Skoki przez przeszkody i widowiskowe akrobacje. Tak jest na Horse Show w Mierzęcinie!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Po trzech latach przerwy Święto Konia wraca do Mierzęcina.
Po trzech latach przerwy Święto Konia wraca do Mierzęcina. Magda Marszałek
Miłośnicy koni, jeździectwa i powożenia mają w Mierzęcinie swoje święto. Po trzech latach przerwy odbyło się tam Mierzęcin Horse Show. W programie wydarzenia znalazły się pokazy kaskaderskie oraz zawody w skokach przez przeszkody. Widowisko przyciągnęło setki widzów z całego regionu.

Nie tylko dla pasjonatów jeździectwa

Jeźdźcy dają z siebie wszystko, konie też się spisują, a publiczność ich oklaskuje. W niedzielę w Mierzęcinie niedaleko Dobiegniewa odbywa się Święto Konia. To znane w regionie wydarzenie, które ma już swoją kilkunastoletnią historię. Zawsze cieszy się niesłabnącą popularnością i przyciąga tysiące gości. Wśród nich są nie tylko miłośnicy koni oraz konkurencji jeździeckich. Imprezę chętnie odwiedzają również między innymi rodziny z dziećmi. Od tego roku wydarzenie orgaznizowane jest pod zmienioną nazwą Mierzęcin Horse Show.

Skoki przez przeszkody i woltyżerka

Goście, którzy w niedzielę pojawili się na terenie pięknego kompleksu pałacowego otoczonego rozległym parkiem, mogli śledzić zmagania jeźdźców konnych w skokach przez przeszkody, powożeniu zaprzęgami konnymi oraz poznać wiele innych dyscyplin konnych.

Te zawody odbywają się od kilkunastu lat i wcześniej były organizowane jako Święto Konia, ale po tej trzyletniej przerwie postanowiliśmy nieco odświeżyć formułę, dlatego właśnie ta zmieniona nazwa Mierzęcin Horse Show. W tym roku obsada jest bardzo dobra, bo startuje u nas ponad osiemdziesiąt koni. Sporo emocji dostarczyły Towarzyskie Zawody w Skokach przez Przeszkody w klasie mini LL, LL oraz L. Na pewno nie zabraknie ich także w czasie Regionalnych Zawodów w Skokach przez Przeszkody w klasie L i P oraz Grand Prix Pałacu Mierzęcin, czyli rywalizacji w klasie N - mówi Patryk Kozajda, dyrektor zawodów.

Największa atrakcją był jednak pokaz woltyżerki. Efektowne popisy kaskaderskie i widowiskowe akrobacje, takie jak stanie na grzbiecie galopującego konia czy zeskok i wskok na konia w trakcie galopu zrobiły spore wrażenie nawet na osobach, które na co dzień nie interesują się jeździectwem.

Nasz pokaz to tak zwana dżygitówka, czyli jazda konna o charakterze akrobatycznym. Ona odwołuje się do tradycyjnej sztuki jeździeckiej opanowanej przez kozackich jeźdźców już w zamierzchłych czasach. Młodzi jeźdźcy popisywali się przed dziewczętami swoimi umiejętnościami jeździeckimi, ale wykonywanie niebezpiecznych akrobacji na grzbiecie konia dawało im także ogromną przewagę na przykład w czasie bitwy. Taka jazda wymaga doskonałego wyszkolenia, dobrej koordynacji ruchów oraz równowagi. To są niezbędne umiejętności do wykonywania akrobacji na galopującym koniu - opowiada Paweł Apolinarski, który wraz ze swoją grupą przygotował pokaz kaskaderski.

Święto Konia po raz pierwszy odbyło się w 2002 roku. To jedna z największych tego typu imprez w województwie lubuskim.

Zobacz również:

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie