MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ptaki są wyjątkowo głośno w parku i lesie? Pohukujące głośno samce szukają partnerek. Zaczynają się sowie gody

OPRAC.: Redakcja Strefy Agro
Do najrzadszych gatunków lęgowych sowy występującej w Polsce należy puszczyk mszarny, a najpospolitszy jest puszczyk. Największy jest puchacz, najmniejsza sóweczka.
Do najrzadszych gatunków lęgowych sowy występującej w Polsce należy puszczyk mszarny, a najpospolitszy jest puszczyk. Największy jest puchacz, najmniejsza sóweczka. pixabay.com/Alpcem
Czujesz się nieswojo wśród drzew, bo jest wyjątkowo głośno za sprawą ptaków? Zaczynają się właśnie sowie gody, podczas których można usłyszeć w lesie lub parku głośno pohukujące samce szukające partnerek. Więcej o sowach będzie można dowiedzieć się podczas akcji „Noc sów”, która rozpocznie się w piątek na Lubelszczyźnie.

Spis treści

Rozpoczynają się sowie gody

Dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Paweł Łapiński przekazał, że w ostatnich tygodniach zimy rozpoczynają się sowie gody, czyli czas, w którym są one najbardziej aktywne.

„Dzięki czemu przechodząc nocą przez park lub las można usłyszeć głośno pohukujące samce, które szukają partnerek. W ten sposób nawołują samice na swoje terytorium i jednocześnie odstraszają rywali ze swojego rewiru” – opisał przyrodnik.

Zaznaczył, że nie wszystkie sowy klasycznie pohukują. Jako przykład podał płomykówkę, która wydaje bardziej krzykliwe, skrzeczące odgłosy powtarzane sekwencjami. Z kolei jeden z odgłosów pójdźki ma dźwięk zbliżony do miauczenia kota.

Sowa płomykówka zaczęła okres godowy.
Sowa płomykówka zaczęła okres godowy. pixabay.com/pen_ash

Sowy w warunkach naturalnych wysiadują zazwyczaj 3-4 jaja, z których - po około miesiącu - wykluwają się młode. U większości gatunków zarówno samiec, jak i samica biorą aktywny udział w ich wychowaniu.

„Samiec często przynosi pożywienie do miejsc lęgowych, np. do dziupli lub budek lęgowych. Wspólnie bronią też młode przed drapieżnikami, np. łasicami, kunami” – dodał dyrektor.

Odnosząc się do miejsc lęgowych sów, wskazał, że sowy zakładają je również w miejscach dość nietypowych, jak np. płomykówki, które na miejsca lęgowe obierają sobie czasem wieże kościołów, dzwonnice czy średniowieczne zamki. Pójdźki można spotkać w blokach, gdzie miejsca lęgowe lokalizują pod stropodachami - w otworach wentylacyjnych czy kominach. Puszczyki z kolei często przesiadują na cmentarzach, gdzie zazwyczaj jest dużo starych, dziuplastych drzew.

„Wcześniej obserwowany był negatywny PR dotyczący sów, który wywodził się z dawnych przesądów. Jeszcze dzisiaj na wsiach zdarza się, że ludzie zapytani o to, czy widzieli sowę, odpowiadają: +tak, puszczyk odzywał się na dachu sąsiada i po tygodniu sąsiad zmarł+. Natomiast odgłos pójdźki utożsamiany był z rytmicznym +pójdź, pójdź w dołek pod kościołek+” – przekazał Paweł Łapiński.

Czy sowa to mądra głowa?

Zapytany, czy sowy są faktycznie tak mądre, jak w przysłowiu, ocenił, że inteligencja tego ptaka nie jest imponująca. „Ale niezbyt jej potrzebują, gdyż są wysoce wyspecjalizowanymi drapieżnikami. Sowa była utożsamiana – ze względu na kształt i wielkość swojej głowy, duże okrągłe oczy – z człowiekiem, stąd przypisywano jej mądrość” – wyjaśnił przyrodnik.

Podkreślił, że sowy mają szereg przystosowań, które pomagają im być wysokiej skuteczności drapieżnikami, jak genialny słuch związany z asymetrycznie rozmieszczonymi uszami. „Ich mózg - mimo że jest mały - potrafi na podstawie różnicy w czasie dotarcia fal dźwiękowych do uszu, zlokalizować dobiegające odgłosy bez posługiwania się wzrokiem” – zaznaczył Łapiński. Jako przykład podał całkowicie ślepego w wyniku wypadku puszczyka, który wyłapywał żywe myszy bez problemu.

Przyrodnik zwrócił uwagę również na bezszelestny lot, który sowy zawdzięczają budowie swoich piór odznaczających się w dotyku miękkością i aksamitnością.

„Większość ptaków generuje odgłos podczas machania skrzydłami. Z sową jest tak, że czasami widać, jak przemknie koło głowy człowieka, który jest kompletnie zaskoczony jej pojawieniem się” – podkreślił.

Gatunki sów lęgowych w Polsce

Dyrektor zauważył, że Lubelszczyzna może poszczycić się występowaniem wszystkich gatunków lęgowych sów. Od największej do najmniejszej są to:

  • puchacz,
  • puszczyk
  • mszarny,
  • puszczyk uralski,
  • puszczyk,
  • płomykówka,
  • uszatka,
  • uszatka błotna włochatka,
  • pójdźka,
  • sóweczka.

W piątek (16 lutego) wieczorem w Sobieszynie (pow. rycki) rozpocznie się coroczna akcja edukacyjna „Noc sów” organizowana przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych. Wyjście w teren w celu nasłuchiwania sów poprzedzone będzie prelekcjami przyrodników, którzy omówią poszczególne gatunki tych ptaków. Następne spotkania planowane są 23 lutego w Szczebrzeszynie, Zamościu, Szklarni (pow. janowski) oraz 1 marca w Brzeźnie (pow. chełmski).

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ptaki są wyjątkowo głośno w parku i lesie? Pohukujące głośno samce szukają partnerek. Zaczynają się sowie gody - Strefa Agro

Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto