Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słubice. Gmina konsultuje z mieszkańcami sposób naliczania opłat za wywóz śmieci

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Słubice konsultują z mieszkańcami sposób naliczania opłat za wywóz śmieci.
Słubice konsultują z mieszkańcami sposób naliczania opłat za wywóz śmieci. Pexels
W Słubicach odbyły się specjalne spotkania dotyczące wyboru metody naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Opinie i sugestie mieszkańców mają ułatwić radzie miejskiej podjęcie decyzji w tej ważnej sprawie.

Opłaty są niedoszacowane

To, że w gminie wzrosną opłaty za wywóz śmieci jest już niemal pewne. Jak tłumaczą urzędnicy - przyjęta w ubiegłym roku stawka za odbiór odpadów, która wynosi 49 złotych od gospodarstwa domowego, stanowiła niespełna połowę maksymalnej kwoty określonej przepisami.

- Niestety okazało się, że podobnie jak w całym kraju, także u nas z powodu większego niż się spodziewano wzrostu kosztów systemu opłaty są mocno niedoszacowane. Dlatego obecnie łączne dochody z opłat za odpady wynoszą blisko 6 milionów złotych, a prognozowane koszty systemu są o 3 miliony wyższe - mówi Beata Bielecka, rzecznik prasowy UM w Słubicach.

Do wzrostu kosztów przyczyniło się między innymi wprowadzenie obowiązkowej segregacji na pięć frakcji. To spowodowało, że ponad dwukrotnie wzrosła liczba kursów, jakie trzeba wykonać, żeby odebrać odpady od mieszkańców.

- W związku z tym musieliśmy kupić nowe, specjalistyczne śmieciarki i dużą ilość pojemników na odpady. System zdrożał też dlatego, że wzrosły znacznie koszty paliwa i energii elektrycznej, a poza tym drastycznie podniesiono tak zwaną opłatę środowiskową, która jeszcze cztery lata temu wynosiła 24 złote za tonę składowanych odpadów, a obecnie jest to już ponad 300 złotych - tłumaczy Artur Smoleński, prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Słubicach.

Ceny za śmieci wzrosną. O ile?

Podwyżka za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie, ale wciąż nie wiadomo jak duża. To zależy bowiem od sposobu naliczania opłat. O to jaką metodę wybrać władze gminy zapytały mieszkańców.

- Odbyły się dwa spotkania poświęcone temu tematowi. W pierwszym uczestniczyli między innymi zarządcy nieruchomości i przedsiębiorcy. Na kolejne zaprosiliśmy już wszystkich chętnych. Zainteresowanie mieszkańców nie było jednak duże. Przyszło zaledwie kilkanaście osób - mówi Beata Bielecka.

Do wyboru są cztery warianty - obecnie obowiązująca, czyli od gospodarstwa domowego, a także od powierzchni lokalu mieszkalnego, ilości zużytej wody w danej nieruchomości oraz liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. To właśnie ten ostatni, zdaniem mieszkańców obecnych na spotkaniu, byłby najbardziej sprawiedliwym sposobem naliczania opłat. Czy tak się jednak stanie zadecydują radni na najbliższej sesji, która odbędzie się jeszcze w tym tygodniu.

Zobacz też:

WIDEO: Kaucja za plastikowe i szklane butelki. Od kiedy i na jakich zasadach?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto