MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Śmieci w Gorzowie niemal najdroższe w Polsce! Ile płaci się za odpady w innych miastach?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Gorzów będzie miastem wojewódzkim z jedną z najwyższych stawek za śmieci.
Gorzów będzie miastem wojewódzkim z jedną z najwyższych stawek za śmieci. Maja Przeździecka
Gorzów będzie w ścisłej czołówce miast, jeśli chodzi o ceny za odbiór śmieci. Więcej niż 38 zł płacą m.in. we Wrocławiu. W Zielonej Górze opłata wynosi jednak 29 zł, a w Toruniu – tylko 20 zł.

Od 1 listopada w Gorzowie oraz pięciu okolicznych gminach: Bogdańcu, Deszcznie, Kłodawie, Lubiszynie i Santoku miesięczna stawka za odbiór odpadów będzie wynosić 38 zł od osoby. Będzie ona wyższa od obowiązującej jeszcze we wrześniu i w październiku opłaty o sześć złotych.

Niemal tuż po informacji o podwyżce stawki za śmieci prześledziliśmy wysokość opłat za odbiór odpadów we wszystkich stolicach województw. Co z nich wychodzi?
Gorzów będzie w czołówce miast wojewódzkich, jeśli chodzi o ceny za odbiór śmieci. Rekordzistę pod względem wysokości taryfy trudno jednak dokładnie wskazać.
Jeśli chodzi o stawkę, która jest najwyższa – bez względu na wszystko – to najwięcej płaci się za śmieci we Wrocławiu. Od lutego tego roku opłata wynosi 41,24 zł od osoby. Są jednak miasta, gdzie można zapłacić jeszcze więcej, ale będzie tak w przypadku, gdy mieszka się samemu.

Tu nie patrzą na osoby

W Białymstoku za śmieci płaci się od powierzchni lokalu. Do 40 mkw. stawka za śmieci wynosi 20 zł, za mieszkanie 40-80 mkw. – 44 zł, a powyżej 80 mkw. – 56 zł. Stawka dotyczy jednak lokalu, więc tyle płacą osoby samotne. Z drugiej strony – jeśli w 60-metrowym mieszkaniu żyją cztery osoby, to średnio każda z nich płaci… zaledwie 11 zł.

Podobnie jest w Warszawie. Tam stawka wynosi 85 zł od gospodarstwa (a nie od osoby) w budownictwie wielorodzinnym i 107 zł w budownictwie jednorodzinnym. Single czy wdowy płacą więc „jak za zboże”.

W Gdańsku płacą od metra

Są miasta, w których wysokość opłaty za śmieci nalicza się za metr kwadratowy. Tak jest w Gdańsku, gdzie płaci się 0,88 zł/mkw. Więcej niż w Gorzowie zapłacą więc jedynie osoby mieszkające samotnie, jeśli mają mieszkanie o powierzchni większej niż 43 mkw.

W pozostałych miastach wojewódzkich płaci się – podkreślmy: na tę chwilę – mniej niż w Gorzowie. A co miasto, to inna data od kiedy obowiązuje umowa. W Lublinie nowa stawka obowiązuje od 30 czerwca tego roku i wynosi 24,80 zł od osoby, natomiast w Toruniu od 1 lipca płaci się 20 zł (a jeszcze w czerwcu było to 14 zł miesięcznie). Mniej niż w Gorzowie płaci się też w Zielonej Górze, gdzie stawka w mieście wynosi 29 zł miesięcznie od osoby. Tu stawka obowiązuje od 1 lutego 2022 i nie ma klauzuli waloryzacyjnej.

- Opłaty za odbiór odpadów trudno porównywać. Wpływ na nie ma wiele różnych czynników, jak choćby to, od kiedy obowiązuje umowa i jak daleko trzeba wozić odpady do spalania. Przykładowo: Poznań ma własną spalarnię, a Inneko wozi odpady poza Gorzów, co też kosztuje – mówi nam Katarzyna Szczepańska, przewodnicząca zarządu Związku Gmin MG-6.

Gdyby spalarnia była w Gorzowie lub okolicy, stawka za odpady prawdopodobnie byłaby o kilka złotych tańsza.

- Na wysokość stawki ma też wpływ częstotliwość odbioru poszczególnych frakcji oraz to, czy odbierane są gabaryty. W niektórych miastach, gdzie opłaty za śmieci są niższe, trzeba samemu zawieść gabaryty do PSZOK-u (czyli punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych) – dodaje K. Szczepańska. Gminy mają też możliwość dopłacania do odbioru odpadów. Gorzów i pięciu sąsiadów tego nie robi.

14 miesięcy na pewno bez podwyżki

Obowiązująca jeszcze przez ponad miesiąc stawka 32 zł w Gorzowie i okolicy została wprowadzona 1 lipca 2021. Jak długo będzie obowiązywać stawka 38 zł?
- Zakładamy, że do końca 2024 roku, czyli do najbliższego terminu waloryzacyjnego – mówi K. Szczepańska z MG-6. W przyszłym roku w Polsce ma wzrosnąć płaca minimalna – a to jeden z powodów wzrostu opłat - więc kolejna podwyżka opłat za śmieci w 2025 wydaje się być bardzo prawdopodobna.

Ile płacą w Polsce?

Tak przestawiają się stawki za odbiór odpadów we wszystkich miastach wojewódzkich w Polsce:

Białystok
- mieszkanie do 40 mkw.: 20 zł (od gospodarstwa)
- mieszkanie od 40 do 80 mkw.: 44 zł (od gospodarstwa)
- mieszkanie powyżej 80 mkw.: 56 zł (od gospodarstwa)
Bydgoszcz:
21 zł (od osoby)
Gdańsk
0,88 zł za 1 mkw. (od lokalu, nie od osoby)
Gorzów
38 zł (od osoby)
Katowice
26,30 zł (od osoby)
Kielce
- od pierwszych czterech osób: 32 zł/os.
- za piątą osobę: 26,5 zł
- za szóstą i kolejną osobę: 20,5o zł
Kraków
27 zł (od osoby)
Lublin
24,80 zł (od osoby)
Łódź
9,60 zł od każdego metra sześć. wody
Olsztyn
11,10 zł od każdego metra sześć. wody
Opole
28 zł (od osoby)
Poznań
25 zł w bloku (od osoby)
28 zł w domku (od osoby)
Rzeszów
27 zł w bloku (od osoby)
32 zł w domku (od osoby)
Szczecin
10,30 zł od każdego metra sześć. wody
Toruń
20 zł (od osoby)
Warszawa
85 zł – w bloku (od gospodarstwa)
107 zł – w domku (od gospodarstwa)
Wrocław
41,24 zł (od osoby)
Zielona Góra
29 zł (od osoby)

Czytaj również:
Coraz więcej dzikich wysypisk śmieci w Gorzowie. Na ich usuwanie idzie majątek

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto