Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruch Młodzieży Niezależnej świętuje 40-lecie. Dawni działacze spotkali się w Gorzowie

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Ruch Młodzieży Niezależnej obchodzi swoje 40-lecie.
Ruch Młodzieży Niezależnej obchodzi swoje 40-lecie. Magda Marszałek
W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku byli jeszcze nastolatkami, ale już podejmowali różne działania opozycyjne. Redagowali i kolportowali niezależne wydawnictwa, malowali antykomunistyczne hasła na murach oraz organizowali demonstracje i pikiety. W sobotę działacze Ruchu Młodzieży Niezależnej w Gorzowie spotkali się na rocznicowej imprezie.

Odsłonięto pamiątkową tablicę

Ruch Młodzieży Niezależnej świętuje w tym roku swoje czterdziestolecie. Główne obchody ważnego jubileuszu odbyły się w sobotę w Gorzowie. Rozpoczęła je msza święta w Białym Kościołku, przy którym w latach osiemdziesiątych gromadzili się gorzowscy opozycjoniści. Również w tym miejscu odsłonięta została tablica upamiętniająca rocznicę powstania młodzieżowej organizacji.

Tablica, która dzisiaj zostaje odsłonięta jest świadectwem czegoś wyjątkowego, ale też naturalnego w polskiej historii. Świadczy o wspólnocie drogi, którą szedł polski kościół i młodzi, antykomunistyczni konspiratorzy miłujący wolność oraz niepodległość. Ona jest upamiętnieniem tych, którzy czterdzieści lat temu, pomimo szykan i represji, postanowili kontynuować tę działalność, aby wspólnie z ojcami kapucynami, właśnie w tym miejscu, formować się jako dorośli w pełni świadomi swoich celów działacze niepodległej Polski - mówi dr hab. Karol Polejowski, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Były też państwowe oznaczenia dla działaczy niepodległościowego podziemia antykomunistycznego.

W imieniu polskiego rządu chciałbym złożyć wielki hołd tym wszystkim, którzy czterdzieści lat temu, na przekór rzeczywistości stanu wojennego, reżimu komunistycznego i niesuwerennemu państwu, powiedzieli "nie" i rozpoczęli działalność organiczną oraz edukacyjną wobec innych obywateli narodu polskiego, aby walczyć o niepodległość państwa. Dzisiaj mamy często do czynienia z kryzysem autorytetów wśród młodych ludzi. Dlatego tym bardziej cieszę się, że tutaj, w Gorzowie Wielkopolskim, kolejne pokolenia Polaków mogą czerpać z najlepszych wzorców - gorliwych patriotów, którzy znają cenę niepodległości - mówi Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki.

To był fenomen w skali kraju

Ruch Młodzieży Niezależnej powstał w Gorzowie w 1984 roku w miejsce rozbitego dwa lata wcześniej Młodzieżowego Ruchu Oporu. Antykomunistyczna organizacja stawiała sobie za cel organizowanie młodzieży do walki o swobody demokratyczne. Przewinęło się przez nią ponad trzysta osób.

Z perspektywy tych lat pamięta się zazwyczaj tylko te lepsze momenty i te wspanialsze chwile, ale też nie ma co ukrywać, że czasy były wtedy bardzo trudne. Ta nasza działalność wymagała od wielu osób wielu poświęceń, ale dzisiaj możemy jednak powiedzieć, że było warto i swoją cegiełkę do odbudowy polskiej wolności i niepodległości na pewno dołożyliśmy - mówi Robert Kuraszkiewicz z Ruchu Młodzieży Niezależnej.

Nie sposób przecenić wpływu gorzowskiego Ruchu Młodzieży Niezależnej na powstawanie innych organizacji tego typu w kraju.

To był wyjątkowy ruch i fenomen w skali kraju. Ci młodzi ludzie, którzy angażowali się bardzo mocno w walkę o wolną i suwerenną Polskę dali przykład młodzieży z całego kraju, bo ta idea później się rozprzestrzeniło i takie organizacje działały również w Lublinie, Głogowie czy we Wrocławiu. Mieli po kilkanaście lat, czasem nawet byli to uczniowie szkół podstawowych, ale mieli odwagę powiedzieć władzy komunistycznej "nie" i nie dali sobie zagrodzić drogi do wolności. Dzisiaj chcemy im podziękować i oddać cześć za to, co zrobili dla Polaków - mówi Władysław Dajczak, wojewoda lubuski.

Działacze Ruchy Młodzieży Niezależnej byli represjonowani. Podczas przesłuchań młodzież niejednokrotnie była bita i w inny sposób łamana na przykład groźbami zamordowania czy gwałtu.

Przede wszystkim tym wszystkim ludziom, którzy byli często niepełnoletni, a już narażali swoje zdrowie, życie oraz szkolną czy zawodową karierę, bo walczyli o wolność i nie liczyli się z konsekwencjami, należy się ogromna wdzięczność, uznanie i pamięć. Musimy korzystać z tych idei i czerpać z nich pełnymi garściami. Pamiętajmy, że był to ruch absolutnie ideowy i w dzisiejszych czasach, kiedy młodzi ludzie szukają tej idei, warto podkreślić, że może nią być właśnie ojczyzna - mówi europoseł Elżbieta Rafalska.

Historia gorzowskiego Ruchu Młodzieży Niezależnej została upamiętniona także na kartce pocztowej. Z okazji 40-lecia tej antykomunistycznej organizacji wydała ją Poczta Polska.

Zobacz również:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto