Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Startuje druga edycja Programu Inwestycji Strategicznych. To kolejne pieniądze dla samorządów

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Rozpoczęła się druga edycja Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu.
Rozpoczęła się druga edycja Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu. Magda Marszałek
Rusza druga edycja Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu. Nabór wniosków właśnie się rozpoczął i potrwa do połowy lutego. Tym razem do miast, gmin i powiatów trafi w sumie około 20 miliardów złotych.

Wsparcie lokalnych inicjatyw

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych to bezzwrotne dofinansowania inwestycji realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa w całym kraju. Dzięki dodatkowemu zastrzykowi gotówki samorządy mogą między innymi remontować drogi, modernizować infrastrukturę kanalizacyjną oraz budować nowe żłobki czy przedszkola. W drugiej edycji szczególny nacisk będzie położony na projekty modernizacyjne oraz te, które tworzą miejsca pracy.

Inwestycje są najlepszą drogą do tworzenia miejsc pracy, do modernizacji państwa - mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki - Zgodnie z naszymi obietnicami Polski Ład ma przyczynić się do powstania pół miliona miejsc pracy - tłumaczył.

Wnioski do połowy lutego

Nabór wniosków do programu inwestycji strategicznych już się rozpoczął i potrwa do połowy lutego. Każdy samorząd może złożyć trzy wnioski - do 5, 30 i do 65 milionów złotych.

Główne założenia programu się nie zmieniły co oznacza, że każda jednostka samorządu terytorialnego będzie mogła złożyć maksymalnie trzy wnioski i otrzymać bezzwrotne dofinansowanie w wysokości nawet do 95 procent wartości inwestycji - tłumaczy członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Tomasz Robaczyński.

Jednak co ważne - tym razem wniosek w najniższym limicie, czyli tym nie większym niż 5 milionów złotych będzie obligatoryjny. To oznacza, że trzeba go złożyć, aby móc złożyć drugi i trzeci wniosek na wyższą kwotę.

Przeczytaj także: W Santoku powstanie Gminne Centrum Ratownictwa. To będzie nowa siedziba straży i policji

Wsparcie dla terenów popegeerowskich

W drugiej edycji programu jest jeszcze jedna nowość. Tym razem równocześnie prowadzony jest również dodatkowy nabór wniosków dla gmin i powiatów, na których zlokalizowane były państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej. Będą one mogły złożyć dwa dodatkowe wnioski o dofinansowanie inwestycji z kilkudziesięciu wskazanych obszarów. Dofinansowanie wyniesie do 98 procent wartości inwestycji. Na realizację zadań na terenach popegeerowskich przeznaczone zostanie w sumie 2,5 miliarda złotych.

Miliony dla województwa lubuskiego

W ramach pierwszej edycji programu na wsparcie lokalnych inwestycji rząd przeznaczył w sumie 24 miliardy złotych. Pieniądze trafiły też do województwa lubuskiego, które z tej puli otrzymało ponad 670 milionów złotych. Pieniądze otrzymały niemal wszystkie samorządy z naszego regionu.

To ogromne pieniądze, które są przeznaczane na najważniejsze i najbardziej potrzebne oraz kluczowe inwestycje. Co ważne mogą je realizować nie tylko duże, ale też mniejsze samorządy, więc ten rozwój jest zrównoważony - mówi wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Największe wsparcie trafiło do samorządów z powiatów żarskiego, świebodzińskiego, krośnieńskiego oraz sulęcińskiego. W naszym regionie pieniądze są przeznaczane przede wszystkim na inwestycje drogowe, infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, rewitalizację obszarów wiejskich oraz na rozwój infrastruktury społecznej.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto