Stare widokówki Gorzowa: niektóre miejsca są nie do poznania! A to nasze miasto sprzed lat

red.
Widokówki z dawnego Gorzowa oczarowują. Niektóre miejsca można rozpoznać bez wahania. Inne zmieniły się tak, że szybko nie da się wskazać, co jest na pocztówce
Widokówki z dawnego Gorzowa oczarowują. Niektóre miejsca można rozpoznać bez wahania. Inne zmieniły się tak, że szybko nie da się wskazać, co jest na pocztówce zbiory Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie
Patrzysz i nie wierzysz, a to naprawdę dawny Gorzów: tak wyglądał gdy nazywał się Landsberg. Robi wrażenie, prawda?

W galerii znajdziecie widokówki prezentujące (uwaga, używamy współczesnych nazw, żeby było łatwiej lokalizować wszystkie miejsca): Stary Rynek, dawną wersję ul. Sikorskiego, ale też park przy ul. Wawrzyniaka, Kwadrat i fragment Parku Siemiradzkiego.

Stare widokówki Gorzowa: piękne parki

Niezwykle gustownie prezentuje się na widokówkach Park Wiosny Ludów (państwo karmiący łabędzia są przy stawie, poznajecie?). Naszą ulubioną pocztówką jest jednak chyba ta z panoramą miasta, widzianą z wieży Białego Kościoła. Takiego Gorzowa wielu z Was pewnie nigdy nie widziało. Jest niemal nie do rozpoznania - w ustaleniu, co widzimy, pomaga tylko umiejscowienie katedry.
Choć musimy przyznać, że widokówka z tramwajami (i ul. Hawelańską w tle) też jest fantastyczna!

Nasza biblioteka ma wspaniałe zbiory

Pocztówki pokazujemy dzięki uprzejmości Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej z Gorzowa. Tak, tak. Placówka w swoich zbiorach ma nie tylko tysiące ciekawych i cennych książek, ale też tysiące starych widokówek.
Takie skarby warto pokazywać!

Wideo

Dodaj ogłoszenie