Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sadzonka z dębu Piast będzie przypominać o Żołnierzach Wyklętych

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
W Gorzowie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się m.in. w Parku 750-lecia.
W Gorzowie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się m.in. w Parku 750-lecia. Jarosław Miłkowski
W poniedziałek 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w Parku 750-lecia w Gorzowie został posadzony dąb.

Posadzenie dębu to jedna z kilku części poniedziałkowych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszym regionie. Rozpoczęły się one o 9.00 od złożenia kwiatów pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego w Gorzowie. Pół godziny później w Parku 750-lecia wojewoda Władysław Dajczak wraz z Józefem Kruczkowskim - dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie i ppłk. Januszem Romanikiem - dowódcą 35. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej zasadził dąb szypułkowy. Jest to sadzonka z dębu Piast, który rośnie w nadleśnictwie Rzepin.
Park 750-lecia został wybrany nieprzypadkowo. Od kilku lat jest tu kamień upamiętniający Żołnierzy Wyklętych.

- To jest symbol. W tym dniu, w którym oddajemy hołd Żołnierzom Wyklętym, chcemy pozostawić symbol w postaci tego dębu, który jest potomkiem dębu historycznego. Chcemy, by przypominał on, że mieliśmy w Polsce bohaterów, dla których wolność, niepodległość, niezawisłość Polski była ponad wszystko. Oni nie pogodzili się z tym, że jednego okupanta - tego w brunatnych mundurach zastępuje okupant w czerwonych mundurach - mówi wojewoda Władysław Dajczak.

"Dziś jesteśmy winni pamięć"

- Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to jeden z tych dni, w których przypominamy osoby, które wykazały się niezłomnością postawy, w sytuacji zgoła beznadziejnej po tym, gdy nasi alianci nas zdradzili pozostawiając Polskę na pastwę losu i działalności sowietów - mówił z kolei dr Paweł Skubisz, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. - Ci żołnierze trwali na wierność przysiędze wojskowej, którą złożyli. Trwali przy idei Polski niepodległej, suwerenne. Dążyli do tego, żeby Polska tę niepodległość odzyskała. Komunistyczna bezpieka tropiła tych żołnierzy, poddawała bezdusznym przesłuchaniom, torturom, łamała nie tylko ludzkie życiorysy, ale i sumienia, stosowała tortury, łamała kości, wybijała zęby, następnie chowała ich w dołach śmierci, żeby nikt ich później nie znalazł. Jesteśmy winni odnalezienie ich doczesnych szczątków, ekshumowanie, nazwanie po imieniu, a dziś jesteśmy winni pamięć i oddanie czci i honoru za oddanie przez nich życie - dodawał Skubisz.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będą kontynuowane w Zielonej Górze. Po zaplanowanej na 11.00 mszy w konkatedrze odbędą się uroczystości przy pomniku Żołnierzy Wyklętych na Placu Majora Adama Lazarowicza. Zaplanowane są one między 12.15 a 12.45.

Czytaj również:
Park Róż przechodzi rewitalizację

WIDEO: Gorzów. Trwa przebudowa ul Chrobrego i Mieszka I

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto