Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni przeszli na kranówkę, żeby być „eko” i dać przykład

Redakcja
Jarosław Miłkowski
Radni chcą zachęcić mieszkańców, żeby byli... ekologiczni. Zaczynają od siebie. Na sesji plastikowe butelki z wodą zastąpili dzbankami z kranówką.

- Jeśli coś takiego będzie na Dniach Gorzowa, to na pewno skorzystam i śmieci będę wyrzucał do odpowiedniego śmietnika. Papier do pojemnika na papier, a plastik do pojemnika na plastik – mówił nam wczoraj przed południem Piotr Depczyński ze Słońska, który bywa na masowych imprezach w Gorzowie.

- O tym programie słyszałem. Sama też staram się stosować ekologiczne rozwiązania w domu. Gdy myję kubek po kawie, to wodą z fusami podlewam kwiaty. One mają nawóz, a ja oszczędzam – objaśniała Barbara Słowińska-Chojnacka, którą spotkaliśmy na ul. Sikorskiego. Obojgu naszym rozmówcom podoba się pomysł gorzowskich radnych, którzy chcą, aby miasto było bardziej „eko”.

Piotr Wilczewski z Koalicji Obywatelskiej zaproponował w czerwcu, by miasto zrezygnowało z plastikowych sztućców oraz naczyń na imprezach organizowanych lub współorganizowanych przez urząd.

Miesiąc później Paulina Szymotowicz, koleżanka Wilczewskiego z klubu radnych, zaproponowała, by radnym oraz gościom na sesji podawać wodę kranową filtrowaną zamiast, tak jak dotychczas, wody w butelkach plastikowych.

- Nie powinno nam brakować zaufania do jakości wody z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Dostarcza nam ono wodę o jednych z najlepszych w kraju parametrach – mówi radna Szymotowicz z Koalicji Obywatelskiej.

Na realizację sugestii radnych nie trzeba było długo czekać. Na wczorajszej sesji nie było już plastikowych butelek. Zamiast nich na stołach pojawiły się dzbanki z wodą. Był też zakupiony przez miasto bezbutlowy dystrybutor wody. Jest podłączony bezpośrednio do
sieci wodociągowej, więc nie trzeba w nim zmieniać butli.

Jeszcze dalej poszli radni Kocham Gorzów. Bo oni z kolei przygotowali program „Miasto bez plastiku”(ma być przyjęty przez radnych za miesiąc).

– Pomysł wziął się stąd, że plastiku jest za dużo. On jest praktycznie wszędzie – mówiła wczoraj radna Marta Bejnar-Bejnarowicz, która do sklepu stara się jeździć rowerem, a nie samochodem, a zakupy pakuje do własnych toreb z materiału a nie do plastikowych „reklamówek”.

Jakie pomysły są w programie „Miasto bez plastiku”? Są w nim rozwiązania proponowane i przez Wilczewskiego, i przez Szymotowicz, ale też np. takie, by w ogóle zrezygnować z usług, w trakcie których używane są jednorazowe produkty z tworzyw sztucznych. To nie wszystko. Urzędnicy mają częściej stosować elektroniczny obieg dokumentów, a jeśli trzeba byłoby je wydrukować, to powinni coraz częściej korzystać z papieru zawierającego makulaturę. By nie marnować surowców, powinni też drukować po obu stronach – najlepiej ekologicznych kartek.

Zmiany powinni też odczuć mieszkańcy. Na imprezach masowych mają się pojawić kosze do segregowania odpadów. Inny z pomysłów – już zbudowany zbiornik retencyjny na deszczówkę w parku Słowiańskim. Zgromadzona woda będzie służyła m.in. do podlewania terenów zielonych.

Miasto chce być „eko” nawet podczas wielkich imprez

– Ta idea jest bardzo dobra. Ja sam od trzech lat piję w swoim gabinecie kranówkę – mówił nam wczoraj prezydent Jacek Wójcicki. Miasto właśnie staje się coraz bardziej ekologiczne. Zakończyła się już budowa zbiornika retencyjnego w parku Słowiańskim. Zebrana w nim deszczówka ma służyć m.in. do podlewania kwiatów w mieście czy do miejskiej toalety. Za miesiąc radni mają natomiast przyjąć program „Miasto bez plastiku”. Zakłada on, że miasto będzie rezygnowało np. z tworzenia plastikowych gadżetów, nie będzie kupowało jednorazowych talerzy i sztućców. A prawdziwa rewolucja ma być na imprezach masowych. Do innego pojemnika mieszkańcy wrzucą na nich np. patyczek od waty cukrowej, a do innego plastikową butelkę po
przyniesionym ze sobą napoju. Prawdopodobnie nie będzie także plastikowych kubków do piwa – zostałyby zastąpione przez kubki z tworzyw z recyklingu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Radni przeszli na kranówkę, żeby być „eko” i dać przykład - Plus Nowiny

Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto