Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post, ale kiedy on się właściwie kończy?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
W Środę Popielcową kościoły były zwykle bardzo licznie odwiedzane przez wiernych.
W Środę Popielcową kościoły były zwykle bardzo licznie odwiedzane przez wiernych. Karolina Misztal
17 lutego wierni w Kościele rozpoczynają w tym roku okres Wielkiego Postu. W świątyniach odbywa się posypanie głów popiołem. Z powodu koronawirusa ten obrzęd będzie jednak wyglądał nieco inaczej niż zwykle.

- Ten dzień dla każdego chrześcijanina powinien być momentem wchodzenia w zmianę życia duchowego. On jest po to, aby poznać siebie, zobaczyć, kim jestem i co potrzebuję zmienić w swoim życiu - mówi ks. Waldemar Kostrzewski z parafii Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze. Opowiada nam o Środzie Popielcowej, która rozpoczyna Wielki Post. W tym roku przypada ona już 17 lutego. Będzie to pierwsza Środa Popielcowa w czasie epidemii. W zeszłym roku Wielki Post zaczął się 26 lutego, a więc na sześć dni przed zdiagnozowaniem pierwszego polskiego przypadku koronawirusa.

Środa Popielcowa. Ma być więcej mszy

W tym roku tradycyjny Popielec będzie wyglądał trochę inaczej niż zwykle. Po pierwsze: władze diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zachęcają do tego, aby w kościołach było więcej mszy świętych niż zwykle tego dnia bywało. Ma to związek z wciąż obowiązującymi limitami liczby wiernych mogących przebywać w kościele (1 osoba na 15 mkw.). Więcej mszy będzie choćby w katedrze w Gorzowie. W Środę Popielcową (17 lutego) zostaną one odprawione o: 7.00, 8.00, 10.00, 16.00 i 18.00.

Posypanie głów w milczeniu

Kolejna zmiana będzie widoczna przy tradycyjnym posypaniu głów popiołem.
- W tym roku podczas tego obrzędu kapłan tylko jeden raz wypowiada formułę „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”. Następnie ubiera maseczkę ochronną i w milczeniu nakłada popiół na głowy wiernych - informuje ks. Andrzej Sapieha, notariusz kurii zielonogórsko-gorzowskiej.

„Proch jest symbolem zmiany”

A dlaczego właściwie w Kościele posypuje się głowy popiołem?
- Środa popielcowa jest czasem ścisłego postu, żeby wyciszyć siebie i zobaczyć, co każdy z nas musi w sobie zmienić. Jak ja zobaczę swoją grzeszność, to będę się zmieniał. Proch jest symbolem tej zmiany - wyjaśnia ks. Waldemar Kostrzewski. Tłumaczy też dlaczego Wielki Post trwa 40 dni. - To liczba biblijna. Jeśli coś postanowimy, to przez 40 dni można zmienić swoją postawę - mówi kapłan. Oczywiście to też nawiązanie do 40-dniowego postu Chrystusa na pustyni. Wielki Post liturgicznie kończy się w Niedzielę Palmową (wtedy w trakcie mszy mówi się o zakończeniu postu), po której następuje Wielki Tydzień.

Środa Popielcowa to dzień ścisłego postu

Dodajmy, że w Środę Popielcową wiernych obowiązuje post ścisły. - Oprócz powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych wierni powinni również ograniczyć ilość przyjmowanych pokarmów. Dopuszcza się tylko jeden posiłek do syta w ciągu dnia - przypomina wielowiekową tradycję ks. Andrzej Sapieha.

Wielki Post to nie tylko fiolet

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę w czasie Wielkiego Postu? Ołtarzy nie ozdabia się w tym czasie kwiatami, na instrumentach wolno grać jedynie dla podtrzymania śpiewu, a kapłani ubierają się w szaty koloru fioletowego. Wyjątkiem jest IV Niedziela Wielkiego Postu, zwana niedzielą Laetare, gdy duchowni zakładają ornat w kolorze różowym.

Dlaczego Wielkanoc to święta ruchome?

Wielki Post przygotowuje wiernych do świąt Zmartwychwstania Pańskiego (Wielkanoc). Odbywają się one w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Są więc świętami ruchomymi. W tym roku przypadają one 4 kwietnia.

Czytaj również:
Tak wyglądają krypty w katedrze. Pogrzeby byłu tu już dawno

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto