Lubuskie Wawrzyny 2019 rozdane

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto