Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przy torach powstają nietypowe przejścia. Dla tych co skaczą, latają i pełzają

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Kładki, rampy i pochylnie pojawiają się w miejscach, gdzie występuje prawdopodobieństwo kolizji zwierząt z pociągami - zwłaszcza gatunków chronionych.
Kładki, rampy i pochylnie pojawiają się w miejscach, gdzie występuje prawdopodobieństwo kolizji zwierząt z pociągami - zwłaszcza gatunków chronionych. Fot. PKP PLK S.A
Kolej dba o to, aby zwierzęta mogły bezpiecznie przekraczać tory. Buduje dla nietypowych spacerowiczów specjalne pochylnie, kładki, półki i rampy. Korzystają z nich między innymi jelenie, wilki, żaby oraz węże.

Przyroda bezpieczna obok kolei

Tylko w ubiegłym roku do swobodnego poruszania się zwierząt przy liniach kolejowych dostosowano ponad 100 obiektów inżynieryjnych – mostów, wiaduktów oraz przepustów. W województwie lubuskim takie miejsca powstały między innymi na linii kolejowej nr 3, na trasie Rzepin Kunowice oraz na trasie z Poznania do Szczecina - na odcinku przebiegającym z miejscowości Drawiny do Dobiegniewa.

Wszystkie nasze inwestycje prowadzone są z poszanowaniem środowiska naturalnego. Ograniczanie do minimum ingerencji w otoczenie zapewnia zwierzętom warunki swobodnej migracji – przechodzenia przez tereny kolejowe. Tam, gdzie występuje prawdopodobieństwo kolizji zwierząt z pociągami, zwłaszcza gatunków chronionych, przygotowywane są specjalne przejścia – powiedziała Ewa Makosz, dyrektor Biura Ochrony Środowiska w PKP Polskich Liniach Kolejowych S.A.

Tym, co skaczą, latają i pełzają

Przebudowane wiadukty pod i nad liniami kolejowymi pozwalają bezpiecznie przekroczyć tory dużym zwierzętom: sarnom, wilkom, łosiom, dzikom czy lisom. Zostały one dostosowane do potrzeb zwierzęcych wędrówek i wyposażone w specjalne pochylnie. Płazy mogą natomiast korzystać ze specjalnych kładek i półek. Pomyślano też o nietoperzach. W części przepustów wybudowano domki. Dla latających ssaków stanowią one schronienie w dzień i są miejscem lęgowym.

Zwierzęta pod czujnym okiem kamery

W poznaniu zwyczajów zwierząt, pokonywanych przez nie tras i zachowań w rejonach torów pomagają badania terenowe oraz wykorzystanie fotopułapek. Nagrane w ten sposób filmy pokazują na przykład, że sarny, jelenie czy łosie swobodnie czują się przy torach, a uciekają na dźwięk nadjeżdżającego pociągu. Wilki, po dokładnym sprawdzeniu, czy nie zbliża się żaden pociąg, ostrożnie przechodzą przez tory. Zaskrońce przypełzają wygrzewać się koło szyn, do czasu kiedy poczują drgania nadjeżdżającego składu. Wówczas znikają w bezpiecznym otoczeniu.

Bezpieczne przejścia nie tylko przy torach

Aby zapewnić zwierzętom swobodę przemieszczania, a kierowcom bezpieczeństwo, specjalne przejścia powstają także pod i nad drogami. Jedno z takich przejść zostało wybudowane nad drogą S3, między Gorzowem a Międzyrzeczem. Korzystają z niego m.in. zające, lisy, sarny oraz jelenie. Więcej o tym przeczytasz tutaj: Tego nie zobaczysz, jadąc autem. Tak wyglądają przejścia dla zwierząt nad drogami szybkiego ruchu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto