MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza program rehabilitacji dla ozdrowieńców! Zabiegi sfinansuje NFZ

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Rusza program rehabilitacji postcovidowej. Skorzystać z niego będą mogli wszyscy pacjenci po przebytym zakażeniu koronawirusem, którzy wciąż odczuwają skutki choroby.
Rusza program rehabilitacji postcovidowej. Skorzystać z niego będą mogli wszyscy pacjenci po przebytym zakażeniu koronawirusem, którzy wciąż odczuwają skutki choroby. Pexels
Wiele osób, które ma już za sobą zakażenie koronawirusem jeszcze długo po wyleczeniu odczuwa skutki choroby. Do najczęściej zgłaszanych objawów należy między innymi obniżona wydolność organizmu, zadyszka, brak tchu i gorsze samopoczucie. Teraz ozdrowieńcy będą jednak mogli szybciej powrócić do pełnej sprawności. Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował dla nich kompleksowy program rehabilitacji.

Nawet sześć tygodni na powrót do pełni sił

Rehabilitacja w ramach opracowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia programu ma trwać od 2 do 6 tygodni. W tym czasie pacjenci będą mieli zapewnioną opiekę lekarską oraz pielęgniarską. Wsparciem służyć ma także psycholog. Za każdy dzień leczenia Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci blisko 200 złotych.

Na zabiegi tylko ze skierowaniem od lekarza

Z programu rehabilitacji będzie można skorzystać jedynie na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza po zakończeniu leczenia związanego z zarażeniem koronawirusem. Do programu będzie można dołączyć do dwunastu miesięcy od zakończenia takiego leczenia. W programie uczestniczą placówki, które:

 • mają podpisaną umowę z NFZ na realizację świadczeń rehabilitacji leczniczej w trybie stacjonarnym lub w leczeniu uzdrowiskowym
 • są wpisane na wykaz podmiotów udzielających świadczeń covidowych

Lekarz podejmie decyzję o skierowaniu pacjenta do programu na podstawie wyników badań. Będzie to między innymi rentgen klatki piersiowej, aktualna morfologia oraz elektrokardiografia.

Na jakie świadczenia mogą liczyć pacjenci?

Każdy pacjent może liczyć na blisko sto różnego rodzaju zabiegów fizjoterapeutycznych. Program obejmuje między innymi:

 • kinezyterapię ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego
 • ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia efektywnego kaszlu oraz ćwiczenia ogólnousprawniające
 • opukiwanie i oklepywanie klatki piersiowe oraz drenaże ułożeniowe
 • inhalacje solankowe, mineralne, lekowe
 • terenoterapię - w tym między innymi treningi marszowe
 • treningi relaksacyjne

Oprócz tego pacjenci będą mogli dowiedzieć się jak zmienić styl życia na zdrowszy. Specjaliści podpowiedzą na przykład jak zrezygnować z nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych oraz jak zmienić złe nawyki żywieniowe. Będzie także można skorzystać z profesjonalnej terapii psychologicznej.

Co po zakończonej rehabilitacji?

Przez cały czas rehabilitacji pacjenci będą pod opieką personelu medycznego, którego zadaniem będzie stałe kontrolowanie postępów w powrocie pacjenta do pełni sił. Po zakończeniu leczenia każda osoba będzie miała wykonywane ponowne badania i testy, które pozwolą ocenić jej stan zdrowia.

 • teście wysiłkowym na ergometrze rowerowym, bieżni ruchomej lub podczas marszu
 • ocenie nasilenia duszności na początku i na końcu leczenia
 • spirometrycznej ocenie czynnościowej układu oddechowego
 • ocenie stanu odżywienia

Przyjęta stawka za każdy dzień rehabilitacji dla jednej osoby wynosi 188 złotych. Koszty pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 oraz budżetu państwa.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto