Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sędziowie nie będą milczeć. Ostro o sprawie dyscyplinarek

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Sędziowie Sądu Apelacyjnego pokazują, że nie dadzą się zastraszyć postępowaniami dyscyplinarnymi wszczynanymi np. za ktytyczne wypowiedzi o Krajowej Radzie Sądownictwa.
Sędziowie Sądu Apelacyjnego pokazują, że nie dadzą się zastraszyć postępowaniami dyscyplinarnymi wszczynanymi np. za ktytyczne wypowiedzi o Krajowej Radzie Sądownictwa. Sąd Apelacyjny Szczecin
Sędziowie szczecińskiej apelacji nie zawahali się skrytykować znanego szczecińskiego sędziego. Chcą też dymisji Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych i jego zastępców.

Reakcja sędziów ma związek z opisywaną m.in. w "Głosie" sprawą sędzi Aliny Czubieniak z Gorzowa. Została ukarana upomnieniem przez sąd dyscyplinarny, bo wypuściła z aresztu niepełnosprawnego intelektualnie 19-latka, podejrzanego o molestowanie 9-latki.

Chłopak nie miał adwokata na posiedzeniu aresztowym, co według sędzi Czubieniak było naruszeniem konstytucyjnej zasady prawa do obrony (zgodnie z przepisami postępowania karnego adwokat na tym etapie nie jest obowiązkowy, ale sędzia powołała się wprost na przepisy konstytucji).

Ukaranie sędzi wywołało protesty wielu środowisk prawniczych, m.in. sędziów i adwokatów.

ZOBACZ TEŻ:

Sprawa zaczęła się w Szczecinie, bo gorzowskie sądy podlegają apelacji szczecińskiej. Zarzut sędzi Czubieniak postawił sędzia Piotr Brodniak, rzecznik dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie.

Sędzia Brodniak to znany karnista, który orzekał w wielu głośnych sprawach karnych. W poniedziałek w specjalnym oświadczeniu został skrytykowany przez Zgromadzenie ogólne sędziów apelacji szczecińskiej.

- Krytycznie ocenia (zgromadzenie - red.) decyzję rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie sędziego Sądu Apelacyjnego w Szczecinie Piotra Brodniaka o przedstawieniu sędzi Alinie Czubieniak zarzutu, odnoszącego się do treści wydanego przez Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim z jej udziałem orzeczenia - napisano w uchwale.

ZOBACZ TEŻ:

Według sędziów apelacji szczecińskiej, decyzja sędzi Czubieniak (o zwolnieniu z aresztu) była właściwa, a kara dla niej ze strony Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego to „niegodne i nieuprawnione ingerowanie w sferę orzeczniczą sądów poprzez wszczynanie postępowań dyscyplinarnych i orzekanie kar dyscyplinarnych za treść orzeczeń”.

- Uważa (zgromadzenie sędziów - red.) takie postępowanie za niedopuszczalną ingerencję w sferę orzeczniczą sądów, a w efekcie zamach na niezależność sądów i niezawisłość sędziów, zagrażający fundamentom demokratycznego państwa prawnego - piszą sędziowie.

Ostro skrytykowali też Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych Piotra Schaba i jego zastępców. Domagają się ich dymisji.

- Powołane wyżej działania są podejmowane wyłącznie w celu zastraszenia sędziów i zmuszenia ich do milczenia - ocenili sędziowie apelacji szczecińskiej.

Czekamy na komentarz sędziego Brodniaka.

Pełna treść stanowiska szczecińskiej apelacji

Zobacz też:

Pijana sędzia wjechała w przydrożne drzewo

Wideo: TVN24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto