Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przegląd prasy z marca 2020 w Kostrzynie nad Odrą, najważniejsze informacje miesiąca

Redakcja online
Redakcja online
Czy to dobry czas na nadrobienie zaległości informacyjnych z miesiąca? Zobacz, które wiadomości mieszkanki i mieszkańcy Kostrzyna nad Odrą czytali w ostatnim miesiącu najchętniej
Czy to dobry czas na nadrobienie zaległości informacyjnych z miesiąca? Zobacz, które wiadomości mieszkanki i mieszkańcy Kostrzyna nad Odrą czytali w ostatnim miesiącu najchętniej CC0
Przygotowaliśmy dla Ciebie podsumowanie minionego miesiąca. Zobacz artykuły, które w marcu czytaliśmy najchętniej. Które informacje przykuwały uwagę mieszkanek i mieszkańców Kostrzyna nad Odrą najbardziej? Czy czytałeś artykuł: „Co więźniowie robią w celach? Często...bazgrzą coś po ścianach. Zobaczcie efekty na zdjęciach ze śląskiego aresztu”?

Przegląd marca 2020 w Kostrzynie nad Odrą: top 3 artykuły z miesiąca

Oto lista najpopularniejszych wiadomości z marca 2020 roku. Czy miałaś bądź miałeś okazję przeczytać je wszystkie?

📢 Co więźniowie robią w celach? Często...bazgrzą coś po ścianach. Zobaczcie efekty na zdjęciach ze śląskiego aresztu

Spędzali w zamknięciu niejednokrotnie długie lata. W jakich warunkach żyli? Co robili w czasie wolnym... którego z pewnością mieli w nadmiarze? Na takie "dzieła" natknęli się eksploratorzy w opuszczonym areszcie śledczym w Zabrzu. Dzięki tym zdjęciom można zobaczyć namiastkę prawdziwego więziennego życia w Polsce. Kliknij "ZOBACZ GALERIĘ".

📢 Koronawirus w Polsce i na świecie - raport na żywo minuta po minucie. Najnowsze informacje dotyczące epidemii wirusa SARS-CoV-2

Raport 1 kwietnia 2020: W Polsce zachorowało już 2420 osób. 36 z nich nie żyje. Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w poruszaniu się w związku z walką z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.

📢 Pakiet pomocowy dla przedsiębiorców z Kostrzyna. W związku z epidemią koronawirusa będą ulgi i umorzenia

Władze Kostrzyna nad Odrą wprowadziły pakiet pomocowy dla kostrzyńskich przedsiębiorców. Aby skorzystać z ulg i umorzeń trzeba wypełnić stosowne wnioski.

Prasówka marzec Kostrzyn nad Odrą: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały w marcu uwagę czytelniczek i czytelników z Kostrzyna nad Odrą. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Co z inwestycjami w Kostrzynie? Czy przetargi odbywają się normalnie, a inwestycje nie są zagrożone?

Władze Kostrzyna przygotowały pakiet pomocy dla przedsiębiorców. Oznacza to mniejsze wpływy do budżetu miasta, a więc ograniczenie wydatków m. in. na inwestycje. Które?

📢 Kostrzyn walczy z koronawirusem. W akcję włączyła się m. in. biblioteka i działające w mieście firmy

Firmy prywatne i miejskie instytucje działające na terenie Kostrzyna nad Odrą włączyły się w walkę z koronawirusem.

📢 Rząd wprowadza nowe zakazy. Zamknięte parki, zakłady usługowe, odwołane zabiegi, ostrzejsze zasady kwarantanny. Co się zmieni?

We wtorek, 31 marca, premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych ograniczeniach, które dotkną obywateli w związku z walką z pandemią koronawirusa. Nieletni bez opieki rodziców nie będą mogli wychodzić z domów. Zamknięte zostaną plaże, parki i skwery. Będą dodatkowe obostrzenia w sklepach, na stacjach paliw i w miejscach pracy.

📢 Pol'and'Rock Festiwal 2020: Rise of the Northstar i Fiddler's Green zagrają na festiwalu

Mimo pandemii koronawirusa przygotowania do Pol'and'Rock Festiwalu 2020 idą swoim torem. Jurek Owsiak ogłosił nazwy dwóch kolejnych zespołów, które zagrają w Kostrzynie nad Odrą.

📢 Pani Daria zabrała kluczyki pijanemu kierowcy. Wcześniej mężczyzna jechał zygzakiem. Okazało się, że miał 1,5 promila alkoholu!

Dzięki czujności oraz zaangażowania Darii Rogowskiej (pracuje w Komisariacie Policji w Kostrzynie nad Odrą) i jej męża, nieodpowiedzialny mężczyzna odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz bez uprawnień.

📢 Tak Kostrzyn nad Odrą wyglądał 75 lat temu, gdy zakończyły się krwawe walki. Miasto zostało niemal zrównane z ziemią

30 marca 1945 r. to bardzo ważna data w historii Kostrzyna nad Odrą. Tego dnia zakończyły się krwawe walki o miasto. Zamieniony w twierdzę Kostrzyn był broniony przez Niemców przez blisko 60 dni. Jego obrona opóźniła marsz Armii Czerwonej w kierunku Berlina. Okupione to zostało tysiącami ludzkich istnień i niemal całkowitą zagładą miasta.

Muzeum Twierdzy Kostrzyn w związku z 75. rocznicą zakończenia walko o Kostrzyn, opublikowało historyczne już zdjęcia. Wykonano je na terenie miasta i w okolicach, gdy już opadł bitewny kurz. Patrząc na skalę zniszczeń aż trudno uwierzyć, że Kostrzyn podniósł się z wojennej pożogi.

📢 Boli cię ząb? Sprawdź, gdzie uzyskasz pomoc w Lubuskiem. Lista gabinetów stomatologicznych działających w czasie epidemii koronawirusa

Boli Cię ząb i nie możesz już wytrzymać? Martwisz się, bo nie uzyskasz nigdzie pomocy. Przecież mamy pandemię koronawirusa! Ale w nagłych przypadkach nie zostaniesz sam. Oto wykaz gabinetów, do których możesz się zgłosić. Ale pamiętaj, najpierw musisz umówić się telefonicznie na konkretny termin i godzinę wizyty.

📢 344 osoby złamały kwarantannę w Lubuskiem. Ich zachowanie przeraża

W województwie lubuskim ponad 3400 osób zostało objętych kwarantanną. W 344 przypadkach doszło do jej złamania.

📢 Dąbroszyn to wieś o bogatej historii. Wiele łączy ją z Kostrzynem. Zobaczcie jak wygląda z lotu ptaka

Grzegorz Wakowski to mieszkaniec województwa lubuskiego, który tysiącom mieszkańców przybliża piękno regionu widziane z perspektywy drona. Odwiedził również Dąbroszyn.

Pałac w Dąbroszynie powstał pod koniec XVII w., kilka razy przechodził przebudowę, a teraz stoi pusty i czeka na kupca. Położona między Kostrzynem, a Witnicą rezydencja ma bogatą i burzliwą historię. Otoczona jest parkiem, który jednak czasy swej świetności ma już za sobą.

Dąbroszyn to licząca niespełna 700 mieszkańców wieś położona w gminie Witnica, kilka kilometrów od Kostrzyna nad Odrą. Przecina ją droga wojewódzka nr 132, z której bardzo dobrze widać urokliwy pałac. Pierwsze wzmianki o Dąbroszynie pochodzą z drugiej połowy XIII wieku, zaś pałac wybudowano w latach 80. XVII wieku z inicjatywy rodu von Schöning.

Na przestrzeli lat rezydencja była kilka razy przebudowywana. 1851 r. dobudowano trzecią kondygnację, na której znalazły się pomieszczenia dla służby. Z zewnątrz pałac prezentuje się dość skromnie. Ma formę prostopadłościanu bez wież, stromych dachów, wykuszy itp. Wewnątrz zachowało się wiele detali architektonicznych, w tym posadzki, boazerie i kominki.

Przed II wojną światową pałacowe wnętrza były wyposażone w wiele zabytkowych rzeźb, malowideł i innych cennych przedmiotów. Choć działań wojennych bezpośrednio w Dąbroszynie nie prowadzono, to dzieła sztuki zostały zniszczone lub rozgrabione przez czerwonoarmistów. Większość z nich bezpowrotnie przepadła. Zachowało się zaledwie kilka przedmiotów, które obecnie oglądać można na ekspozycji w Muzeum Lubuskim w Gorzowie Wlkp.

W 1945 r. Dąbroszyn był zapleczem dla wojsk radzieckich, które toczyły zacięte boje o Kostrzyn. Co ciekawe, w dąbroszyńskim pałacu był wtedy sam marszałek Żukow, który odbył tu naradę z generalicją. Moment ten został uwieczniony na taśmach radzieckiej kroniki filmowej.

Pałac w Dąbroszynie otoczony jest parkiem. Podzielony jest on na park górny, leżący po lewej stronie drogi prowadzącej w kierunku Gorzowa, oraz park dolny, gdzie zachował się najokazalszy z dąbroszyńskich pomników - obelisk zwieńczony figurą Wiktorii, bogini zwycięstwa. Pomnik Wiktorii jest dziełem Christiana Raucha. Powstał w 1840 r., aby uczcić setną rocznicę koronacji Fryderyka Wielkiego. Sam Fryderyk Wielki bywał za młodu w parku otaczającym pałac w Dąbroszynie jako gość Luisy Eleonory - żony ówczesnego właściciela majątku, pułkownika Adama Friedricha von Wreecha. Mówi się, że pałac i park w Dąbroszynie był w 1731 r. miejscem romansu 19-letniego księcia Fryderyka z Eleonorą.

W parku górnym znajdują się pozostałości po wielu rzeźbach. Znajdziemy tu również odrestaurowaną kilka lat temu przez gminę Witnica pawilon ogrodowy, tzw. Świątynię Cecylii. Powstała w 1860 r. Budowla robi wrażenie. Ma formę ośmiokolumnowego monopterosu. Wewnątrz znajduje się rzeźba Chronosa.

Park to nie wszystko. Obok pałacu w Dąbroszynie znajduje się kościół. Niegdyś była to świątynia ewangelicka, obecnie to kościół rzymsko-kattolicki pw. św. Józefa (filia parafii w Kostrzynie). Kościół wybudowano w końcu XVII w., gdy właścicielem majątku był marszałek Hans Adam von Schöning. W latach 1825-29 kościół przebudowano. W świątyni zachowało się mauzoleum rodziny von Schöning z wysokiej klasy rzeźbami przedstawiającymi marszałka i jego żonę Margarethe Luisę von Pöllnitz. Obok znajduje się popiersie ich syna Johanna Ludwiga von Schöning. W podziemiach kościoła znajduje się udostępniony do zwiedzania, bogato zdobiony miedziany sarkofag marszałka Schöninga.

📢 Coraz więcej wątpliwości. Kto może przekraczać granice? Czy są jakieś wyjątki? Odpowiadamy na pytania naszych Czytelników

24 marca w życie weszły nowe obostrzenia, które dotyczą m.in. przekraczania granicy. W związku z tym nasi Czytelnicy mieli kilka pytań. Rozwiewamy ich wątpliwości.

📢 Nie będzie święta Kostrzyna nad Odrą. Kostrzyn na Fali 2020 odwołane przez koronawirusa

Władze Kostrzyna nad Odrą rezygnują z organizacji zaplanowanych na czerwiec dni miasta. Kostrzyn na Fali 2020 się nie odbędzie.

📢 Cztery ofiary śmiertelne w Polsce i trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Lubuskiem. Skąd są zakażeni?

Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze dane dotyczące osób zakażonych koronawirusem. Dziś rano dowiedzieliśmy się o 43 nowych przypadkach. Niestety zmarły kolejne cztery osoby. Trzech nowych zakażonych jest w województwie lubuskim.

📢 Krwawe walki o Kostrzyn trwały dwa miesiące. Tak Niemcy bronili „bramy do Berlina”

Niemal 60 dni trwały zaciekłe walki o Kostrzyn w 1945 r. Rosjanie liczyli, że zdobędą miasto z marszu. Nic z tego. 95 procent zabudowy legło w gruzach, starówki nigdy nie odbudowano.

📢 Trener i działacz piłkarski z lubuskiego. Cześć ich pamięci!

W tym tygodniu odeszły dwie znane w lokalnym środowisku piłkarskim postacie.

📢 249 przypadków koronawirusa w Polsce, w tym dwa z woj. lubuskiego. Nie żyją dwie kolejne zakażone osoby

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę (28 marca) o godz. 20.00 o 157 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. A to oznacza, że jednego dnia przybyło 249 zakażonych pacjentów. Dwie osoby zmarły.

📢 Kontrole straży miejskiej w Zielonej Górze. W sobotę 30 naruszeń. Kąpiele na „Dzikiej Ochli”, grille. Ludzie celowo lekceważą przepisy

Zgodnie z zapowiedziami prezydenta Janusza Kubickiego, w weekend (28-29 marca) straż miejska patroluje place zabaw, boiska, parki, tereny rekreacyjne oraz inne miejsca, gdzie gromadzą się ludzie. Funkcjonariusze starają się dotrzeć na każde osiedle w mieście.

📢 Kontrole graniczne w Lubuskiem. Tylko w ciągu ostatniej doby na kwarantannę domową skierowano ponad 2 tys. osób!

Od 12 dni na przejściach granicznych odbywają się kontrole. Funkcjonariusze mają ręce pełne roboty, a najlepiej oddają to statystyki. Tylko w ciągu ostatnich 24 godzin na kwarantannę domową skierowano ponad 2 tysiące osób!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kostrzynnadodra.naszemiasto.pl Nasze Miasto