Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Repolonizacja mediów. W obozie władzy powstają dwa projekty ustaw. Planowane zmiany krytykuje ambasador USA Georgette Mosbacher

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Prawo i Sprawiedliwość chce zmian na rynku medialnym w Polsce
Prawo i Sprawiedliwość chce zmian na rynku medialnym w Polsce Karolina Misztal/ Polska Press
Prawo i Sprawiedliwość chce zmian na rynku medialnym w Polsce. W poprzedniej kadencji była mowa o repolonizacji mediów, teraz słyszymy o dekoncentracji. Powstają dwa projekty ustaw - jeden w Ministerstwie Kultury, nad drugim pracują politycy Solidarnej Polski. "Ziobryści" chcą radykalnych rozwiązań, które mogą spotkać się z ostrą reakcją Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. O tym, które z projektów będzie procedowany i kiedy, zdecyduje kierownictwo PiS. Decyzja może zapaść już jesienią.

Politycy Zjednoczonej Prawicy są zgodni - potrzebne są zmiany na rynku mediów w Polsce. Ich zdaniem w prasie, radiu czy telewizji wciąż brakuje pluralizmu. Nie mówią już o repolonizacji mediów, ale o dekoncentracji rynku, które w praktyce można oznaczać rozdrobnienie mediów.

W obozie władzy powstają dwa projekty ustaw, których celem są zmiany na rynku mediów.

Jak czytamy w "Gazecie Wyborczej" jeden powstaje w Ministerstwie Kultury i zwany jest projektem Glińskiego. Projekt jest wzorowany na rozwiązaniach francuskich i niemieckich (byłby to argument w przypadku sprzeciwu ze strony UE) i dotyczy tylko nowych transakcji na rynku. To rozwiązanie popierane przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Drugi projekt szykuje Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry. To opcja atomowa, ponieważ przepisy zmusiłyby niektóre koncerny do odsprzedaży części biznesu. To wywołałoby międzynarodowy opór, choćby ze strony USA, ponieważ amerykanie są właścicielami choćby TVN-u czy częściowo Ringier Axel Springer (m.in. "Fakt", Onet.pl).

W sobotę do dyskusji dot. mediów (po raz kolejny) włączyła się ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. "Pluralizm w polskich mediach już istnieje. Przymusowe rozdrobnienie mediów ograniczy wolność słowa, ponieważ przetrwają tylko państwowe i małe media. Polskie społeczeństwo nie skorzystałoby na mniejszej liczbie różnorodnych głosów. Zmuszanie firm medialnych do sprzedaży akcji zmusi inwestorów do szukania innych rynków. To nie jest dobry klimat inwestycyjny - to cenzura. Przyciąganie inwestycji zagranicznych i silna gospodarka wymaga przewidywalności. Długoterminowe licencje = długoterminowa inwestycja, w każdym biznesie, w tym w biznesie mediowym" - napisała na Twitterze.

O dwóch scenariuszach przeprowadzenia zmian mówi posłanka PiS, członkini Rady Mediów Narodowych Joanna Lichocka, w przeszłości dziennikarka. - W partii wciąż toczy się wewnętrzna dyskusja. Zwolennicy radykalnych rozwiązań – ja do nich należę – uważają, że dekoncentrację należy przeprowadzić tak, by tę skrajną nierównowagę na rynku medialnym skorygować w krótkim czasie. Ale są też głosy, by proces przeprowadzić bardzo spokojnie, stopniowo, wprowadzać rozwiązania, które dopiero po jakimś czasie, w perspektywie kilku lat przyniosą zmianę na rynku medialnym. A są i tacy, którzy po cichu opowiadają dziennikarzom, że w ogóle nie da się tego zrobić, że to tylko takie deklaracje. Poczekajmy do jesieni, mam nadzieję, że wtedy będzie gotowy projekt - przyznała w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Według Lichockiej jej wyborcy "mają dosyć braku równowagi medialnej" i "duszą się brakiem pluralizmu".

Nowymi regulacjami mają nie być objęte media publiczne (TVP, Polskie Radio).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Repolonizacja mediów. W obozie władzy powstają dwa projekty ustaw. Planowane zmiany krytykuje ambasador USA Georgette Mosbacher - Portal i.pl

Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto