MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyła rekrutacja do szkół średnich w Gorzowie. Oto najważniejsze informacje i terminy!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Ruszył tegoroczny nabór do szkół średnich.
Ruszył tegoroczny nabór do szkół średnich. Magda Marszałek
Piętnastego maja rozpoczęła się tegoroczna rekrutacja do szkół średnich. W gorzowskich placówkach na absolwentów podstawówek czeka prawie tysiąc czterysta miejsc. Na podjęcie decyzji dotyczącej dalszej drogi edukacji uczniowie mają ponad miesiąc. Przeczytacie najważniejsze informacje, poznacie zasady i terminy.

Najpierw trzeba wypełnić wniosek

Rozpoczął się pierwszy etap naboru do szkół ponadpodstawowych. W Gorzowie procedura naboru do szkól średnich jest prosta i niezmienna od lat. W pierwszej kolejności każdy absolwent szkoły podstawowej musi zalogować się na specjalnej platformie rejestracyjnej.

Podobnie jak w ostatnich latach wybieramy trzy szkoły. Należy jednak pamiętać, że szkołę, do której dziecko chce się dostać w pierwszej kolejności, wpisujemy jako pierwszą. Szkoła wybrana jako pierwsza będzie szkołą pierwszego wyboru, do której dostarcza się wydrukowany wniosek. Po wprowadzeniu we wniosku wszystkich danych należy go wysłać w systemie, a następnie wydrukować i podpisać - mówi Aleksandra Klimczak z gorzowskiego magistratu.

Platformę rejestracyjną można znaleźć TUTAJ. Aby rozpocząć rejestrację należy wybrać zakładkę "zgłoś kandydata".

Tu czasu na złożenie wniosku jest mniej

Wnioski o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z niezbędnymi dokumentami można składać do 21 czerwca. Warto jednak pamiętać, że w przypadku oddziałów dwujęzycznych, międzynarodowych, sportowych, mistrzostwa sportowego, przygotowania wojskowego oraz oddziałów, do których obowiązuje sprawdzian uzdolnień kierunkowych, czas na złożenie wniosku będzie tylko do końca maja.

Dodatkowo w nowym roku szkolnym planujemy utworzenie dwóch czteroosobowych oddziałów specjalnych dla uczniów z autyzmem w normie intelektualnej. Będzie to jeden oddział w VIII Liceum Ogólnokształcącym w ZSO 16 oraz oddział w Branżowej Szkole I stopnia nr 3 w Zespole Szkół Gastronomicznych w zawodzie kucharz. Rekrutacja do tych oddziałów odbywa się poza systemem elektronicznym, więc wniosek należy złożyć bezpośrednio w tych szkołach. Nie wyklucza to jednak ucznia ze składania wniosku w systemie elektronicznym do innych szkół - dodaje Aleksandra Klimczak.

W systemie nie będzie też naboru do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych oraz Zespołu Szkół Ogrodniczych, dla których organem prowadzącym są odpowiednie ministerstwa. Wnioski do tych szkół należy składać poza systemem elektronicznym.

Przeczytaj też: Przy gorzowskim ogólniaku teraz jest klepisko. Ale będzie nowoczesne boisko!

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Od 21 czerwca do 5 lipca uczniowie będą mieli czas na uzupełnienie wniosku oraz dostarczenie do szkół pierwszego wyboru świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczeń o wynikach egzaminów ósmoklasisty. 11 lipca opublikowane zostaną listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia. Od 12 do 16 lipca kandydaci będą natomiast musieli potwierdzić wolę podjęcia nauki w danej placówce. Listy osób przyjętych do szkół ponadpodstawowych zostaną opublikowane 17 lipca.

Na uczniów czeka ponad tysiąc miejsc

Tym razem w gorzkowskich liceach, technikach i szkołach branżowych dla uczniów przygotowano ponad 1400 miejsc. To mniej niż w poprzednich latach, bo mniejsza będzie liczba kandydatów. W ostatnich latach o miejsca w placówkach ubiegało się bowiem półtora rocznika, a tym razem do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych rekrutuje się jeden rocznik. Do szkół ponadpodstawowych przyjętych ma zostać około 700 absolwentów szkół podstawowych z Gorzowa oraz 650 uczniów szkół spoza terenu miasta.

Zmniejszony nabór do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych wynika z demografii oraz wdrożonej reformy, polegającej na zniesieniu obowiązku szkolnego dla sześciolatków, która spowodowała, że obecni ósmoklasiści to uczniowie tak zwanego „pustego rocznika”. Obecnie w klasach ósmych w miejskich szkołach uczy się 623 uczniów, a z uwzględnieniem szkół niepublicznych, w tym także specjalnych, 716 uczniów. Aby zachować dotychczasową ofertę edukacyjną szkół ponadpodstawowych oraz zapewnić możliwość kontynuacji kształcenia we wszystkich kwalifikacjach zawodowych zaplanowano utworzenie w szkołach oddziałów dwuzawodowych - tłumaczy Aleksandra Klimczak.

Licea Ogólnokształcące

 • I Liceum Ogólnokształcące (ulica Puszkina) - 90 miejsc
 • II Liceum Ogólnokształcących (ulica Przemysłowa) - 75 miejsc
 • III Liceum Ogólnokształcące (ulica Estkowskiego) - 60 miejsc
 • IV Liceum Ogólnokształcące (ulica Kosynierów Gdyńskich) - 90 miejsc
 • VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Sportowymi (ulica Czereśniowa) - 90 miejsc
 • VII Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego (ulica Stanisławskiego) - 25 miejsc
 • VIII Liceum Ogólnokształcące (ulica Dunikowskiego) - 40 miejsc

Technika

 • Technikum nr 2 w Zespole Szkół Ekonomicznych (ulica 30 Stycznia) - 90 miejsc
 • Technikum nr 3 w Zespole Szkół Gastronomicznych (ulica Okólna) - 90 miejsc
 • Technikum nr 4 w Zespole Szkół Odzieżowych (ulica Śląska) - 60 miejsc
 • Technikum nr 6 w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących (ulica Czereśniowa) - 90 miejsc
 • Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektrycznych (ulica Dąbrowskiego) - 120 miejsc
 • Technikum Samochodowe i Budowlane nr 1 (ulica Warszawska) - 90 miejsc
 • Technikum Mechaniczne nr 5 (ulica Warszawska) - 90 miejsc

Branżowe Szkoły I Stopnia

 • Branżowa Szkoła I Stopnia nr 3 w Zespole Szkół Gastronomicznych (ulica Okólna) - 60 miejsc
 • Branżowa Szkoła I Stopnia nr 4 w Zespole Szkół Odzieżowych (ulica Śląska) - 60 miejsc
 • Branżowa Szkoła I Stopnia nr 7 w Zespole Szkół Elektrycznych (ulica Dąbrowskiego) - 60 miejsc
 • Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1 (ulica Warszawska) - 60 miejsc
 • Branżowa Szkoła I Stopnia nr 5 (ulica Warszawska) - 30 miejsc

Oferta jest ciekawa i różnorodna

Gorzowskie licea oferują po kilka profili nauczania, a coś dla siebie na pewno znajdą tu zarówno humaniści, jak i ścisłowcy. Technika i szkoły branżowe stawiają natomiast na przedmioty zawodowe. Do wyboru są między innymi kierunki budowlane, mechaniczne, geodezyjne i ekonomiczne i informatyczne. Nie brakuje też propozycji dla uczniów, którzy chcieliby związać swoją przyszłość z reklamą, turystyką, hotelarstwem czy gastronomią. Pełne oferty szkół średnich można znaleźć na ich stronach internetowych.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ruszyła rekrutacja do szkół średnich w Gorzowie. Oto najważniejsze informacje i terminy! - Gazeta Lubuska

Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto