Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucja dla pasażerów. Mapa pokazuje, gdzie jest tramwaj czy autobus

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Tablice zostały zamontowane latem. Teraz, w styczniu, uruchomiono Portal Pasażera.
Tablice zostały zamontowane latem. Teraz, w styczniu, uruchomiono Portal Pasażera. komunikacja.um.gorzow.pl
Ten portal szybko stanie się hitem wśród pasażerów. Każdy z nich z poziomu komputera czy telefonu może sprawdzić, gdzie aktualnie znajduje autobus czy tramwaj, do którego będzie chciał wsiąść na przystanku.

Środa 12 stycznia 2022 prawdopodobnie zapisze się złotymi zgłoskami w historii komunikacji w Gorzowie! Dlaczego? Bo tego dnia doszło w mieście do prawdziwej rewolucji w komunikacji miejskiej! Uruchomiony został Portal Pasażera. Będzie z niego korzystał chyba każdy z pasażerów, który umie korzystać ze smartfona lub komputera.

Dlaczego Portal Pasażera to rewolucja? Bo bardzo dokładnie pokazuje, gdzie aktualnie znajduje się poszczególny autobus czy tramwaj. Nie przesadzamy. Sami to sprawdziliśmy.
Portal znajduje się pod adresem: komunikacja.um.gorzow.pl. Otwiera się on i na komputerze, i przez internet w telefonie.
Po wejściu na stronie pokazuje nam się mapa miasta. Punkciki z niebieską obwódką pokazują nam lokalizację przystanków autobusowych, a punkciki z pomarańczową obwódką - przystanki tramwajowe. Gołym okiem widać też, że po mapie miasta poruszają się nieco większe punkty. To autobusy i tramwaje.

Lekkim ruchem palców na ekranie telefonu czy myszką w komputerze lokalizujemy przystanek, który nas interesuje. My wybieramy przystanek „Czereśniowa”, który jest przy ul. Piłsudskiego, gdzie najpierw czekamy na autobus linii 104.
Na aktywnej mapie widzimy, że niebieski punkt z numerem 104 znajduje się na wysokości Szkoły Podstawowej nr 13. I tak jest rzeczywiście. Z oddali widzimy, że autobus jest koło Trzynastki. A gdy ten prawdziwy podjeżdża na nasz przystanek, niebieski punkt jest w tym samym miejscu na wirtualnej mapie. Nie ma nawet sekundy opóźnienia!

Skąd taka dokładność? Wszystkie tramwaje i większość gorzowskich autobusów zostało wyposażonych w nadajniki GPS, które wysyłają informację o swojej lokalizacji. Dzięki temu pozycję pojazdów możemy zobaczyć w czasie rzeczywistym. GPS-a nie mają zamontowanego najstarsze autobusy, ale tych po gorzowskich ulicach w ciągu dnia jeździ maksymalnie kilka. Sytuacje, że portal nie podaje lokalizacji autobusu, są więc jednostkowe.

Do systemu informacji pasażerskiej podłączonych jest też ponad trzydzieści przystanków w mieście. System, mając informację o lokalizacji autobusu czy tramwaju, a także o tempie poruszania się po ulicach, oblicza, za ile dany pojazd podjedzie na konkretny przystanek. I te informacje wyświetlają się na tablicach, które już od kilku miesięcy działają na przystankach.

Portal ma wiele różnych funkcji. Możemy wybrać sobie przystanek i zobaczyć rozkład w takiej formie, w jakiej na papierze wisi przy wiacie. Można też wybrać taką formę, jak na elektronicznych tablicach. W wersji na telefon jest też funkcja odnalezienia najbliższego przystanku komunikacji miejskiej. Oprócz tego - patrząc na mapę - można zobaczyć informację o stanie jakości powietrza.
System informacji pasażerskiej wraz z monitoringiem kosztował miasto 8,6 mln zł. Będzie on rozwijany przy okazji remontów ulic. Za kilka miesięcy elektroniczne tablice będą wzdłuż przebudowywanych właśnie ul. Chrobrego i Mieszka I.

Czytaj również:
Autobusy w Gorzowie coraz bardziej zielone. Jak się nimi jeździ?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto