Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słubickie wątki w książce „Poniemieckie” Karoliny Kuszyk

Roland Semik
Poniemieckie to błyskotliwa opowieść o losach domów, cmentarzy i rzeczy, od szaf po oleodruki. Karolina Kuszyk – sama „wychowana na poniemieckim” – tropi ślady, wczytuje się we wspomnienia osadników i przesiedleńców, a przede wszystkim rozmawia – z przedstawicielami trzech pokoleń ludzi mieszkających w poniemieckich domach i korzystających z poniemieckich przedmiotów.
Poniemieckie to błyskotliwa opowieść o losach domów, cmentarzy i rzeczy, od szaf po oleodruki. Karolina Kuszyk – sama „wychowana na poniemieckim” – tropi ślady, wczytuje się we wspomnienia osadników i przesiedleńców, a przede wszystkim rozmawia – z przedstawicielami trzech pokoleń ludzi mieszkających w poniemieckich domach i korzystających z poniemieckich przedmiotów. https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/poniemieckie
13 listopada ubiegłego roku na rynku wydawniczym ukazała się książka pt. „Poniemieckie” autorstwa Karoliny Kuszyk, pochodzącej z Legnicy, związanej m.in. z Europejskim Uniwersytetem Viadrina, a mieszkającej na co dzień w Berlinie i na Dolnym Śląsku. Autorka podjęła temat stosunku napływowych mieszkańców zachodniej Polski do dziedzictwa poniemieckiego, przy czym nie zabrakło wątków słubickich...

Karolina Kuszyk urodziła się w 1977 r. Ukończyła Kolegium Międzywydziałowych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Jest tłumaczką literatury niemieckiej i trenerką kompentencji międzykulturowych. Tłumaczyła m.in. Ilse Aichinger, Maxa Frischa, Bernharda Schlinka, Karen Ruve, Antje Rávic Strubel i André Kubiczka.

Nie jest to publikacja w ujęciu stricte faktograficznym, co raczej niezwykle udana próba podjęcia tematu od strony socjologicznej na podstawie niezliczonych rozmów ze świadkami historii, którym autorka oddaje głos i pozwala opowiedzieć indywidualne historie własnymi słowami [przyp. Rolanda Semika, jednego z bohaterów książki]. W rozdziale cmentarze pojawił się obszerny wątek cmentarza komunalnego w Słubicach, w tym okoliczności powstania lapidarium przedwojennych płyt nagrobnych, a także cmentarza żydowskiego w Słubicach, na terenie którego jeszcze do niedawna działał dom publiczny.
Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Wydawnictwa Czarne, „Poniemieckie” to błyskotliwa opowieść o losach domów, cmentarzy i rzeczy, od szaf po oleodruki. Karolina Kuszyk – sama „wychowana na poniemieckim” – tropi ślady, wczytuje się we wspomnienia osadników i przesiedleńców, a przede wszystkim rozmawia – z przedstawicielami trzech pokoleń ludzi mieszkających w poniemieckich domach i korzystających z poniemieckich przedmiotów, ze zbieraczami i kolekcjonerami, z poszukiwaczami niemieckich skarbów, z regionalistami z ziem zachodnich i północnych odkrywającymi przedwojenną historię swoich małych ojczyzn. I zadaje pytania. Czym są dla nas poniemieckie rzeczy?

Jak pisze w swojej recenzji prof. Brygida Helbig z Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego w Collegium Polonicum w Słubicach: „to wielka sztuka opisać poniemieckiego ducha zachodnich ziem Polski w sposób tak osobisty i głęboki, a jednocześnie tak lekki, pełen subtelnego humoru, jak robi to Karolina Kuszyk. Z uwagą, empatią i szacunkiem dla codzienności autorka przygląda się przestrzeniom, przedmiotom i ludziom, bada ich historie, śledzi skomplikowane polsko-niemieckie relacje, naznaczone nienawiścią, chęcią odwetu, poczuciem krzywdy, ale i rosnącej bliskości. Pokazuje, jak przedmioty stają się łącznikami między ich przed- i powojennymi właścicielami. Bada ślady wysiedleń w duszach poszkodowanych, ale i w nas. Bada wielką powojenną ranę, a jednocześnie ją zabliźnia”.

Książka „Poniemieckie” dostępna jest również w formie e-booka. Więcej na temat tej publikacji można znaleźć pod linkiem: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/poniemieckie

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto