Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa atakuje. Nadzwyczajne środki ostrożności

Aleksandra Tyczyńska
Ptasia grypa
Ptasia grypa KR
W związku ze stwierdzeniem kilku ognisk ptasiej grypy w Polsce, wprowadzono zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem m.in. kur, kaczek, indyków.

Ptasia grypa atakuje

O występowaniu wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 poinformował niedawno Główny Lekarz Weterynarii. Choroba wystąpiła dotychczas u ptaków dzikich i u drobiu w Polsce, Chorwacji, Szwajcarii, Danii, Holandii, Austrii, Bułgarii, w Niemczech oraz na Węgrzech. W związku z tym Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał rozporządzenie wprowadzające nadzwyczajne środki ostrożności.

W rozporządzeniu minister wydał zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem żywych kur, kaczek, gęsi, indyków, przepiórek, perlic, strusi oraz innych bezgrzebieniowców, gołębi, bażantów i kuropatw, z wyłączeniem lotów treningowych lub lotów konkursowych gołębi.

Zakazane jest ponadto przechowywanie i prezentacja w celu sprzedaży, oferowanie do sprzedaży, sprzedaż, dostarczanie oraz każdy inny sposób zbycia ptaków na targowiskach. Rozporządzenie wprowadza także zakaz pojenia drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki, wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych.

Powiatowi lekarze weterynarii zostali zobowiązani do przekazania komunikatów o wprowadzonych środkach ostrożności samorządom gmin.

- Na naszym terenie nie stwierdzono ognisk ptasiej grypy. Najbliżej od granic powiatu piotrkowskiego stwierdzono je w powiatach pińczowskim i miechowskim - mówi Paweł Śpiewak, Powiatowy lekarz Weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim.

- Hodowcy muszą zrozumieć, że te środki ostrożności wprowadzane są w ich interesie i w interesie społeczeństwa, ponieważ w przypadku stwierdzenia choćby jednego przypadku zachorowania, straty są ogromne. W kurniku trzeba wybić całe utrzymywane ptactwo, a odszkodowanie obciąża budżet państwa - tłumaczy Paweł Śpiewak.
Hodowcy drobiu powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa, w szczególności: wstrzymać się od wypuszczania ptaków na wybieg i pozostawić je w budynkach, w których są utrzymywane, zabezpieczyć paszę przed dostępem dzikich zwierząt, nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany, stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem, a także stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób.

Objawy kliniczne HPAI u drobiu to zwiększona śmiertelność, znaczący spadek pobierania paszy i wody, objawy nerwowe typu drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszności, sinica, wybroczyny, biegunki, nagły spadek nieśności. W przypadku stwierdzenia takich objawów hodowca jest zobowiązany do niezwłocznego zgłoszenia podejrzenia wystąpienia choroby do lekarza weterynarii prywatnej praktyki, powiatowego lekarza weterynarii, wójta, burmistrza lub prezydent miasta.

Teoretycznie, nowy, zmutowany wirus ptasiej grypy nie jest groźny dla człowieka, ale może wpływać na mutacje grypy występującej u ludzi. Przypomnijmy, że podczas pandemii grypy A/H1N1 w latach 2009–2010 na całym świecie zmarło kilkadziesiąt osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto